BYĆ ALBO NIE BYĆ... WE WSPÓŁCZESNEJ EUROPIE

Być albo nie być we współczesnej Europie – to temat przewodni wymiany polsko- węgierskiej, która odbyła się w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii dniach 20-26 października. Uczestnicy projektu z całą pewnością odpowiedzą na to pytanie: „Być!”. Podczas minionego tygodnia brali udział w wielu warsztatach mających na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury innych krajów, poznanie nowych ludzi, a być może zawiązanie przyjaźni, które zaowocują współpracą w przyszłości.

Nauka podstaw języka węgierskiego przez nas, jak i poznawanie podstaw języka polskiego przez Węgrów nie sprawiły nam większych problemów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wieczory dziedzictwa narodowego Polski i Węgier. Atmosferę mogliśmy poczuć dzięki tradycyjnym strojom i lokalnej muzyce. Wspólna nauka polskich piosenek sprawiła wszystkim wiele radości. Mieliśmy też możliwość zasmakowania tradycyjnych potraw, m. in. gulaszu węgierskiego przygotowanego przez gości z Węgier zgodnie z oryginalną recepturą. Na węgierskich studentów czekały zaś polskie specjały: bigos,  pierogi z mięsem i tradycyjne pączki.

Program wymiany miał też swoje poważne akcenty. Niezwykle poruszającym momentem była wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ogrom tragedii, która wiąże się z tym miejscem, wywarł na wszystkich wielkie wrażenie i pobudził do refleksji. Podczas warsztatów podsumowujących wyjazd dominowały stwierdzenia: „Trudno uwierzyć, że ludzie byli zdolni do tak strasznych czynów”,  „Dlaczego jedni drugim zgotowali taki los?”, „O takich miejscach należy pamiętać, a obowiązkiem każdego następnego pokolenia jest robić wszystko, aby takie zbrodnie nigdy się nie powtórzyły”. W drodze powrotnej nasza grupa odwiedziła miasto papieskie Wadowice, które (nie tylko dzięki kremówkom) wywarło duże wrażenie na gościach z zagranicy.

Inwencją twórczą wykazali się studenci WSTiE, którzy przygotowali m.in. zajęcia sportowe, warsztaty językowe i wieczorne programy integracyjne, podczas których zaprezentowano legendy polskie, węgierskie i tureckie (wśród młodzieży studiującej na Węgrzech było kilka osób z Turcji) oraz lokalną opowieść o smoku Kicku. Program był wypełniony po brzegi i nie było czasu na nudę. Potwierdza to stworzony przez uczestników projektu spot reklamowy, który można obejrzeć na facebooku WSTiE. (link)

Praca nad tym filmem była naprawdę wielką przygodą. Zobaczcie sami, co potrafią amatorzy, jeśli robią to z pasją. Projekty międzynarodowej wymiany to niesamowita okazja do rozwoju. Trzeba się wykazać pomysłowością i zaangażowaniem, trzeba uruchomić swoje talenty (organizacyjne, artystyczne, językowe i inne), ale warto! Z niecierpliwością patrzymy w przyszłość, planując już kolejną wymianę.

Kasia i Bartek