JUWENALIA 2012 W WYŻSZEJ SZKOLE TURYSTYKI I EKOLOGII

W czasie, kiedy maturzyści w pocie czoła zdają egzaminy maturalne, ich starsi koledzy przygotowują się do najważniejszego studenckiego święta. 12 maja studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii przejęli władzę w mieście; odebrali  z rąk burmistrza Stanisława Lichosyta symboliczny klucz i zaprosili do wspólnej zabawy nie tylko społeczność akademicką, ale mieszkańców Suchej Beskidzkiej – dzieci, młodzież i dorosłych. Chociaż pogoda nie dopisała, a słupek termometru wskazywał zaledwie 11°C, na dziedzińcu suskiego zamku było gorąco i kolorowo. Znaną i rozpoznawalną maskotką święta żaków był Kicek – legendarny smok, który przed wiekami opuścił miasto. Smok tradycyjnie powrócił i towarzyszył uczestnikom zabawy do samego końca.

Juwenalia tradycyjnie otworzył rektor WSTiE prof. Janusz Sondel. Przedstawiciele samorządu studenckiego zapewnili, że oddadzą siedzibę uczelni w nienaruszonym stanie. Tegoroczna impreza zgromadziła międzynarodową publiczność. Wśród gości można było dostrzec młodzież akademicką z Narodowego Uniwersytetu Lotniczego w Kijowie z prof. Gennadim Bałabanowem, czyli kadrę i  laureatów międzyuczelnianego konkursu na pracę naukową dotyczącą potencjału turystycznego Polski. Gościom z Ukrainy towarzyszyli: dyrektor Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Kijowie Włodzimierz Szczurek oraz Krzysztof Kawa – pomysłodawcy i organizatorzy konkursu. W gronie uczestników juwenaliów znaleźli się także studenci z Karoly Robert College z Węgier, którzy przebywają w murach WSTiE w ramach programu Erasmus. Nie zabrakło również włodarza powiatu Pana Starosty Tadeusza Gancarza oraz przedstawicieli władz lokalnych.

Ponieważ tegoroczne Kickonalia przebiegały pod znakiem zbliżającej się wielkiej międzynarodowej imprezy EURO 2012, dlatego w programie znalazły się imprezy sportowe, m.in. mecz siatkówki o Puchar Rektora, blok imprez rekreacyjnych, w tym: warsztaty rytmiczno-bębniarskie i animacyjne, club dance, tańca zumba oraz salsy. W organizowanym  od lat turnieju piłki siatkowej o „Puchar Rektora WSTiE” uczestniczyło 7 drużyn reprezentujących okoliczne szkoły. Rozgrywki przebiegały, jak zawsze, w sportowej atmosferze i były niebywale emocjonujące, a laur zwycięstwa przypadł zespołowi „Master Team” ze Stryszawy. W ramach bloku imprez rekreacyjnych dzieci i dorośli mieszkańcy Suchej Beskidzkiej mieli okazję uczestniczyć w konkursach i grach z cennymi nagrodami.

pasekkick1

Niezapomnianą atrakcją były występy zespołów „Whisky Band” oraz „Magister Ninja”, ale szczególny aplauz publiczności wzbudził plenerowy koncert gwiazdy wieczoru –formacji „Silesian Soundsystem”. Wyczekiwany i wzbudzający wiele emocji koncert zgromadził przede wszystkim młodą publiczność, która poddała się brzmieniom reggae i stwarzając wspaniałą atmosferę, pokazała, jak potrafi się bawić. Juwenalia zakończył  kolektyw DJ  „Party Terror”,  tworzący i grający muzykę elektroniczną.

Studenci WSTiE, organizatorzy i koordynatorzy tegorocznego święta, przygotowali projekt integrujący środowisko lokalne i zrealizowali go z wielką determinacją. Przez wiele tygodni dopracowywali każdy szczegół juwenaliów, a poczynania młodzieży życzliwie wspierały samorządowe instytucje kultury: Miejski Ośrodek Kultury oraz Muzeum Miejskie, sąsiadujące na co dzień z siedzibą uczelni. Współpraca tak ważnych dla miasta instytucji ma dla mieszkańców ogromne znaczenie, a idea organizacji podobnych przedsięwzięć w przyszłości jest szansą na wzbogacenie kalendarza imprez kulturalnych, w których mogą brać udział całe rodziny.

Kolejne juwenalia suska WSTiE ma już za sobą. Bez wątpienia potwierdziły one akademicki charakter Suchej Beskidzkiej i przypomniały mieszkańcom, iż miasto ma swoją uczelnię, która jest nie tylko mocno osadzona w regionie, ale rozpoznawalna na edukacyjnej mapie Polski.  Władze i studenci WSTiE składają serdeczne podziękowania Panu Burmistrzowi oraz osobom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację Juwenaliów 2012, dbały o bezpieczeństwo uczestników, relacjonowały przebieg imprezy w mediach. Wszystkim, których życzliwość i zaangażowanie pozwoliło na zorganizowanie studenckiego święta.

pasekkick2