COOLTURALNA MŁODZIEŻ Z POLSKI, ESTONII I BUŁGARII W SUCHEJ BESKIDZKIEJ

Szkoła językowa „ Otwórz swój umysł”, warsztaty prezentujące produkt lokalny, debata „ Jak rozpoznać własną tożsamość i odnaleźć jej wartość” oraz panel dyskusyjny o roli dziedzictwa kulturowego w życiu młodzieży to tylko niektóre części programu wymiany międzynarodowej w ramach programu Młodzież w Działaniu, w której brali udział młodzi Polacy oraz Estończycy i Bułgarzy. W dniach od 20 do 27 października integrowali się i wymieniali poglądy w ważnych kwestiach historycznych, społecznych i kulturowych, a studenci WSTiE dodatkowo promowali atrakcje turystyczne Polski południowej.

Uczestników projektu w czasie pobytu w Suchej Beskidzkiej ujęła przede wszystkim polska gościnność i urok miast, które mogli zwiedzić – Krakowa i Zakopanego.  O tym będą pamiętać długo, ale wymiana to przede wszystkim czas intensywnej pracy na warsztatach i spotkaniach w ramach szkoły językowej czy udział w konkursie sprawdzającym wiedzę po wykładzie w Europejskim Centrum Informacji. Nie lada wyzwaniem było też opracowanie koncepcji zawartości strony internetowej oraz stworzenie logo polsko-estońsko-bułgarskiej wymiany. Studenci odkrywali znaczenie kolorów flagi estońskiej, których  symbolika wiąże się m.in. z naturą: niebieski to wody Bałtyku oraz niezliczonych jezior, czarny to barwa ziemi, a biel – białe noce. Na fladze bułgarskiej z kolei kolor biały oznacza pokój, zielony – wolność, a czerwony – ofiary walk o wyzwolenie kraju spod panowania tureckiego.

W sposób twórczy i z dużym zaangażowaniem młodzież podjęła się zaprojektowania odzieży z wykorzystaniem motywów ludowych, jak również  prezentacji najpiękniejszych legend narodowych. W wolnym czasie studenci uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych, obalali mity i stereotypy, a także wymieniali się smakami tradycyjnych potraw i budowali plany dotyczące dalszej współpracy. Wielkim aplauzem zakończył się Europejski wieczór humoru, na którym każda grupa przedstawiła esencję humoru własnego kraju i przekonywała, że śmiech to zdrowie, nawet jeśli śmiejemy się ze swoich wad.

Studenci z Estonii i Bułgarii z żalem opuszczali Suchą Beskidzką. Przekonywali, że bliskie kontakty i przyjaźnie przetrwają próbę czasu, a  Polska jest krajem, do którego warto wracać. Cieszyli się, bo dobrze wykorzystali szansę poznania naszych zwyczajów, regionu a przede wszystkim radosnych i życzliwych rówieśników kształcących się w naszej uczelni.