STUDENCI WSTIE – OBYWATELAMI EUROPY

dsc06225Wiedza i umiejętności zdobywane w konkretnych przedsięwzięciach to znakomita inwestycja w przyszłość. Priorytetem WSTiE jest weryfikacja i praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej na uczelni. Studenci turystyki i rekreacji biorą udział w zagranicznych wyjazdach szkoleniowych i stażach obejmujących m. in. zajęcia z pilotażu.

W drugiej połowie października studenci suskiej uczelni po raz kolejny wybrali się do Brukseli. Było to z pewnością ważne doświadczenie zawodowe, pozwalające poszerzyć wiedzę na temat funkcjonowania struktur Zjednoczonej Europy. Tym bardziej, że w Parlamencie Europejskim odbywała się w tym czasie konferencja „Family – Future of Europe” zorganizowana m.in. przez Fundację Energia dla Europy. Wzięli w niej udział eksperci z kilku krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, a także liczna reprezentacja młodzieży z całej Europy, w tym studenci WSTiE. Zaproszeni goście zwrócili uwagę na pesymistyczne prognozy demograficzne oraz przedstawili różne rozwiązania prorodzinne stosowane w innych krajach Europy. – Parę lat temu demografią zajmowali się jedynie nauczyciele akademiccy – powiedział Paweł Kowal, organizator konferencji, który zwrócił uwagę na fakt, że tematyka demografii staje się coraz ważniejszym elementem debaty publicznej. Uczestnictwo w sesjach wykładowych, spotkania z politykami państw człon­kowskich UE oraz bogaty program zwiedzania – to jeden z ważnych aspektów wyjazdu.

pasekobywatele1

Kolejnym było zdobycie doświadczenia niezbędnego w przyszłej pracy zawodowej. Warsztaty w drodze to okazja do zdobycia praktycznych umiejętności, co w perspektywie stwarza możliwość profesjonalnego wykonywania zawodu pilota grup turystycznych. Przygotowany przez studentów program turystyczny obejmował zwiedzanie Parlamentu Europejskiego, Centrum dla Zwiedzających PE – Parlamentarium oraz najpiękniejszych zabytków Brukseli. W programie wizyty było również spotkanie z europosłem Pawłem Kowalem. Uczestnicy wyprawy mieli okazję poznać zabytki Brukseli – stolicy Królestwa Belgii, ważnego w skali całej Europy ośrodka kulturalnego, naukowego i gospodarczego. Najpiękniejsza panorama miasta roztacza się z wieży Narodowej Bazyliki Świętego Serca nazwanej też Bazyliką na Koekelberg, o czym przekonali się uczestnicy wyprawy. Odbyli także niezapomniany spacer po starym mieście z Grand Place i gotyckim ratuszem, katedrą św. Michała i św. Guduli, Muzeum Miejskim zwanym Domem Króla. Pobyt w Brukseli zakończył się wizytą w brukselski muzeum czekolady.

Wyprawa do Brukseli była niezapomnianym przeżyciem dla Grzegorza Kukuczki i Jacka Jamroza – adeptów pilotażu, którzy zdobyli nowe umiejętności oraz poznali ciekawe miejsca i ludzi. Na konkurencyjnym rynku pracy tylko inwestowanie w rozwój własnych kompetencji jest szansą na sukces zawodowy.

pasekobywatele2