Z WSTIE DO STRASBURGA - PO WRAŻENIA I DOŚWIADCZENIA

Praktyki, staże, wyjazdy, Strasburg, wstie

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu co miesiąc zbierają się na cztery dni wszyscy eurodeputowani, by głosować i debatować podczas sesji plenarnej. Prezentacja Parlamentu przez pracowników i zwiedzanie sali obrad plenarnych pod kierunkiem przewodnika to znakomity sposób, by zdobyć wiedzę o tej instytucji i przyjrzeć się trwającej właśnie debacie.

Do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu polska grupa ze studentami WSTiE dotarła w chwili szczególnej, gdy Jerzy Buzek zakończył kadencję przewodniczącego PE, a nowym szefem został wybrany Martin Schulz. Niemiecki socjaldemokrata uzyskał poparcie 387. z 699. głosujących eurodeputowanych będzie kierował tą instytucją przez dwa i pół roku. 17 stycznia byliśmy świadkami pierwszego przemówienia nowego przewodniczącego.

Praktyki, staże, wyjazdy, Strasburg, wstie

50-osobowa grupa mieszkańców Polski Południowej uczestniczyła w dniach 15-19 stycznia w wyjeździe do Strasburga na zaproszenie eurodeputowanego Pawła Kowala. Współorganizatorem tego prestiżowego przedsięwzięcia już po raz kolejny była Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii. Dla uczestniczących w wyjeździe studentów była to dodatkowa forma edukacji – warsztaty w drodze, a jednocześnie nagroda dla laureatów konkursów organizowanych przez Uczelnię. Karolina Niewiadomska, studentka II roku Turystyki i rekreacji, przygotowała jedną z najlepszych relacji z praktyk w 2011 r., zaś Magdalena Pałys zwyciężyła w facebookowym konkursie „I like world” na najbardziej niebanalne pozdrowienia ze świata.

Wyjazd, jak obiecywano, był pełen turystycznych atrakcji. Zwiedzono Drezno, stolicę Wolnego Kraju Saksonii, które od zawsze oczarowuje swoich gości fascynującą mieszanką tradycji i nowoczesności. Podczas spaceru po pięknym śródmieściu z rezydencją książąt-elektorów i królów, uczestnicy wyprawy przekonali się, że nie bez powodu miasto jest również nazywane „Florencją nad Łabą”. W drodze do Strasburga zatrzymano się w zabytkowym Kolmarze. Do tego alzackiego miasteczka przyjeżdża się, by smakować słynne w tym regionie wino i niepowtarzalną atmosferę oraz by popłynąć łodzią po Małej Wenecji.

Praktyki, staże, wyjazdy, Strasburg, wstieUczestnicy wizyty zwiedzili również zabytkowe śródmieście Strasburga (Grande île), które w 1988 r. zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości. W przeszłości Strasburg nosił przydomek „miasta tysiąca kościołów” z powodu swoich licznych klasztorów, kongregacji, kościołów, synagog i in. Centrum znajduje się na wyspie otoczonej ze wszystkich stron kanałami. Charakterystyczne dla tej części miasta są zabytkowe, monumentalne budowle z charakterystycznego dla tego regionu czerwonego piaskowca, z najbardziej znaną katedrą Notre Dame.

Polska grupa mogła podziwiać również Petite France, leżącą na poprzecinanych kanałami wysepkach, z charakterystyczną zabytkową zabudową i licznymi knajpkami. Ważnym polskim akcentem był koncert kolęd w Polskiej Misji Katolickiej w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Choczni – uczestników wycieczki. W programie wizyty było również spotkanie z europosłem Pawłem Kowalem.

Praktyki, staże, wyjazdy, Strasburg, wstieTa kolejna już wyprawa studentów WSTiE do Strasburga była ważnym doświadczeniem dla adeptów pilotażu. Utwierdzili się w przekonaniu, że każde doświadczenie jest nowym odkryciem i każda podróż wzbogaca. Już Leonardo da Vinci twierdził, iż „mądrość to córka doświadczenia”.