Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

GODONr12016jpg

 

 

wersja polska wstie     

Strefa Słuchacza, utw

 

BARDZO CHORE SERCE – WSPOMAGAĆ CZY WYMIENIAĆ?

                                  28 marca 2014 r. o godz. 16.30 w siedzibie WSTiE na zamku suskim odbędzie się kolejny wykład w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. „Bardzo chore sUniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstieerce – wspomagać czy wymieniać?” – to temat wykładu, który poprowadzi  dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski, specjalista z zakresu kardiochirurgii oraz transplantologii, związany z Kliniką Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii UJ Collegium Medicum oraz Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej. Od 2011 roku pełni funkcję Sekretarza Generalnego Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Jest autorem ponad siedemdziesięciu prac naukowych oraz współautorem podręczników i prac poglądowych. Wielokrotnie prezentował swoje badania na zjazdach krajowych oraz zagranicznych: Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Międzynarodowego Towarzystwa Przeszczepiania Serca i Płuc, Amerykańskiego Towarzystwa Transplantologicznego i Europejskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski prowadzi gościnne wykłady na uniwersytetach w Houston (USA), Lublanie (Słowenia), Berlinie, Belgradzie, Szanghaju i Hangzhou (Chiny). Dwukrotnie otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, w roku 2011  otrzymał Nagrodę Ministra Zdrowia. Jest redaktorem naczelnym czasopisma Forum Transplantologiczne. Piotr Przybyłowski otrzymał od Polskiej Izby Turystycznej tytuł Honorowego Ambasadora Kongresów Polskich.

KRYZYS WSPÓŁCZESNYCH MEDIÓW

Tabloidyzacja współczesnych mediów, wpływ Internetu na media oraz tzw. dziennikarstwo obywatelskie to m.in. zagadnienia, które zostały poruszone na kolejnym wykładzie organizowanym przez Uniwersytet Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Wykład otwarty: „Kryzys współczesnych mediów” odbył się 28 lutego 2014r. o godz. 16.0w siedzibie uczelni – w Zamku Suskim. Spotkanie poprowadził dr Jacek Skorus, wykładowca WSTiE, szef redakcji „Panoramy” TVP2.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie
 
 
Dr Jacek Skorus jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego – specjalność dziennikarstwo   telewizyjne. Doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, od ponad 30 lat związany z Telewizją Polską,   był reporterem, prezenterem, autorem reportaży a także wydawcą programów publicystycznych w TVP1 i TVP3 takich   jak: „Echo dnia” czy „Gość dnia”. W latach 2000-2009 kierował Regionalną Agencją Producencką TVP Katowice. Od października 2009 jest szefem redakcji „Panoramy” emitowanej w TVP2. Prowadzi warsztaty dla adeptów sztuki dziennikarskiej oraz zasiada w jury konkursów dla dziennikarzy. Szczególnym obszarem jego zainteresowań jest język współczesnych mediów. W swoim dorobku ma m.in. wyróżnienie w konkursie Prix Europe za reportaż „Rozkaz: zabić księdza”. 
 

Uniwersytet Trzeciego Wieku

 
 Uniwersytet Trzeciego Wieku to najnowsze przedsięwzięcie Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii, która szeroko pojętą działalność edukacyjną i społeczną ukierunkowała również na osoby starsze pragnące rozwijać wiedzę. Uczelnia od wielu lat podejmuje różne inicjatywy, wspiera aktywność seniorów i integruje pokolenia. Jako ambasador Suchej Beskidzkiej i regionu w kontaktach międzynarodowych zachęca ich również do zakładania stowarzyszeń oraz aplikowania o fundusze europejskie w ramach różnych projektów. Zwieńczeniem tych działań była uroczysta inauguracja UTW, która odbyła się w piątek, 24 stycznia br. na zamku suskim w obecności władz uczelni, przedstawicieli instytucji i placówek oświatowych oraz włodarzy miasta. Sala konferencyjna była wypełniona po brzegi; przybyli nie tylko seniorzy, ale też studenci i absolwenci.
 
Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie
 
WSTiE, jako najlepsza wyższa szkoła turystyczna w Polsce w roku 2013, skupia wokół siebie grono wykładowców, naukowców oraz ludzi kultury. Ten potencjał twórczy stanowi wielką wartość, dlatego wykłady i zajęcia na UTW będą prowadzone przez nauczycieli akademickich, ale też zaproszonych ekspertów, osobistości życia społecznego i naukowego, ludzi mediów, artystów, pasjonatów. Takie informacje przekazali w swoich wystąpieniach: rektor prof. Janusz Sondel, kanclerz Maria Grzechynka oraz dr Krzysztof Borkowski, przekonując, że okres jesieni życia nie zwalnia z pracy nad sobą, korzystania z uroków życia, podejmowania nowych wyznań. Przypomnieli też, że wielu znanych ludzi osiągnęło największe sukcesy właśnie w późniejszych latach życia, ciesząc się dużym szacunkiem i zaufaniem społecznym.
 
Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie

 

 „Kochani Studenci UTW!

Nie bójcie się marzeń! Nie lękajcie się poriomanii (niekontrolowanego popędu wędrowniczego)!” Te słowa skierował do seniorów Andrzej Lisowski, globtroter i dziennikarz z Krakowa, który postanowił zarazić ich pasją podróżowania. Podczas swojego wykładu przekonywał, że u sułtana w Brunei można zjeść śniadanie, w Tajlandii głaskać żyjące na wolności tygrysy, a po ulicach Kalkuty jeździć rikszą. Zachęcał do podjęcia decyzji o dalekich wyprawach, które są w zasięgu ręki także emerytów. Namawiał do odważnych decyzji, samodzielnej organizacji wyjazdów i realizowania marzeń. Bardzo ciekawy wykład został wzbogacony autorskimi filmami z licznych wyjazdów do najdalszych zakątków świata.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie 

 

Międzypokoleniowe spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz wymianą wrażeń. Należy mieć nadzieję, że UTW będzie odnosił sukcesy i przyczyniał się do rozwoju Suchej Beskidzkiej oraz sąsiednich miejscowości. Wielu tutejszych mieszkańców to przecież ludzie, którzy potrafią smakować życie i doceniać jego najpiękniejsze aspekty. Ludzie, którzy wiedzą, że największą wartością w jesieni życia jest kontakt z drugim człowiekiem, wzajemne wsparcie oraz sprawność intelektualna. 

 

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie

 

 SUŁTAN, TYGRYSY I MATKA TERESA – SMAKI ŚWIATA

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie
 
 Zjazdy na linach nad dżunglą Kostaryki i śniadanie u sułtana Brunei, głaskanie tygrysa w buddyjskim klasztorze w Tajlandii i wizyta w Domu Matki Teresy w Kalkucie, herbata w „Café Baba” w Tangerze (przy stoliku Rollingstonesów!) i tydzień w pociągu Pekin – Moskwa, światy Borneo i życie na Manhattanie, hiszpańskie fiesty i Święto Głodnych Duchów w Sajgonie… Wrażeniami z pełnych przygód, adrenaliny, odkryć i zaskoczeń podróży dzieli się w czasie multimedialnej prezentacji (muzyka, fragmenty filmów i fotografie) ANDRZEJ LISOWSKI – krakowski podróżnik i dziennikarz, autor wydawanych także za granicą przewodników, laureat wielu międzynarodowych nagród, współtwórca (razem z Elżbietą Lisowską) „Światowca” TVP INFO i „Południka Café” Radia Kraków.
Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie
 
 ANDRZEJ LISOWSKI – podróżnik, dziennikarz i fotograf, członek nowojorskiego The Explorers Club (Nowy Jork), członek – założyciel Fundacji Kultury Polskiej.
 
Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie
 
 Nagrody w konkursach fotograficznych: m.in Grand Prix MEDIATRAVEL (I Międzynarodowego Festiwalu Odkrywców i Podróżników, Łódź, 2001 – za cykl fotografii „Odbicia świata”), I nagroda w ogólnopolskim konkursie fotograficznym Klubu Publicystów Turystycznych i Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki (2000), 6 nagroda w dziale Religie (za zdjęcia Ściany Płaczu w Jerozolimie) w konkursie Humanity Photo Award 2000 w Pekinie (organizatorzy: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, China Folklore Photographic Association; na konkurs nadesłano 19 tysięcy zdjęć z całego świata), wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pod hasłem „Wyobraź sobie” (pod patronatem Edwarda Hartwiga, Lublin 2001, za II cykl fotografii „Odbicia świata”).

Publikacje zdjęć w czasopismach: m.in.: „Rzeczpospolita” („Moje podróże”, Magazyn, Plus Minus), „Dziennik Polski”, „Echo Krakowa”, „Podróże”, „Cosmopolitan”, „Ogrody”, „Świat i podróże”, „Gazeta Wyborcza”, „Kaleidoscope”, „Playboy”, „Przekrój”, „Archipelagi”, Wirtualna Polska, www.archipelagi.pl, „Nowy Dziennik” (Nowy Jork), „Poznaj świat”, „Voyage”.

Publikacje zdjęć w książkach, albumach i przewodnikach: „Wschód. Ogrody – zwierciadła kultury” (Universitas, 2004), Lwów (w serii Discovery Channel, Wydawnictwo RM, 2007), „Wspaniały weekend w Krakowie” (Hachette, Wiedza i Życie, 2006), „Ukraina (Bezdroża), w przewodnikach A Dorling Kindersley Book – Wiedza i Życie (poświęconych Wyspom Kanaryjskim, Tunezji i Balearom), w I tomie encyklopedii autorskich szlaków świata „Cztery strony świata - od Las Palmas do Pekinu” (Opres, Kraków, 2001), „Wieliczka” (Miasto i Gmina Wieliczka, 2010) i „Wielicka mozaika” (Miasto i Gmina Wieliczka, 2012).

