WSTIE SOLIDARYZUJE SIĘ Z UKRAINĄ – I POMAGA

Z powodu konfliktu na Ukrainie, który rozpoczął się wiosną 2014 roku, prawie 800 tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy. Wielu z nich ma ograniczony dostęp do żywności, środków czystości oraz opieki medycznej i wody.

Od początku konfliktu na Ukrainie polskie organizacje humanitarne przekazują pomoc potrzebującym. Najcięższa sytuacja jest na wschodzie kraju, gdzie pomoc dochodzi rzadko albo wcale. Dodatkowo ciągle trwa zima, zaś wielu uchodźców na Ukrainie mieszka w ośrodkach letniskowych, często bez ogrzewania i ciepłej wody. Z inicjatywy Ivana Timotiejewa, studenta WSTiE oraz członka Stowarzyszenia Kultury Polskiej na Zakarpaciu, w akcję pomocy włączyły się władze WSTiE, samorząd studencki oraz cała społeczność miasta. Zorganizowano zbiórkę środków medycznych, ciepłych ubrań, śpiworów, koców, obuwia oraz żywności. Dary przekazane zostały potrzebującym przez inicjatorów akcji – studentów WSTiE.

Nasi ukraińscy koledzy są zaniepokojeni wydarzeniami, które dzieją się w ich ojczyźnie. Wielu z nich ma tam swoich bliskich. – Nie mogliśmy zostawić tego problemu bez odpowiedzi z naszej strony – mówi Maria Grzechynka, kanclerz WSTiE. – Uważam, że warto pomagać innym, bez względu na to, w jakich czasach się żyje. Podstawowe wartości, jakimi powinni kierować się ludzie, mają charakter uniwersalny i pozostają niezmienne w każdym czasie. Pomaganie innym ludziom nie jest zjawiskiem obcym naszym studentom, dlatego oczywistym wydawało się ich zaangażowanie w akcję pomocy Ukrainie. Nasi studenci odkryli już dawno, że wspierając innych, odkrywają to, co tak na prawdę jest w życiu ważne i na czym należałoby się skupić.

Warto przytoczyć tu słowa Ghandiego, które są kwintesencją bycia człowiekiem:
„Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym".