INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ – STUDENCI WSTIE W BRUKSELI I BERLINIE

Wiedza, umiejętności i kompetencje zdobywane w konkretnych przedsięwzięciach to najlepsza inwestycja w przyszłość. To droga do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Taką możliwość po raz kolejny otrzymali studenci Turystyki i Rekreacji WSTiE – uczestnicy wyjazdu do Brukseli. Chcą odnieść sukces i cenią szanse, jakie stwarza im uczelnia – stwierdzają z przekonaniem.

Pilotem 40-osobowej grupy, która w dniach 26-31 stycznia 2013 r. udała się na zaproszenie polskiego eurodeputowanego Pawła Kowala do Brukseli, był Marcin Młynarczyk – absolwent uczelni, zaś student I roku studiów magisterskich TiR Bartosz Horoba pełnił funkcję drugiego pilota. Dla Mateusza Szklarczyka oraz Szymona Noworyty z II roku studiów licencjackich TIR był to wyjazd szkoleniowy. Jako uczestnicy kursu pilotażu mogli swą wiedzę teoretyczną zweryfikować w praktyce i nabyć niezbędnych dla profesjonalnego pilota kompetencji. Najpierw były przygotowania pod opieką merytoryczną wykładowców WSTiE, tj. planowanie szczegółowej trasy turystycznej, organizowanie bazy hotelowej, przygotowanie merytoryczne do oprowadzania grupy po wybranych obiektach oraz pogłębienie wiedzy na temat pilotażu grup. Warsztaty w drodze to okazja do zdobycia cennego doświadczenia, niezbędnego w przyszłej pracy zawodowej.

Dla Karoliny Niewiadomskiej z III roku TiR wyprawa do Brukseli była nagrodą za to, że chce więcej niż inni – za aktywność społeczna i studencką. Wśród uczestników styczniowego wyjazdu była jeszcze jedna laureatka – Paulina Legut, maturzystka z Powiatowego Zespół Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach, która wygrała konkurs fotograficzny „Krajobraz górski”, organizowany przez WSTiE w partnerskich szkołach ponadgimnazjalnych. Na konkurs zostały zgłoszone 44 prace, jednak zdjęcie Karoliny okazała się tym na miarę wyprawy do Brukseli. A naprawdę było warto.

Przygotowany przez studentów program turystyczny obejmował zwiedzanie Berlina (m. in. Bundestagu), Parlamentu Europejskiego, Centrum dla Zwiedzających PE – Parlamentarium oraz najpiękniejszych zabytków Brukseli. Parlamentarium jest miejscem szczególnym: wszystkie informacje dostępne są w 23 językach, zwiedzającym towarzyszy przewodnik multimedialny prezentujący historię, teraźniejszość i przyszłość Parlamentu Europejskiego. Dzięki najnowszej technice można odbyć wirtualną wycieczkę po Europie lub wziąć udział w symulacji głosowania. W programie wizyty było również spotkanie z europosłem Pawłem Kowalem. Uczestnicy wyprawy mieli także okazję poznać zabytki Brukseli – stolicy Królestwa Belgii, ważnego w skali całej Europy ośrodka kulturalnego, naukowego i gospodarczego. Bruksela jest siedzibą króla, a także siedzibą NATO, EUROATOMU i wielu instytucji Unii Europejskiej. Najpiękniejsza panorama miasta roztacza się z wieży Narodowej Bazyliki Świętego Serca nazwanej też Bazyliką na Koekelberg, o czym przekonali się uczestnicy brukselskiej wyprawy. Odbyli także niezapomniany spacer po starym mieście z Grand Place i gotyckim ratuszem, katedrą św. Michała i św. Guduli, Muzeum Miejskim zwanym Domem Króla. Pobyt w Brukseli zakończył się wizytą w brukselskim muzeum czekolady.

Inwestowanie w rozwój własnych umiejętności to źródło zdobywania przewagi konkurencyjnej na rynku pracy, w firmie oraz podczas kontaktów zawodowych. Wiedzą o tym studenci WSTiE – uczestnicy warsztatów w drodze. Ta inwestycja na pewno się opłaci.

pasek1