STUDENCI U DZIECI Z OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W KATOWICACH - SZOPIENICACH

3 kwietnia 2009r. grupa studentów WSTiE udała się do zaprzyjaźnionego Ośrodka Wychowawczego w Katowicach-Szopienicach prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek. Pierwszym punktem wizyty było przedstawienie przygotowane specjalnie dla maluchów, związane z tradycją i zwyczajami wielkanocnymi. Osoby biorące udział w sztuce przebrane były za barwne postaci oraz zwierzątka, jakie towarzyszą obchodom Świąt Wielkiej Nocy. Występ teatralny zakończyły płynące prosto z serc życzenia świąteczne, skierowane do całej społeczności tej placówki.

Kolejną atrakcją pobytu młodzieży w ośrodku był wspólny spacer po okolicy, a po obiedzie relaks i konkursy. Dzieciaki zaprowadziły opiekunów do jednego z pomieszczeń, zapraszając ich tym samym na słynne „figle-migle” w basenie pełnym kolorowych piłeczek. Maluchy śmiały się i dokazywały, bo zabawy ze starszymi przyjaciółmi bardzo im się podobały.

Później odbył się konkurs plastyczny, w którym studenci mieli okazję ujawnić swoje ukryte talenty i zmierzyć się z maluchami na najładniejszy rysunek. W tym samym czasie starszaki udały się na plac zabaw, na huśtawki i do piaskownicy. Przez całe wiosenne popołudnie wolontariusze dbali o to, aby na twarzach dzieci, które pozbawione są naturalnej rodziny, gościł uśmiech.

Kwietniowy dzień spędzony przez studentów w ośrodku wychowawczym na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wyjazdu, bo każde spotkanie z maluchami przynosi wiele zadowolenia, satysfakcji i niekończącej się radości. Przynosi też refleksję ukrytą w słowach Juliana Ejsmonda: „Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemno i mroczno, ciemniej i mroczniej niż podczas nocy bezgwiezdnej i bezksiężycowej – mimo słońca, wszystkich gwiazd i sztucznych reflektorów. Ten jeden mały uśmiech rozwidnia życie.”

Studenci otrzymali gorące i serdeczne podziękowania także dla władz naszej Uczelni i całej kadry naukowej za zaangażowanie w życie Ośrodka Wychowawczego w Katowicach. Każdy student na pamiątkę wizyty otrzymał również drobny upominek wykonany własnoręcznie przez dzieci.