NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH
STUDENCI WSTIE W AKCJI "ŚWIĘTA DLA KAŻDEGO"

Dla nas to przede wszystkim promocja dobroci, ucząca współczucia i bezinteresowności – mówią studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej,  uczestnicy akcji "Święta dla każdego", którzy z sukcesem zakończyli zbiórkę pieniędzy dla rodzin wychowujących osoby niepełnosprawne. "Ty także możesz pomóc potrzebującym" – to nie tylko hasło, którym wolontariusze zachęcali do wsparcia akcji, ale rzeczywiste i autentyczne zaangażowanie wielu ludzi.

Przedsięwzięcie jest organizowane w wielu miastach w Polsce na terenie uczelni wyższych. Partnerem akcji jest Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko". Rokrocznie studenci wspierani przez znanych artystów zbierają fundusze, które są przeznaczone na paczki świąteczne dla wcześniej wybranych rodzin oraz na pomoc dla konkretnej osoby niepełnosprawnej (zakup sprzętu lub sfinansowanie operacji).

Kolejna edycja akcji została przeprowadzona w dniach 8-12 grudnia 2012 roku w siedmiu miastach w Polsce, między innymi w Suchej Beskidzkiej. Wolontariuszami, którzy aktywnie uczestniczyli w tym przedsięwzięciu, byli studenci WSTiE. Zbierali datki w Zamku Suskim – siedzibie Uczelni, w pasażu handlowym oraz na rynku. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak sami mówią, włożyli w akcję całe swoje serce i zapał, by pomóc jak największej liczbie osób. – To była autentyczna potrzeba serca, a nie tzw. mus. Po prostu chcieliśmy to robić i ogromnie cieszy nas fakt, że naprawdę się udało – podsumowali wolontariusze.

Studencki wolontariat, wstie

W sumie zebrano ponad 12 tysięcy złotych, a w samej Suchej Beskidzkiej dokładnie 2154,63 zł, co było rekordem wśród wszystkich uczestniczących w zbiórce miastach. Za część zebranych pieniędzy zakupiono paczki świąteczne dla 30 rodzin. Pozostałe środki zostały przeznaczone na zakup wózka inwalidzkiego i podnośnika elektrycznego dla Emilii Kuter, która od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe, a jej rodzice są osobami schorowanymi i w podeszłym wieku. "Święta dla każdego" mają bowiem wnieść ogromną, pozytywną różnicę w życie jednej, konkretnej rodziny, jak czytamy w założeniach programowych akcji.

"Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Bowiem dawać to nie znaczy tracić." - dla suskich żaków te słowa Antoine de Saint-Exupéry’ego są swoistym drogowskazem w codziennym życiu, o czym świadczy ich zaangażowanie w wiele lokalnych i ogólnopolskich akcji społecznych.