Finał VIII Konkursu Wiedzy Informatycznej i Turystycznej

Studia w WSTiE – dla najlepszych!

Obecnie informatyka uważana jest za jedną z najważniejszych nauk, a zakres jej zastosowań stale się poszerza. Istnieje wiele dziedzin życia, które zostały skomputeryzowane. Praktycznie na co dzień wykorzystuje się komputer i Internet, dlatego ta dziedzina wiedzy rozwija się bardzo dynamicznie. Informatycy mają naprawdę szansę na duże pieniądze, ale trzeba być dobrym w tym, co się robi. Ważne jest więc zdobycie odpowiedniego, specjalistycznego wykształcenia, a takie gwarantuje Wyższa Szkoła Turystyki Ekologii w Suchej Beskidzkiej.

Odpowiadając na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy, WSTiE już po raz ósmy zorganizowała Konkurs Wiedzy Informatycznej i Turystycznej dla maturzystów – pasjonatów tych dziedzin nauki, które wymagają od każdego ciągłego rozwijania się i dokształcania, by móc sprostać wymaganiom, jakie stawia w XXI wieku branża informatyczna i turystyczna.

Maturzyści stanęli przed szansą sprawdzenia swej wiedzy i umiejętności w konkursowych zmaganiach przygotowanych oraz ocenianych przez nauczycieli akademickich WSTiE. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 400 maturzystów, z czego w drugim etapie – 70 uczniów z 32 szkół z terenu całego województwa małopolskiego. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a wśród uczestników znaleźli się uczniowie m.in. z ze szkół średnich z: Krakowa, Tarnowa, Gorlic, Czernichowa czy Krościenka nad Dunajcem. Konkurs tradycyjnie odbywał się pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Finał konkursu organizowano w dwóch obszarach: Idea społeczeństwa informacyjnego w ramach projektu: INFORMATYKA OTWIERA DRZWI JUTRA oraz Znaczenie turystyki w rozwoju regionalnym w ramach projektu UWOLNIJ WYOBRAŹNIĘ. Konkurs promuje wiedzę z zakresu technologii informatycznej i turystyki, wskazując na przyszłościowe kierunki kształcenia oraz rozwija zainteresowania uczniów. Młodzież biorąca udział w konkursie zdobywa cenne doświadczenie przed egzaminami maturalnymi, uczy się samodzielności i samodyscypliny, jest otwarta na poważne wyzwania. Uczestnicy konkursu zdają sobie sprawę z faktu, że współczesne życie każdego człowieka praktycznie opiera się na sieciach informacyjnych, wśród których największym ich źródłem jest Internet. Informatyka rozwija się wraz z postępem technologii, ale również wraz z rozwojem codziennego życia każdego człowieka.

Konkurs Wiedzy Informatycznej i Turystycznej, organizowany przez WSTiE, od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż główną nagrodą są indeksy na studia na Wydziale Informatyki oraz Wydziale Turystyki i Rekreacji, natomiast laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymują odpowiednio dwa lata lub rok studiów nieodpłatnych. Ponadto WSTiE funduje też wiele atrakcyjnych nagród elektronicznych m.in.: tablety, dyski zewnętrzne oraz bezprzewodowe klawiatury i myszki.

Laureatami VIII finału konkursu Idea społeczeństwa informacyjnego zostali:

I miejsce: Piotr Wąchała z ZSTiO im. Jana Pawła II w Limanowej,

II miejsce: Michał Kolbusz z ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej,

III miejsce: Marcin Ziąbek z II LO im. K. K. Baczyńskiego w Chrzanowie.

Wyróżnienia otrzymali:

Tomasz Kozik z ZS nr 2 im. Ks. St. Staszica w Wadowicach,

Szymon Masłowski z ZSME w Tarnowie.

Laureatami VIII finału konkursu Znaczenie turystyki w rozwoju regionalnym zostali:

I miejsce: Justyna Bizoń z ZS nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach,

II miejsce: Dorota Sermak z ZS nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach,

III miejsce: Karolina Wilk z ZS nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni.

Wyróżnienia otrzymali:

Bartosz Bizoń z ZS nr 1 w Wadowicach,

Dominika Góralczyk z ZSG nr 1 w Krakowie,

Rafał Krok z ZSS im. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu,

Katarzyna Wierzba z ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej,

Mirosław Niemiec z LO w Suchej Beskidzkiej.

Zdobywczyni I miejsca, Justyna Bizoń, powiedziała: - Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, cieszę się ogromnie z indeksu i możliwości studiowania za darmo przez 3 lata. Oczywiście dodatkowa nagroda w postaci tabletu też sprawiła mi wielką radość. Chciałabym podkreślić, że o ile część testowa nie zaskoczyła mnie, to część praktyczna była naprawdę trudna. Wysiłek jednak się opłacił, dlatego nie żałuję czasu poświęconego na naukę i przygotowania.

O znaczeniu konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Małopolsce mówił pan Tomasz Skowron, opiekun laureatki: - Jako szkoła bierzemy udział w konkursie od samego początku, gdyż to bardzo cenna inicjatywa, która ułatwia drogę ambitnej młodzieży na studia i pokazuje, że warto pracować. Większość uczniów z naszej szkoły wykorzystuje otrzymane indeksy. Głównie są to osoby z technikum hotelarskiego, które chcą rozwijać swoje zainteresowania. Sam z wielką przyjemnością odkrywam na nowo Małopolskę, oglądając slajdy przygotowane przez organizatorów konkursu. Pokazują nasz region w nowy, niekonwencjonalny sposób, który potem wykorzystuję również we własnej pracy, gdyż jestem także przewodnikiem beskidzkim.

Organizatorzy gratulują wszystkim laureatom i finalistom, zaś nauczycielom, którzy sprawowali nad młodzieżą opiekę merytoryczną, dziękują za pomoc i zaangażowanie. Jednocześnie zachęcają uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu, gdyż stanowi on doskonałą formę sprawdzenia wiedzy i umiejętności przed egzaminem dojrzałości,
a ambitnym otwiera drogę na studia.