W SERCU EUROPY

Bruksela to serce Europy i … stolica czekolady. Kto jeszcze tego nie sprawdził, powinien to zrobić koniecznie. Dzięki wyjazdowi szkoleniowemu z Wyższą Szkołą Turystyki i Ekologii miałam okazję raz jeszcze poczuć piękno tego miasta. Nasza podróż rozpoczęła się 10 lutego. Pod czujnym okiem licencjonowanego pilota wycieczek, wspólnie z Iloną Adler z II roku uczyłyśmy się pilotażu w praktyce.

W wyjeździe zorganizowanym na zaproszenie europosła Pawła Kowala uczestniczyła 30-osobowa grupa młodych ludzi z Warszawy oraz wykładowcy WSTiE. Naszym głównym celem był udział w konferencji przygotowanej przez Fundację Energia dla Europy. Pilotowałyśmy całą trasę przejazdu, co wymagało wiedzy z geografii turystycznej, historii oraz historii sztuki wybranych miejsc Polski, Niemiec, Holandii i Belgii. Niezmiernie się cieszymy, że nasza uczelnia dała nam tę możliwość, aby sprawdzić wiedzę i umiejętności w praktyce. Przygotowanie merytoryczne i praca z mikrofonem, czyli jak przekazywać informacje, aby być słyszanym i zrozumianym – to już pestka, gdyż dla nas nie był to pierwszy wyjazd. Zresztą nasi studenci od wielu lat uczestniczą w wyjazdach szkoleniowych do instytucji europejskich. Sama brałam udział w zeszłorocznym wyjeździe do Strasburga.

Jak powszechnie wiadomo, zbliża się koniec kadencji Europarlamentu i czas na różnego rodzaju podsumowania. Stąd oprócz standardowej wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego braliśmy udział w specjalnie przygotowanej z tej okazji konferencji, na której przedstawiony został raport „Drogie pieniądze”, dotyczący efektywności wydatkowania środków przyznanych Polsce w perspektywie finansowej lat 2007-2013. Wśród autorów opracowania byli także uczestnicy naszej grupy: Michał Marciniak oraz Agnieszka Rak. Tematem opracowania było wiele segmentów, przy czym nas najbardziej zainteresowała część dotycząca zaplecza turystyczno-sportowo-rekreacyjnego. Podsumowanie wykorzystania środków unijnych w tych sektorach niestety nie jest do końca zadowalające, choć podano także kilka pozytywnych przykładów dobrych inwestycji. W konferencji wziął udział eurodeputowany Paweł Kowal, któremu przypadła rola podsumowania raportu. Jego zdaniem dostępne fundusze unijne nie posłużyły w pełni integracji Polski, a popełnione błędy powinny być uwzględnione przy wypracowaniu strategii dla wydatkowania środków europejskich w przyszłej perspektywie finansowej.

Po konferencji pojechaliśmy do urokliwego miasteczka Leuven. Posiada ono głównie charakter akademicki – tu znajduje się słynny, założony w 1425 roku, Katolicki Uniwersytet Lowański, czyli najstarsza uczelnia w krajach Beneluksu. Atmosfera miasta dosłownie oczarowuje turystów, podobnie jak sama stolica Belgii, którą zwiedzaliśmy następnego dnia.

W Brukseli pełniłyśmy funkcję przewodników naszej grupy. Według opinii uczestników z zadania wywiązałyśmy się bardzo dobrze, co stwierdzam bez fałszywej skromności. Wyjazd był bardzo udany. Ponowne odkrycie tego pięknego miasta, fascynująca rola pilota wycieczek i przewodnika miejskiego oraz wspomnienia, które jeszcze na długi czas pozostaną w moich myślach i sercu – oto moje podsumowanie Brukseli.

Katarzyna Gałka, I rok mgr TiR