MŁODZIEŻ W PROGRAMIE ERASMUS+ TO NIEZWYKŁA PRZYGODA STUDENTÓW WSTIE – OKAZJA POZNANIA INNYCH LUDZI I ODMIENNYCH KULTUR

Odległość z WSTiE w Suchej Beskidzkiej do University of Central Lancashire w Preston w Anglii wynosi 2027 km. Młodzież z tych dwóch uczelni spotkała się, by nawiązać wzajemne kontakty, podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami, poznać dziedzictwo kulturowe i atrakcje regionu.

Suskie priorytety

WSTiE od wielu lat aktywnie współpracuje z partnerami zagranicznymi na całym świecie. Współpraca ta wpływa na podniesienie jakości procesu edukacyjnego, służy wymianie doświadczeń, pełni rolę promocji regionu i Polski na arenie międzynarodowej edukacji wyższej. Jednym z obszarów tej współpracy jest koordynacja programu Erasmus+.

Erasmus+ to spotkanie kultur „na żywo”.

Program Erasmus powstał w 1987 roku jako program wymiany studentów. Mimo że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główna idea pozostała ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy edukacyjnej. Obecnie Erasmus+ jest szerokim programem, którego celem jest wspieranie wszystkich sektorów kształcenia i szkolenia. Umożliwia on różnym podmiotom, w tym uczelniom wyższym, udział w projektach edukacyjnych z udziałem partnerów zagranicznych.

Erasmus+, University of Central Lancashire Preston, WSTiE

Wymóg czasów – szacunek dla dziedzictwa narodowego oraz budowanie europejskiej świadomości

Współpraca międzynarodowa pomiędzy University of Central Lancashire a WSTiE trwa od trzech lat. Młodzież z obu uniwersytetów posiada wspólne zainteresowania. W marcu br. 40-osobowa grupa uczestniczyła w projekcie dofinansowanym ze środków program Erasmus+ Let's talk about us – youth trail of national heritage. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach sektora Erasmus+ Młodzież, którego celem jest rozwój edukacji pozaformalnej młodych ludzi w myśl zasady: nauka poprzez praktykę i doświadczenie. Uczestnikami spotkania byli studenci turystyki z Anglii i Polski. Dzielenie się wiedzą oraz edukacja międzykulturowa są ważnym etapem ich wejścia w dorosłe życie zawodowe – nic tak nie inspiruje młodych ludzi do aktywności i kreatywności, jak wspólne międzykulturowe spotkania. Na zakończenie projektu powstał blog tematyczny zawierający m. in. informacje o młodzieżowym szlaku dziedzictwa kulturowego opracowanym przez uczestników, a także forum, gdzie mogą się wypowiadać internauci.

Erasmusowcy górą !

Z przeprowadzonego przez Komisję Europejską badania Erasmus Impact Study wynika, że w gronie absolwentów uczelni wyższych dysponujących międzynarodowym doświadczeniem występuje o połowę mniejsze ryzyko długotrwałego bezrobocia niż u ich kolegów, którzy nie uczyli się ani nie odbywali staży poza granicami kraju. Erasmusowcy mają większe szanse na rynku pracy niż absolwenci uczelni bez zagranicznego doświadczenia. Co więcej, takim osobom przedsiębiorcy chętniej powierzają ważne stanowiska w firmach. Taką szansę nie tylko mają, ale i wykorzystują od lat studenci WSTiE.