wersja polska wstie     

JUWENALIA – KICKONALIA 2016
CZAS ZABAWY, UŚMIECHU I POMOCY

Początek Juwenaliów sięga XV wieku, kiedy to w Krakowie zaczęto obchodzić święto studentów. W wielu miastach akademickich w majowy weekend odbywa się symboliczne przekazanie studentom kluczy do bram miasta. Zabawa trwa zwykle kilka dni, w czasie których odbywają się imprezy kulturalno-sportowe, organizowane przez -  i dla studentów. Tak było i w tym roku w Suchej Beskidzkiej, gdzie 7 maja suscy żacy - studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii zadbali o wspaniałą atmosferę, organizację i piękną pogodę, która była jak na zamówienie.

Kickonalia społecznie odpowiedzialne

Tegoroczne święto studentów miało jednak wyjątkowy wymiar. Oprócz zabawy nie zapomniano o tych którzy liczą na pomoc innych - bez względu na wiek i status społeczny. Studenci nie tylko bawili się, ale również zaangażowali w pomoc podopiecznym Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Szczepan i Aleksander z Rożwienicy koło Jarosławia na Podkarpaciu od 6 roku życia chorują na zanik mięśni. Od 12 roku życia poruszają  się na wózkach inwalidzkich, a obecnie – od blisko 10 lat – są osobami leżącymi. To właśnie dla nich zorganizowane zostało w tym roku suskie święto żaków. Sprzedawano cegiełki, a dochód przekazano tym dla których pomoc ta, jest miarą komfortu codziennego życia. Studenci zebrali 12995 zł, swoje honoraria na ten szczytny cel przekazali również uczestniczący w Juwenaliach artyści. Akcja ta wpisała się w misję społecznie odpowiedzialnej Uczelni, jaką jest WSTiE. Misyjna działalność Uczelni obejmować winna bowiem zarówno działalność edukacyjną, badawczą, rozwojową jak również wychowawczą przejawiającą się w jej współdziałaniu z otoczeniem. Trudno się więc dziwić, że tegoroczne suskie Juwenalia objęły patronatem liczne media: TVP Kraków, TVP Katowice, Kronika Beskidzka oraz Portale: sucha24.pl, beskidzka24, wadowice24.pl oraz powiatsuski24.pl. Doceniono wysiłek studentów i ich przesłanie, że ”Warto być przyzwoitym”.

Zabawa, muzyka i dobry humor

Suskie Juwenalia obfitowały również w liczne wydarzenia sportowe i muzyczne. Odbył się Turniej Piłki Nożnej i Siatkowej o Puchar Rektora WSTiE. Dla najmłodszych przygotowano kącik animacyjny, gdzie istniała możliwość malowania twarzy, formowania postaci z baloników, uczono się również  tańczyć zumbę. Na dziedzińcu Zamku Suskiego nie zabrakło muzycznych atrakcji. Występował zespół: zespół Baciar, Dżogson Kosowski, Rootzmans, Marc Lee i - gwiazda wieczoru zespół  Bob One/ Bas Tajpan. A później już, bawiono się do białego rana.

Warto zaufać

Po raz kolejny władze Uczelni zaufały swoim studentom. Wierne zasadzie, że  „Kto in¬nym ufa, sam na zaufa¬nie zasługuje”.

                          
16 21
20