"JAKO WILIJO, TAKI CAŁY ROK”, CZYLI SPOTKANIE OPŁATKOWE 2019

„Ten najmilszy – wigilijny wieczór przed świętami,

Jest tak piękny, taki inny – tak oczekiwany…”

Od 19 lat społeczność akademicka Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii spotyka się w grudniu przy wigilijnym stole. To rzeczywiście najpiękniejszy, najbardziej wzruszający i uroczysty wieczór w roku, gdy ogarnia nas nastrój tajemnicy, zadumy i oczekiwania. Liczna obecność uczestników wspólnego kolędowania sprawia, że wyjątkowe chwile pozostają na długo w pamięci.Tak było również 13 grudnia, gdy przy choince zgromadzili się przedstawiciele władz uczelni, kadra i pracownicy, zaproszeni goście oraz liczna grupa studentów i absolwentów. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli się przekonać, że stół wigilijny wzmacnia relacje, a niezwykły klimat bliskich już Świąt Bożego Narodzenia sprzyja refleksji, wspomnieniom i rozmowom. Wśród przedstawicieli władz nie zabrakło Rektora prof. Marka Łabaja, Pani Kanclerz Marii Grzechynki oraz dra Krzysztofa Borkowskiego, którzy skierowali do obecnych wzruszające życzenia świąteczne i noworoczne.

MerryC hristmas& happy New Year! Feliznavidad y prósperoañonuevo! Frohliche Weihnachten und frohes Neues Jahr! Buonnatale e felice anno nuovo! Kellemeskarácsonyiünnepeketésboldogújévet! З різдвом і НовимРоком! – na spotkaniu opłatkowym AD 2019 można było usłyszeć życzenia świąteczne wypowiedziane w różnych językach. Jak mówi znane przysłowie: „Co kraj, to obyczaj”, dlatego międzynarodowa grupa studentów przybliżyła tradycje i kolędy Anglii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Węgier i Ukrainy. To kraje partnerów projektowych naszej uczelni, do których wyjeżdżają na studia w ramach programu Erasmus. Ważnym akcentem były też najpiękniejsze zwyczaje polskie i ludowe – położonego niedaleko regionu spiskiego.

Spotkanie opłatkowe, które zgromadziło wspólnotę akademicką WSTiE, zostało zaplanowane w szczegółach przez samorząd studencki, a w przygotowanie spektaklu muzyczno-teatralnego włączyli się przedstawiciele różnych kół naukowych. To oni przypomnieli m.in., że pierwsza kartka świąteczna została wykonana przez londyńskiego artystę w 1842 roku, że w Hiszpanii okres świąteczny otwiera loteria, a szopkę wymyślił w 1223 roku święty Franciszek. Zwyczaj ustawiania w domach i przystrajania choinek pochodzi z Niemiec, prawdopodobnie z Alzacji, z kolei na Węgrzech tygodnie, które poprzedzają Święta Bożego Narodzenia, mają swe nazwy. Najpierw jest tydzień Papierowy, potem Brązowy i Srebrny, a sama niedziela przed Wigilią nazywana jest Złotą. Mieszkańcy Ukrainy, którzy w większości są wyznawcami prawosławia, Boże Narodzenie obchodzą 13 dni później niż katolicy.

Z Bożym Narodzeniem wiąże się szereg pięknych zwyczajów, które wpisane są również w polską tradycję. O wielu zapomniano, ale niektóre przetrwały do dziś i są pielęgnowane w wielu domach, m.in. w takich regionach jak Podhale czy Spisz. Ich bogactwo pozwala zapomnieć o codziennym zabieganiu, problemach i obowiązkach. Studenci przypomnieli, że niezależnie od czasów, w jakich żyły kolejne pokolenia Polaków, Wigilię i Boże Narodzenie obchodziliśmy zawsze – nie tylko w Polsce, ale i na emigracji; czy to w latach świetności naszej ojczyzny, czy w czasie niewoli, czy w burzliwym okresie wojen i okupacji.

Na zakończenie spotkania życzenia zdrowych i błogosławionych Świąt składali przedstawiciele samorządu. Jak podkreślił przewodniczący, niezależnie od tego, jak toczy się nasze życie, Wigilia była, jest i będzie momentem wytchnienia, odpoczynku i nadziei na lepszą przyszłość. Warto pielęgnować uczucia, które wyzwala w nas MOC wigilijnego wieczoru i wierzyć, że Nowy Rok przyniesie pokój, spełni najskrytsze marzenia, będzie czasem pomyślności, serdeczności i międzyludzkiej życzliwości. W Polsce i na całym świecie!

Aby tradycji stało się zadość, po uroczystej kolacji odbyło się śpiewanie kolęd i pastorałek. Wzorem lat ubiegłych międzynarodowy chór studencki przygotował wspaniały repertuar – składankę pieśni w różnych językach; polskim, angielskim i ukraińskim, wprowadzając całą wspólnotę akademicką w nastrój radosnego świętowania.