Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

GODONr12016jpg

 

 

wersja polska wstie     

KORESPONDENTKA Z OSLO DONOSI

oslo 1Katarzyna Gałka, studentka I roku Turystyki i rekreacji Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, była jedną z dwóch młodych Polek, które znalazły się wśród 80. wolontariuszy z całej Europy pracujących w centrum prasowym Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w Oslo zakończonych 6 marca 2011 r.

Droga do Oslo nie była łatwa. Na początku października ubiegłego roku Kasia zdobywała pierwsze szlify podczas Finału Letniego Pucharu Kontynentalnego, który odbywał się na skoczni w Wiśle-Malince. Z miłości do skoków i sportu kolekcjonowała nie tylko autografy, ale również wiedzę na temat asów przestworzy. Następnie musiała przejść dwustopniową rekrutację i wykazać się znajomością języka angielskiego oraz norweskiego.  Ważnym punktem było również udzielenie wyczerpującej odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego to właśnie TY masz zostać wolontariuszem?”. Wydaje się, że mieszkanka Czernichowa w Małopolsce i studentka suskiej uczelni była przekonująca, gdyż znalazła w tej elitarnej grupie.

Gdy dotarła do Oslo, na bieżąco przysyłała do WSTiE pełne emocji relacje. – Witam i pozdrawiam z mroźnego i zaśnieżonego Oslo – pisała. Mimo niskiej temperatury atmosfera jest gorąca, gdyż trwają ostatnie przygotowania do wielkiej narciarskiej imprezy. Gdy odbierała akredytację mediów, informowała swych kolegów w Suchej Beskidzkiej:Kiedy przystępowałam do rekrutacji i zaczynałam uczyć się języka norweskiego, to wydawało się to tak mało realne. A jednak tu jestem!. Relacje z Oslo spływały do Suchej Beskidzkiej z prawdziwie dziennikarską rzetelnością i szybkością. Korespondentka Uczelni donosiła: Mistrzostwa rozpoczęte! Wczoraj o godzinie 18:00 odbyła się ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym Oslo 2011. Swoją obecnością uświetnił ją Gian Franco Kasper prezydent FIS. Główną atrakcją był jednak występ Marii Haukaas Mittet, która zaprezentowała hymn tegorocznych mistrzostw „Glorious”. Na Medal Plaza zgromadziło się ok. pięćdziesiąt tysięcy widzów – sympatyków sportów zimowych. Najbardziej charakterystyczną częścią imprezy byli jednak wolontariusze z całej Europy, ubrani w jednakowe stroje. Przeszli w paradzie zaraz za Gwardią Królewską wśród nich byłam i ja.

Kolejna relacja była pełna radości: – Witam i pozdrawiam po jednym z najbardziej emocjonujących dni jak do tej pory! Justyna Kowalczyk zdobyła dziś srebro i chciałam podzielić się z Wami wspaniałym zdjęciem tuż po ceremonii.
 
Staże, praktyki, wyjazdy, Oslo, studia turystyka, wstie
Kasia Gałka, Justyna Kowalczyk, Cecylia Czembor)
 
Kasia wraz z jej polską koleżanką Cecylią została już zaproszona na olimpiadę do Sochi w 2014 roku, a za wysiłek, trud i przyjazd z Polski specjalnie na mistrzostwach podziękował im sam Książę Norwegii Haakon. Dla nas było to spotkanie wręcz nieoczekiwane i naprawdę się go nie spodziewałyśmy  – wspomina Kasia. Był to bezcenny uścisk dłoni i kolejna chwila, którą musimy dodać do cyklu „niezapomnianych”. Podobno dostałyśmy również gromki aplauz zebranych wokół nas ludzi, ale myślę, że mój stres i szok sięgnął zenitu i dlatego go nie pamiętam.
 
Staże, praktyki, wyjazdy, Oslo, studia turystyka, wstie
Kasia i Cecylia z drużyną Austrii – mistrzami świata w kombinacji norweskiej
 
Możliwość pogłębiania swojej pasji, spełnienie kolejnego z długiej listy marzeń, wspaniała wycieczka, nowe znajomości i przyjaźnie, ogromny zapas nowych doświadczeń - tak w skrócie podsumowała swój wyjazd Kasia, którą podczas Mistrzostw Świata w Oslo dziennikarze nazwali „śmieszką”.
 
Staże, praktyki, wyjazdy, Oslo, studia turystyka, wstie
  Kasia Gałka w Centrum Prasowym MŚ 
 
Kim jednak tak naprawdę są wolontariusze? Są wszędzie – pilnują porządku na trasach biegowych, wpuszczają kibiców na trybuny, podają napoje zawodnikom na treningu, pomagają w biurze prasowym. Organizatorzy tegorocznych Mistrzostw Świata pisali o 2200 zarejestrowanych wolontariuszach. Co dostają w zamian? Służbowe, eleganckie, kombinezony i inne elementy zimowej odzieży, noclegi i ciepły posiłek. Ale do tego jest jeszcze wartość dodana – niepowtarzalna szansa zdobycia doświadczenia. W edukacyjnym biegu, na którego mecie czeka praca, szansę mają ci z największym doświadczeniem. Cieszy nas więc ogromnie, że w Oslo Polskę reprezentowała w elitarnym gronie studentka suskiej Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii.