SPEŁNIŁ MARZENIE O STAŻU W BRUKSELI

„Po raz kolejny przekonałem się, że twierdzenie „podróże kształcą” jest słuszne. Studia w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii umożliwiły mi poznanie świata, wielu narodowości i obyczajów, a Bruksela jest kolejnym i na pewno nie ostatnim punktem na mapie świata, w którym udało mi się odnaleźć swoje miejsce.”

Kolejny student Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii kontynuuje miesięczny staż w Brukseli. Doświadczenie o takim charakterze jest niezwykle cenne, gdyż pozwala młodym ludziom, zainteresowanym tematyką funkcjonowania struktur Zjednoczonej Europy, poznać procesy tam zachodzące na żywo. Uczestnictwo w posiedzeniach Komisji Spraw Zagranicznych, spotkania z politykami państw człon­kowskich UE czy zwiedzanie miasta to tylko niektóre z możliwości, z których korzysta student naszej uczelni. Tak, jak obiecał, podzielił się z nami swoimi wrażeniami i zdjęciami z pobytu. Oto krótka relacja i kilka fotografii.

„Nazywam się Bartosz Horoba i odbywam staż w brukselskim biurze europosła Pawła Kowala. Historia tego wyjazdu ma swój początek w murach Zamku Suskiego, gdyż to tam zaczyna się moja droga do Brukseli i Parlamentu Europejskiego. Mój wyjazd był możliwy dzięki pomocy Uczelni. Już po tygodniu spędzonym tutaj z całą pewnością mogłem przyznać, że jest to jedno z najważniejszych przeżyć w moim życiu, a współpraca z tak wybitną osobistością jak Pan Paweł Kowal jest dla mnie zaszczytem i nieocenionym doświadczeniem. Praca biura skupia się głównie na stosunkach z Europą Wschodnią, więc już na początku zostały mi przydzielone zadania dotyczące tej właśnie tematyki. Pierwsze dni mojej pracy polegały w dużej mierze na rozpatrywaniu tematów wiz dla Kaliningradu, zaznajamianiu się z polityką Szwecji wobec Rosji i problemami dotyczącymi Armenii i Azerbejdżanu. Uczestniczyłem też w panelu dyskusyjnym dotyczącym Partnerstwa Wschodniego prowadzonym przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.

Mija kolejny tydzień i pojawiają się nowe wyzwania. Z powodu sesji w Strasburgu jestem współodpowiedzialny za prowadzenie biura oraz wykonywanie czynności administracyjnych. Główny asystent posła obecnie przebywa w Armenii, więc my z determinacją realizujemy powierzone nam zadania. Jakby tego było mało, codziennie otrzymujemy maile z dodatkowymi pomysłami do przemyśleń. Nasza trójka stażystów pracuje jednak na tyle wytrwale, że możemy z optymizmem podejmować się kolejnych zadań. Zawsze wszystko musi być dopięte na ostatni guzik; od przygotowania materiałów na konferencję, przez planowany wyjazd posła do Meksyku, po rezerwacje lotów, hoteli i restauracji.

Dzięki temu, iż poznaję działanie Parlamentu Europejskiego z perspektywy pracownika, w szerszy sposób pojmuję ideę integracji oraz zakres działalności instytucji europejskich. Uczestnicząc w posiedzeniach Komisji Parlamentarnych, obserwując przebieg głosowań, zajmując się prowadzeniem biura poselskiego, zdobywam umiejętności, które przygotowują mnie do pracy w administracji publicznej. Staż jest też dla mnie szansą na podniesienie umiejętności językowych. Dzięki życzliwości ludzi, z którymi zetknąłem się w Parlamencie Europejskim, miesiąc spędzony w Brukseli jest dla mnie czasem intensywnej, ale na wskroś przyjemnej oraz owocnej pracy. Mam nadzieję, że doświadczenie zdobyte podczas tego stażu zaprocentuje w przyszłości.

Wolny czas mija mi równie szybko, jak godziny spędzone w biurze. Po pracy lwią część mojego czasu zabiera miasto, które wyciąga mieszkańców Brukseli z domów i kusi swoim urokiem.  Codziennie odkrywam coś nowego, gdyż multikulturowość w połączeniu z architekturą tego miejsca nie pozwala na nudę.

Mogę z całą pewnością powiedzieć to, co powtarzałem już nie raz, że WSTiE naprawdę pomaga spełniać marzenia i pozwala na rozwój swoim studentom.”