BĄDŹ WOLONTARIUSZEM! ZMIENIAJ ŚWIAT!

– Zostałem wolontariuszem, bo nie chcę tak po prostu „przeżyć” życia... bez celu. Chcę czuć się potrzebny, wiedząc, że dzięki mnie ktoś się uśmiecha. A przecież uśmiech to najpiękniejsza nagroda – mówi Mateusz, student Turystyki i rekreacji WSTiE.

Wolontariat w Polsce
Badania w Polsce prowadzone są od 2001 roku. Każdej jesieni Stowarzyszenie Klon/Jawor ocenia poprzez badania „Wolontariat i filantropia Polaków” naszą skłonność do działań społecznych jak również do dobroczynności. Za każdym razem wyniki tych badań są bardzo różne. W 2010 roku 16% Polaków deklarowało, że w ostatnim roku było lub jest wolontariuszem. To nas plasuje jednak w ogonie Europy. Skąd taki słaby wynik? Co roku 100 milionów Europejczyków poświęca swój czas i wiedzę, pomagając potrzebującym i dając coś od siebie społecznościom, w których żyją. Emerytowany nauczyciel sztuki prowadzi wykłady w muzeum, licealista w szpitalu czyta książki chorym dzieciom, były piłkarz trenuje zawodników klubu z sąsiedztwa. W Europie czy Stanach Zjednoczonych wolontariat wpisany jest w proces edukacji. Później przekłada się to na działania. Młodym ludziom nie trzeba już tłumaczyć, czym i po co jest wolontariat, nie trzeba ich zachęcać do takich działań. Jest to dla nich naturalne. Wystarczy ogłosić, że są potrzebni do takiej czy innej akcji. Wolontariat wpisany jest także w proces edukacji studentów Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii.

Wampiry znowu atakują
Dwa razy w roku, wiosną i jesienią, „Wampiriada” przeprowadzana jest na polskich uczelniach wyższych i zainteresowanie wydarzeniem nie maleje. Z każdą edycją coraz więcej osób oddaje krew. Celem akcji jest zachęcenie nie tylko studentów i pracowników, ale też mieszkańców do włączenia się w Honorowe Dawstwo Krwi. W dniach 3-4 kwietnia 2013 r. studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii już po raz kolejny zorganizowali happening pod hasłem "NIE BĄDŹ ŻYŁA – ODDAJ KREW" oraz "HEJ CHŁOPAKU, HEJ DZIEWCZYNO – ODDAJ KREW". Podczas trwania kwietniowej "Wampiriady" na Zamku Suskim w siedzibie WSTiE odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa  obsługiwana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – Odział Terenowy w Suchej Beskidzkiej. Dla wielu chorych z chorobami krwi przeszczep szpiku kostnego jest jedyną szansą na uratowanie życia. Wielu z nich oczekuje na znalezienie w rejestrach niespokrewnionego dawcy. Podczas kwietniowej akcji cztery osoby zarejestrowały się w potencjalnej bazie dawców szpiku kostnego fundacji DKMS, krwiodawcy otrzymywali także deklaracje woli.

Nasze dzieci
Od lat Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii współpracuje z katowickim Domem Dziecka prowadzonym przez Siostry Boromeuszki. Współpraca ta ma kilka wymiarów, ale jej podstawowym przesłaniem jest zaangażowane młodzieży – studentów WSTiE, którzy od 10 lat sprawują opiekę nad dziećmi. Organizują dla nich mikołajkowe spotkania w Hotelu Monttis, zajmują się dziećmi podczas ich wakacyjnych pobytów na Podbabiogórzu, jak również z okazji Świąt Wielkanocnych wybierają się do Katowic-Szopienic z mnóstwem prezentów, uśmiechem i szczerą troską. 9 kwietnia grupa 50 studentów Turystki i rekreacji wraz z wykładowcą Markiem Durmałą odwiedziła po raz kolejny swych podopiecznych. Dzieci obejrzały spektakl "Wiosna" przygotowany przez sekcję teatralną WSTiE. Z uśmiechem na twarzy odebrały słodkie podarunki i zabawki oraz spędziły radosne chwile na grach i zabawach z odwiedzającymi ich studentami. Kwietniowy dzień spędzony przez studentów w katowickim ośrodku wychowawczym na zawsze pozostanie w ich pamięci, bo każde spotkanie z maluchami - jak twierdzą - przynosi im wiele zadowolenia, satysfakcji i radości.
Dlaczego warto być wolontariuszem?
W Polsce jest kilka milionów czynnych wolontariuszy. Co sprawia, że w czasach komercji, życia w pośpiechu, zanikania więzi międzyludzkich rzesze młodych ludzi decydują się na bezinteresowną pomoc innym? Studenci WSTiE odpowiadają: – Czujemy się potrzebni; dając radość innym, jednocześnie dajemy radość sobie. Wolontariat pozwala nam oderwać się od trosk życia codziennego, pozwala uczynić je barwnym i po prostu lepszym. A to wszystko dzięki spotkaniom z dziećmi tak bardzo pokrzywdzonymi przez los. Każdemu człowiekowi życzymy podobnych przeżyć, bo one utwierdzają nas w przekonaniu, że nasze zaangażowanie ma sens.