STUDENCI WSTIE W BURGUNDII

3

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej uczestniczy w wielu międzynarodowych przedsięwzięciach. Od wielu lat aktywnie współpracuje z partnerami zagranicznymi na całym świecie. Kolejnym międzynarodowym przedsięwzięciem, w którym uczestniczą studenci i pracownicy Uczelni jest unijny projekt „Men’Art – wychowywanie, nauczanie wewnątrz i wielokulturowe” – realizowany w partnerstwie z Francją, Litwą i Węgrami. Celem przedsięwzięcia jest zmierzenie się z pojęciem pedagogiki wewnątrz- i wielokulturowej w kontekście możliwości spotkań międzynarodowych. Biorą w nich udział europejskie zespoły amatorskie uprawiające śpiew, taniec lub muzykę tradycyjną. Projekt opiera się na pomyśle połączenia wiedzy z praktyką i dotyczy tematów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych.

Kolejne spotkanie uczestników seminarium odbyło się w dniach 26-30 kwietnia w Rufey Les Beaune we Francji. Miejscowość ta położona jest w regionie Burgundii, w departamencie Côte-d'Or. To właśnie tam odbyły się międzynarodowe warsztaty tańca i śpiewu. Ten język komunikacji przekracza wszelkie bariery językowe i kulturowe. Zwieńczeniem warsztatów był bal europejski, który po raz pierwszy rozpoczął się polskim akcentem – polonezem. Ten staropolski taniec został wykonany przez grupę młodzieży z WSTiE, która opracowała go od strony muzycznej i choreograficznej. Do tańca włączyli się  wszyscy uczestnicy spotkania, a uroczysty nastrój udzielił się całej międzynarodowej społeczności.

Spotkanie młodych Europejczyków służyło porozumieniu, przełamywaniu stereotypów i budowaniu wzajemnych przyjaznych relacji. Studenci WSTiE z dumą promowali rodzime tradycje muzyczne oraz przekazywali informacje o kraju, regionie i Suchej Beskidzkiej. Uczestnicy wyjazdu poznali również turystyczne uroki Burgundii, historycznej krainy położonej w centralnej Francji.

W erze wspólnego rynku edukacyjnego jednym z priorytetów Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii jest zarówno rozwój wspólnych projektów z dotychczasowymi partnerami, jak i inicjowanie współpracy z nowymi środowiskami. Ma to istotny wpływ na podniesienie jakości procesu edukacyjnego, służy wymianie doświadczeń, pełni rolę promocji regionu i Polski na arenie międzynarodowej.

pasek1