STUDENCI WSTIE W „KRÓLESTWIE EKOLOGII”
SPRAWOZDANIE ZE SZWECJI

Praktyki, Szwecja, studia turystyka, wstieEdyta Wala, studentka Turystyki i rekreacji, o projekcie Ecocycles 2012

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej dała nam możliwość uczestniczenia w międzynarodowym projekcie Ecocycles, który w tym roku miał miejsce na Szwedzkim Uniwersytecie Nauk Rolniczych w Alnarp. Wspólnie z Mateuszem Strunkiem i Patrykiem Wlaziem reprezentowaliśmy WSTiE w tym ważnym przedsięwzięciu, w którym nasza Uczelnia wzięła udział już po raz kolejny.

Ecocycles to intensywny kurs w ramach programu Erasmus. Projekt składał się z sześciu modułów tematycznych: cykle ekologiczne, wykorzystanie i eksploatacja zasobów naturalnych, zrównoważone rolnictwo i wytwarzanie energii, zrównoważony rozwój regionalny i obszarów wiejskich, zrównoważony rozwój struktur przemysłowych i zagospodarowania przestrzeni miejskiej oraz ekologia i ochrona środowiska. Każdy etap zawierał serię wykładów oraz wycieczki tematyczne, a kończył się seminarium podsumowującym, w czasie którego dyskutowaliśmy i wymienialiśmy spostrzeżenia i opinie.

Praktyki, Szwecja, studia turystyka, wstie

Po przylocie do Malmö dosłownie uderzyło nas świeże, rześkie i czyste powietrze. Odetchnęliśmy pełną piersią i ruszyliśmy na podbój szwedzkiej ziemi. Od razu po dotarciu na miejsce nawiązaliśmy wiele nowych znajomości ze studentami z całej Europy. Przedsięwzięcie rozpoczęło się od przyjęcia powitalnego, na którym serwowano dania kuchni szwedzkiej oraz wyśmienite węgierskie wina.

Praktyki, Szwecja, studia turystyka, wstie

W czasie realizacji każdego z modułów tematycznych odbywały się wycieczki zgodne z treściami wykładów, stanowiąc ich zobrazowanie i uzupełnienie. Dzięki temu zwiedziliśmy: ekologiczną przetwarzalnię odpadów SYSAV w Malmö; farmę, gdzie uprawiane są rośliny wykorzystywane do odzysku substancji odżywczych i ciepła;  plantacje i uprawy na terenie kampusu w Alnarp; stację badawczą roślin energetycznych dla gazowych, ciekłych i stałych biopaliw w Lönnstorp; targi rolnicze w Borgeby, gdzie mogliśmy zobaczyć najnowocześniejsze ciągniki, kombajny i inny sprzęt rolniczy – była to niewątpliwie najciekawsza i najzabawniejsza wycieczka w programie; eko-miasto Västra hamnen w Malmö; rezerwat biosfery Kristianstads Vattenrike oraz Karpalund, gdzie wytwarza się biogaz.

Praktyki, Szwecja, studia turystyka, wstie

Pomimo napiętego harmonogramu zajęć znajdowaliśmy czas na wycieczki po okolicy. Zwiedziliśmy Kopenhagę, Malmö, Lund, Landskronę, Ystad oraz Helsinborg. Na swobodne podróżowanie, bez zmartwień o koszty wypraw, pozwoliły nam otrzymane od organizatorów tzw. karty „jojo”, które upoważniały nas do korzystania z komunikacji miejskiej w całym regionie Skania.

Praktyki, Szwecja, studia turystyka, wstieW czasie trzech tygodni pobytu w Szwecji poznaliśmy dokładnie idee zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, które są silnie zakorzenione w świadomości skandynawskiego społeczeństwa. Bardzo dobre, stabilne warunki ekonomiczne w Królewskiej Szwecji pozwalają na skupianie się na ciągłym rozwoju i udoskonalaniu tych idei. Dla nas, Polaków, ekologiczne myślenie i działanie jest cięgle czymś stosunkowo nowym, jeszcze nieodkrytym i niepoznanym. Przed nami długa droga w kierunku zrównoważonego rozwoju w Polsce. Szwecja jest wzorem do naśladowania w tej materii, dlatego uważam, że zorganizowanie ECOCYCLES  właśnie w tym kraju było idealnym wyborem.

Z głowami pełnymi pomysłów pożegnaliśmy szwedzką ziemię i wróciliśmy do Polski zdecydowanie bardziej „ekologiczni”. Dzięki uczestnictwu w programie teraz możemy zmieniać naszą ojczyznę na lepsze i wprowadzać w życie idee, które poznaliśmy w „Królestwie Ekologii”, jakim bez wątpienia jest Szwecja.