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie
 
 ELŻBIETA I ANDRZEJ LISOWSCY – podróżnicy i dziennikarze, twórcy telewizyjnego „Światowca” (ponad 170 premier w TVP INFO), radiowego „Południka Café” (ponad 150 premier na antenie Radia Kraków), autorzy  filmowych reportaży etnologicznych z Azji i wydawanych także za granicą przewodników. Laureaci wielu międzynarodowych nagród m.in. Złotego Medalu Straussa w Wiedniu (2006) i Grand Prix Festiwalu MEDIATRAVEL (Łódź, 2004) a także Nagrody Polskiej Izby Turystyki GLOBUS'97 ("za całokształt działalności dziennikarskiej w dziedzinie turystyki").

Wyróżnieni m.in. Złotym Medalem Straussa (Wiedeń), Grand Prix MEDIATRAVEL w Łodzi, „Złotym Jaśminem” (Tunezja), nagrodą „Zlatna Penkala” (Zagrzeb). Obecnie pracują m.in. nad uruchomieniem  podróżniczego autorskiego portalu travelpress.pl.

Tworzyli i redagowali pierwsze w Polsce podróżnicze dodatki prasowe (przez 4 lata „Marzenia, świat, podróże” - „Echo Krakowa”, przez 5 lat „Podróże z Dziennikiem - „Dziennik Polski”, przez 2,5 roku „Glob pod butem” - „Przekrój”). W TVP Kraków tworzyli przez wiele lat magazyn podróżników „Z plecakiem i walizką”. Współpracowali m.in. z magazynami „Podróże”, „Voyage”, „Poznaj świat” i „Rzeczpospolitą”.

Członkowie The Explorers Club i honorowi członkowie Polish – American Travelers Club w USA. W podróży od zawsze, bo jak twierdzą: „życie jest podróżą a podróż życiem”. Krakowianie z wyboru, podróżnicy z desperacji: „W drodze od zawsze, najczęściej na Wschód – do Azji. Najpełniej żyją właśnie w podróży. Nawet wtedy, gdy trafiają na stan wyjątkowy, daje w kość zmiana flory bakteryjnej, męczy prawie stuprocentowa wilgotność powietrza, a nawet pęka łękotka. Są beznadziejnie chorzy … na podróże. I raczej bez szans na wyleczenie”  (Katarzyna Wierzba, „Zdobywcy świata”, Kraków 2004).

Od zawsze, uwzględniając nawet poprzednie wcielenia, żyją w podróży. Elżbieta – zodiakalny Skorpion – łączy dziennikarstwo z pracą naukową (orientalistka, religioznawca), zajmuje się mistycznym islamem w Instytucie Religioznawstwa UJ. Andrzej – zodiakalna Ryba – dziennikarz i fotograf, członek-założyciel Fundacji Kultury Polskiej, studiował historię sztuki (UJ), zajmował się także reportażem społecznym i publicystyką kulturalną. 

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie

 

 

Aktualności, utw

 

 „Człowiek – zwierzęta; tatrzańska harmonia czy dysonans”

23 października 2014 r. o godz. 16.00 w siedzibie WSTiE na Zamku Suskim odbędzie się kolejny wykład w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 
„Człowiek – zwierzęta; tatrzańska harmonia czy dysonans” – to temat wykładu, który poprowadzi dr Paweł Skawiński, wykładowca Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, doktor nauk leśnych, długoletni pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego, przez ostatnie 12 lat jego dyrektor, przewodnik tatrzański, instruktor narciarski i ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wykład dotyczy relacji pomiędzy człowiekiem a tatrzańską fauną (m. in. problem płoszenia i dokarmiania, spotkania z niedźwiedziami) oraz problematyki wykorzystywania koni w transporcie turystów do Morskiego Oka, a także obecności psów i ich oddziaływania na dziką zwierzynę.

 

alt 
 

BARDZO CHORE SERCE – WSPOMAGAĆ CZY WYMIENIAĆ?

 

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta zasada jest ciągle aktualna, szczególnie jeśli chodzi o serce. Chociaż od jego sprawnej pracy i kondycji zależy długość oraz jakość naszego życia, niewydolność tego najważniejszego ludzkiego organu dotyka około miliona Polaków. Liczba chorych z roku na rok wzrasta, a stan ten określa się epidemią XXI w. Jak zapobiegać chorobom serca? Na czym polegają zabiegi kardiologiczne? Kiedy dochodzi do przeszczepu serca? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadał 28 marca 2014 r. w siedzibie uczelni znany transplantolog, dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski. Podzielił się ze słuchaczami nie tylko aktualną wiedzą z zakresu kardiologii na świecie, ale też swoją fascynacją tą trudną i dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny.

