TEORIA TO ZA MAŁO – DO BRUKSELI PO DOŚWIADCZENIE Z WSTIE

bruksela 2W edukacyjnym biegu, na mecie którego czeka praca, szanse na starcie mają ci, którzy oprócz tytułu zdobędą doświadczenie. Czy praktyki zawodowe w turystyce to tylko przymusowy epizod, który trzeba „odbębnić” czy też wartościowe doświadczenie weryfikujące zdobytą teorię? W WSTiE nikt nie ma wątpliwości, że doświadczenie i praktyka to podstawa w drodze do przyszłej kariery w turystyce.

Już po raz czwarty studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii otrzymali niepowtarzalną szansę zarówno kompleksowej organizacji wyjazdu, jak i pilotażu grup wyjeżdżających do Parlamentu Europejskiego i Brukseli. Warsztaty w drodze to okazja do zdobycia doświadczenia, zweryfikowania swej wiedzy teoretycznej w praktyce, co w perspektywie stwarza możliwości profesjonalnego wykonywania zawodu pilota grup turystycznych w Europie i świecie. WSTiE wie, jak ważna jest wiedza praktyczna. Stąd w procesie kształcenia stawia na zdobywanie praktycznych umiejętności. Są one dodatkowym atutem na konkurencyjnym rynku pracy – bez wątpienia są nim również uprawnienia pilota wycieczek zagranicznych.

Adepci pilotażu podczas wyjazdu podlegają życzliwej, choć wnikliwej ocenie zarówno wykładowców jak i uczestników wycieczek (wśród nich są przedstawiciele różnych środowisk: naukowych, dziennikarskich, politycznych, edukacyjnych). Podobnie było w dniach 23-27 stycznia 2011 r., gdy 36-osobowa grupa mieszkańców Polski Południowej udała się do Brukseli na zaproszenie eurodeputowanego Pawła Kowala. Współorganizatorem wyjazdu już po raz kolejny była Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej.

Warto nadmienić, że Uczelnia współpracuje ze szkołami średnimi Polski Południowej, stwarzając szansę wyjazdu na organizowane przez nią zagraniczne wyjazdy maturzystom wiążącym swą przyszłość z turystyką. Stąd wśród uczestników styczniowego wyjazdu była liczna grupa tegorocznych maturzystów.

bruksela 1

Program wyjazdu był niezwykle interesujący. Stare Miasto z Grand Place i gotyckim ratuszem, katedra św. Michała i św. Guduli, Muzeum Miejskie zwane Domem Króla oraz bazylika Sacre Coeur zachwyciły polską grupę. Odwiedzono również muzeum Napoleona Bonapartego w Waterloo oraz brukselskie muzeum czekolady. Uczestnicy wycieczki mieli także okazję zwiedzić Parlament Europejski, zapoznać się z jego historią i miejscem w strukturach Unii Europejskiej. Wyprawa do Brukseli okazała się więc znakomitym sprawdzianem praktycznych studenckich umiejętności. Jak stwierdzili uczestnicy wyprawy, w ich ocenie studenci zaliczyli „warsztaty w drodze” na pięć. Zaś tegoroczni maturzyści utwierdzili się w przekonaniu, że turystyka może być w przyszłości pasjonującym zajęciem. I profesją, do której nasza uczelnia świetnie przygotowuje.