NA SKRAJU JUTRA... ERASMUS 2015

„Na skraju jutra” – to temat przewodni międzynarodowej wymiany młodzieży, która odbyła się w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w dniach 19-25 października 2015 roku. Uczestnicy projektu przyjechali do Suchej Beskidzkiej z Litwy i Węgier, ale w grupie węgierskiej byli też: Azerowie, Turcy, Gruzini, Hiszpanie, Kazachowie. Studenci na seminariach dyskutowali o różnorodności kultur, dziedzictwie narodowym oraz tożsamości europejskiej. Uczestnicząc w Dialogu Młodych, rozmawiali o europejskim rynku pracy i prognozach na przyszłość. Poznawali techniki skutecznej autopromocji, planowali kariery zawodowe oraz odpowiadali na pytanie, jak podążać za swoimi marzeniami. Brali też udział w warsztatach filmowych, opracowując koncepcję i scenariusz filmu „Na progu jutra”.

Studenci mogli zapoznać się ze spuścizną kulturową krajów reprezentowanych przez uczestników wymiany. W trakcie spotkań – wieczorów dziedzictwa narodowego – rozbrzmiewały litewskie, węgierskie, tureckie, ukraińskie i polskie piosenki; odbywały się degustacje tradycyjnych dań, quizy i zabawy. Chętni uczyli się podstawowych kroków tańców regionalnych oraz doskonalili umiejętności językowe. Tradycyjnie już na ostatnim pożegnalnym spotkaniu przepięknie tańczyli poloneza.

Dużą atrakcją wymiany był bogaty program zwiedzania i zajęcia rekreacyjne przygotowane przez organizatorów. Studenci poznali królewski Kraków oraz odwiedzili Punkt Informacji Europejskiej. Podziwiali złotą polską jesień w Beskidach i zwiedzali miasto papieskie Wadowice. Wiele wzruszeń wywołał pobyt w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, na największym w historii świata cmentarzu bez grobów.

Edukacja przez działanie, czyli wymiana młodzieży w ramach Erasmusa zakończyła się pełnym sukcesem. Program był wypełniony po brzegi i nikt nie miał czasu na nudę. Potwierdza to stworzona przez uczestników strona internetowa, a także film, którego projekcja odbyła się w ostatnim dniu wymiany. Nauka tolerancji, świadomego i pozbawionego kompleksów współżycia w zjednoczonej Europie zmotywowała studentów do nauki języków obcych i pozwoliła poczuć się swobodnie w kontaktach z obcokrajowcami. Młodzi ludzie poznali obyczaje swoich zagranicznych kolegów, poszerzyli wiedzę na temat kultury i tradycji innych krajów, wymienili się doświadczeniami zawodowymi. Realizując zaplanowane zadania, uruchomili talenty, wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem. Nawiązały się znajomości i przyjaźnie, które na pewno zaowocują współpracą w przyszłości. Planując kolejne edycje projektu i rewizyty, pożegnali się z żalem, ale w radosnej atmosferze: Do zobaczenia! Bachyty, görmək, látni, pamatyti, see you!