 

alt

Kolejny wykład w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSTiE „Bardzo chore serce –wspomagać czy wymieniać?” zgromadził na Zamku Suskim wielu mieszkańców miasta zainteresowanych tym zagadnieniem. Dodatkowym magnesem, który przyciągnął tak wiele osób, był sławny prelegent – dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski – specjalista z zakresu kardiochirurgii oraz transplantologii związany z Kliniką Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii UJ Collegium Medicum oraz Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, od 2011 r. – Sekretarz Generalny Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Ten doświadczony wykładowca prowadził wykłady na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Chinach czy na Słowenii. Jest autorem ponad siedemdziesięciu prac naukowych oraz współautorem podręczników i prac poglądowych. Wielokrotnie prezentował swoje badania na zjazdach krajowych oraz zagranicznych: Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Międzynarodowego Towarzystwa Przeszczepiania Serca i Płuc, Amerykańskiego Towarzystwa Transplantologicznego i Europejskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.  Pełni również funkcję redaktora naczelnego czasopisma Forum Transplantologiczne. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, a w roku 2011 został uhonorowany Nagrodą Ministra Zdrowia. Posiada też tytuł Honorowego Ambasadora Kongresów Polskich, który otrzymał od Polskiej Izby Turystycznej.
 
Uczestnicy spotkania poznali historię światowej transplantologii, jak też mogli zobaczyć najnowsze miniaturowe urządzenia wspomagające pracę serca, które umieszcza się pod obojczykiem. Ponieważ dzięki nim chorzy mogą normalnie funkcjonować, w ciągu ostatnich 40. lat wszczepiono pacjentom wiele urządzeń tego typu. Chorzy z niewydolnością krążenia stanowią ok. 60 proc. wszystkich przypadków przyjęć na oddziały kardiologiczne, ale nie wszystkim służy mechaniczne wspomaganie krążenia. Gdy leczenie medyczne okazuje się niewystarczające, pacjenta kwalifikuje się do przeszczepu.
 

alt

 

Jak zapobiegać tak inwazyjnym metodom? Czy profilaktyka chorób serca i układu krążenia może być skuteczna? Co robić, aby serce było jak najzdrowsze? Według danych statystycznych choroby krążenia są główną przyczyną śmierci zarówno w Polsce, jak i na świecie. Do rozwoju tych chorób najczęściej doprowadza miażdżyca naczyń krwionośnych, która rozwija się długo i powoli. Ważne jest zatem, aby zatroszczyć się o serce jak najwcześniej.

Doktor Piotr Przybyłowski, opierając się na doświadczeniach zdobytych w znanych ośrodkach kardiochirurgii na świecie, wskazał na potrzebę trwałych zmian dotyczących stylu naszego życia. Długo odpowiadał na pytania słuchaczy, które dotyczyły zawału serca, udaru mózgu, ale też boreliozy, toksoplazmozy czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Ujemny wpływ na serce mają bowiem inne czynniki ryzyka, m.in.: bakterie, pasożyty, cukrzyca, papierosy, alkohol czy stres. Ponieważ w ciągu jednego roku choroby serca i naczyń pozbawiają przedwcześnie życia prawie 24 tys. mężczyzn i ponad 8 tys. kobiet, warto więc zadbać o siebie, bez względu na wiek. Aktywność fizyczna, właściwe odżywianie, rezygnacja z używek czy odpoczynek zapewnią nam dobrą kondycję i wzmocnią serce. Inwestowanie w siebie procentuje przez lata, gdyż pozwala cieszyć się życiem i uniknąć wielu chorób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkie, utw

 UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU PRZY WYŻSZEJ SZKOLE TURYSTYKI I EKOLOGII W SUCHEJ BESKIDZKIEJ

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie

 

tel. 503 129 804 (poniedziałek, czwartek w godz. 17.00-19.00)

tel. 33/874-46-05 (środa, czwartek w godz. 12.00-14.00)

tel: 33/874-20-80

 

Zgłoszenia: 

 

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii, ul. Zamkowa 1, 34-200 Sucha Beskidzka 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie 

 

Zgłoszenie uczestnictwa,utw

ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sucha Beskidzka, wstie
 
 

Szczegółowe informacje: 

tel. 503 129 804 (poniedziałek, czwartek w godz. 17.00-19.00)

tel. 33/874-46-05 (środa, czwartek w godz. 12.00-14.00)

tel: 33/874-20-80

Zgłoszenia: 

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii, ul. Zamkowa 1, 34-200 Sucha Beskidzka 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Formularz zgłoszenia udziału w UTW – pobierz