STUDENCI Z WEST LITHUANIA BUSINESS COLLAGE Z KŁAJPEDY W SUSKIEJ WSTiE

pol lit 1

Mobilna Młodzież (Youth on the move) to jedna z siedmiu głównych inicjatyw nowej unijnej strategii „Europa 2020”. Oficjalnie została ona ogłoszona we wrześniu ub. r. przez Komisję Europejską. Jej celem jest wspieranie edukacji i mobilności młodych ludzi tak, aby w 2020 r. każdy młody Europejczyk miał możliwość odbycia części swojej edukacji za granicą. Istotną częścią tego programu są studenckie wymiany i współpraca uczelni z partnerami zagranicznymi.

W erze wspólnego rynku edukacyjnego jednym z priorytetów Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii jest zarówno rozwój wspólnych projektów z obecnymi partnerami, jak i inicjowanie współpracy z nowymi środowiskami akademickimi. W dniach 17-22 października naszą uczelnię odwiedziła grupa młodzieży z West Lithuania Business College z Kłajpedy na Litwie w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Celem spotkania pod hasłem: Młodzi, samodzielni, aktywni - świat stoi przed nami otworem! było wzajemne poznawanie historii, kultury i tradycji Polski i Litwy oraz pogłębianie współpracy pomiędzy obu uczelniami. Goście z Litwy mieli okazję zarówno poznać uroki Podbeskidzia, odwiedzić Kraków, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską, jak i wziąć udział w warsztatach, dyskusjach oraz zajęciach integracyjnych. Jedną z form wspólnego spędzania czasu były tańce i śpiewy narodowe, a także popisy kulinarne. Okazało się, że nasze polskie pierogi i litewskie kartacze smakują równie wyśmienicie, więc łączy nas nie tylko historia, ale także kulinaria. Był również czas na wspólne obejrzenie filmu „Pan Tadeusz” oraz prezentacji poświęconych stereotypom narodowym. Młodzież aktywnie uczestniczyła także w panelach dyskusyjnych: Różnorodność kultur źródłem bogactwa oraz Dziedzictwo i tradycja szansą na rozwój młodych na świecie. Przesłanie uczestników dyskusji było jasne. Gdy przyjrzymy się skali geograficznej ludzkiej świadomości i działaniom podejmowanym w celu zwalczania kryzysu wartości, nie tylko musimy nauczyć się myśleć lokalnie i globalnie, ale również lokalnie i globalnie podejmować konkretne przedsięwzięcia.

Efektem wspólnych warsztatów multimedialnych było opracowanie koncepcji strony internetowej w dwóch językach z międzynarodowym forum.  Tuż przed rozstaniem uczestnicy polsko-litewskiego spotkania snuli już kolejne plany na przyszłość. To oni właśnie są kwintesencją europejskiej strategii Youth on the Move.

pasekpol2
paseklitwa1