JUWENALIA, CZYLI I SUSKIE KICKONALIA. LEPIEJ „BesKICKA” NIŻ BEZ WAS!

juwenalia2

9 maja władzę w Suchej Beskidzkiej przejęli studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii. Z okazji tradycyjnego święta żaków w mieście zagościły muzyczne klimaty, radość i dobra zabawa. Zainteresowanie imprezą integrującą zarówno środowisko studenckie, jak i miejskie, przerosło oczekiwania organizatorów - Juwenalia ściągnęły wielu ludzi spragnionych rozrywki i zakończyły się dużym sukcesem.

Maj to długo wyczekiwana wiosna, przypływ sił witalnych po uciążliwej zimie, ale i czas, gdy studenci boleśnie zdają sobie sprawę ze zbliżających się zaliczeń i egzaminów. Jest jednak wydarzenie, które pozwala zapomnieć o wkuwaniu, kolokwiach i sesji, najtrudniejszych akademickich doświadczeniach. To Juwenalia! Samorząd Studencki WSTiE po raz pierwszy podjął się organizacji dużej imprezy środowiskowej, czyli suskich Kickonaliów pod hasłem: „Lepiej BesKicka niż bez Was”, które odbyły się 9 maja 2009 r. Życzliwość wobec przedsięwzięcia wyraził Pan Burmistrz Stanisław Lichosyt, przekazując młodzieży symboliczne „Klucze do Bram Miasta” oraz wykonany specjalnie na te okazję kostium legendarnego smoka Kicka, który przed wiekami opuścił miasto. Kicek powrócił, aby m.in. wziąć udział w barwnym przemarszu studentów ulicami miasta, spod Hotelu Monttis na dziedziniec Suskiego Zamku. Smok pojawił się też w legendzie, na kanwie której oparto zabawny kabaretowy spektakl przygotowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Curie Skłodowskiej.

Kilkudziesięciu studentów przez wiele tygodni dopracowywało każdy szczegół juwenaliów, które były dla nich dużym wyzwaniem, ale też rodzajem sprawdzianu dla wszystkich uczestników. Warto dodać, że poczynania młodzieży życzliwie wspierały samorządowe instytucje kultury: Miejski Ośrodek Kultury oraz Muzeum Miejskie, sąsiadujące na co dzień z siedzibą Uczelni. Współpraca tak ważnych dla miasta instytucji ma dla mieszkańców ogromne znaczenie, a idea organizacji podobnych imprez w przyszłości wzbudziła nadzieje na wzbogacenie kalendarza imprez kulturalnych, w których mogą brać udział całe rodziny.

Imponujący program juwenaliów obejmował dwa bloki imprez rekreacyjnych, sportowych i artystycznych, a dzieci i dorośli mieszkańcy Suchej Beskidzkiej mieli okazję uczestniczyć w konkursach i grach z cennymi nagrodami. W organizowanym od lat turnieju piłki siatkowej o „Puchar Rektora WSTiE” uczestniczyło 6 drużyn reprezentujących okoliczne szkoły. Rozgrywki były niebywale emocjonujące, a laur zwycięstwa przypadł drużynie „Gonzo” z Wadowic. Niezapomnianą atrakcją był lot balonem oraz – dla najmłodszych - przejażdżka na kucyku. Aplauz publiczności wzbudził plenerowy koncert zespołów muzycznych i inne imprezy towarzyszące, np. bicie rekordu ilości osóbw autobusie. W niespotykanej dotąd bliskości znalazło się 138 studentów i wykładowców suskiej Uczelni, którzy muszą jednak zacząć ćwiczyć, aby za rok pobić aktualny wynik, czyli 310 osób.

Na zakończenie juwenaliów zagrał zespół JAMAL – gwiazda wieczoru. Wyczekiwany i wzbudzający wiele emocji koncert zgromadził przede wszystkim młodą publiczność, która poddała się muzycznej ekspresji i bawiła na dziedzińcu zamku jeszcze do późnej nocy.

Wyjątkowe studenckie święto okazało się przedsięwzięciem potrzebnym i udanym. Młodzi ludzie, którzy przez Władze WSTiE oraz Włodarzy Miasta zostali obdarzeni kredytem zaufania, znakomicie wypadli w roli organizatorów. Dowiedli, że możliwa jest dobra zabawa, umiar i zachowanie godne studenta. Pokazali, że nie są środowiskiem hermetycznym, ale zależy im na dobrych relacjach z ludźmi, wśród których mieszkają, żyjąi uczą się. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że na juwenaliach licznie stawili się słuchacze Kolegium Językowego oraz szkół średnich z powiatu, wspólnie uczestnicząc w zabawie zakończonej bez najmniejszych protestów w czasie wyznaczonym przez organizatorów. Policjanci oraz strażnicy miejscy, którzy zabezpieczali imprezę, przekonali się, że juwenalia nie muszą szczycić się złą sławą i spokojnie kończyli swoją służbę.

Studenci WSTiE, organizatorzy i koordynatorzy tegorocznego święta przygotowali ambitny projekt integrujący środowisko lokalne i zrealizowali go z wielką determinacją. Nabyli nowe, przydatne doświadczenia i zapowiedzieli, że w roku przyszłym przygotują nie mniej udaną edycję juwenaliów, z góry skazanych na sukces…

Władze i studenci WSTiE składają serdeczne podziękowania Panu Burmistrzowi oraz wszystkim osobom i instytucjom, które w jakikolwiek sposób zaangażowały się w organizację JUWENALIÓW 2009, dbały o bezpieczeństwo uczestników, relacjonowały przebieg imprezy w TVP3 Katowice i Kraków, radiu i prasie regionalnej.

juwejalia1