EKOJUWENALIA WSTIE

smokzamek

15 maja br. władzę w Suchej Beskidzkiej przejęli studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii. Tradycyjne święto żaków odbyło się pod hasłem ochrony środowiska, przyczyniając się do wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców Suchej Beskidzkiej i okolic. W mieście zagościły muzyczne klimaty, radość i dobra zabawa, a studenci przygotowali transparenty, konkursy tematyczne i happening uliczny. Impreza integrująca społeczność akademicką ze środowiskiem lokalnym ściągnęła wielu ludzi spragnionych rozrywki i zakończyła się dużym sukcesem.

Maj to długo wyczekiwana wiosna, przypływ sił witalnych po uciążliwej zimie,  ale i czas, gdy studenci boleśnie zdają sobie sprawę ze zbliżających się zaliczeń i egzaminów. Jest jednak wydarzenie, które pozwala zapomnieć o wkuwaniu, kolokwiach i sesji, najtrudniejszych akademickich doświadczeniach. To Juwenalia! Samorząd Studencki WSTiE po raz kolejny podjął się organizacji dużej imprezy środowiskowej, czyli suskich Kickonaliów pod hasłem: „EKOJUWENALIA”. Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Stanisław Lichosyt, przekazując młodzieży symboliczne „Klucze do Bram Miasta”. Barwny przemarsz studentów ulicami miasta, spod Hotelu Monttis na dziedziniec Suskiego Zamku, prowadził legendarny smok Kicek, który przed wiekami opuścił miasto, a teraz wrócił, by towarzyszyć uczestnikom Juwenaliów.

Liczna grupa studentów przez kilka tygodni dopracowywała każdy szczegół imprezy, która była dużym wyzwaniem organizacyjnym, ale też rodzajem sprawdzianu ich umiejętności i kreatywności.

Program Juwenaliów obejmował bloki imprez rekreacyjnych, sportowych i artystycznych, a dzieci i dorośli mieszkańcy Suchej Beskidzkiej mieli okazję uczestniczyć w konkursach i grach z cennymi nagrodami. W organizowanym od lat turnieju piłki siatkowej o „Puchar Rektora WSTiE” uczestniczyło 7 drużyn: Sumernet Stryszawa, Nauczyciele Sucha Beskidzka, Master Team Stryszawa, Młode Wilki Stryszawa, Tequila Sucha Beskidzka, WSTiE Dzienni Sucha Beskidzka, WSTiE Zaoczni Sucha Beskidzka. Pierwsze miejsce zdobył zespół Tequila Sucha Beskidzka.

Niezapomnianą atrakcją byli paralotniarze,  a wśród nich brązowy medalista mistrzostw Europy i mistrzostw świata Kamil Mańkowski, student II roku TiR. Publiczność mogła podziwiać niesamowite podniebne akrobacje sportowców najwyższej klasy, które wzbudziły wiele emocji.

Wśród atrakcji dla najmłodszych był konkurs plastyczny Ekologiczny świat, konkurs sprawnościowy Kapelusz dla dzieci i rywalizacja w powolnej jeździe na rowerze. Na gimnazjalistów i licealistów czekała zabawa Podbij lotkę, a wśród wielu innych propozycji sporo śmiechu i zabawy wzbudziła Parodia strongmanów. Był pokaz mody ekologicznej, gdzie studenci prezentowali własne pomysły. Było również bicie rekordów.

Na zakończenie juwenaliów zagrał zespół „ABRADAB” – gwiazda wieczoru. Wyczekiwany i wzbudzający wiele emocji koncert zgromadził przede wszystkim młodą publiczność, która poddała się muzycznej ekspresji i bawiła się na dziedzińcu zamku jeszcze do późnej nocy, pomimo intensywnego deszczu.

Majowe studenckie święto okazało się przedsięwzięciem potrzebnym i udanym. Młodzi ludzie, którzy przez Władze WSTiE oraz Włodarzy Miasta zostali obdarzeni kredytem zaufania, znakomicie wypadli w roli organizatorów. Dowiedli, że możliwa jest dobra zabawa. Pokazali, że nie są środowiskiem hermetycznym, ale zależy im na dobrych relacjach z ludźmi, wśród których mieszkają, żyją i uczą się. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że na Juwenaliach licznie stawili się słuchacze Kolegium Językowego oraz szkół średnich z powiatu, wspólnie uczestnicząc w zabawie zakończonej bez najmniejszych protestów w czasie wyznaczonym przez organizatorów. Policjanci oraz strażnicy miejscy, którzy dbali o bezpieczny przebieg imprezy, przekonali się, że Juwenalia mogą być dobrze i bezpiecznie zorganizowanym przedsięwzięciem.

Studenci WSTiE, organizatorzy i koordynatorzy tegorocznego święta przygotowali ambitny projekt integrujący środowisko lokalne i zrealizowali go z wielką determinacją. Nabyli nowe, przydatne doświadczenia i zapowiedzieli, że w  roku przyszłym przygotują nie mniej udaną edycję juwenaliów, z góry skazanych na sukces…

Władze i studenci WSTiE, składają serdeczne podziękowania Panu Burmistrzowi oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację JUWENALIÓW 2010, dbały o bezpieczeństwo uczestników, i relacjonowały przebieg imprezy w mediach. Wyrażają przekonanie, że przedsięwzięcie przyczyni się do promocji miasta i jego atrakcji turystycznych oraz wpłynie na poziom zadowolenia mieszkańców Suchej Beskidzkiej.

ekojuwenlaiapasek1