Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

GODONr12016jpg

 

 

wersja polska wstie     

WIZYTA W SIEDZIBIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

13

Wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego, wykład na temat jego struktury i funkcjonowania, zwiedzanie najpiękniejszych zabytków stolicy Alzacji oraz spotkanie z europosłem Pawłem Kowalem to program wyjazdu do Strasburga, na który w dniach 16 – 20 maja 2010 były wiceminister spraw zagranicznych i ekspert ds. polityki wschodniej RP zaprosił mieszkańców swojego okręgu wyborczego, laureatów konkursu „Katyń - Pamiętamy. Małopolska” ogłoszonego z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz studentów WSTiE. Celem wyjazdu było zwiedzenie Parlamentu Europejskiego w ramach visitors programme. Warto dodać, że dla naszych studentów wizyta ta stanowi część praktyczną studiów teoretycznych obejmujących problematykę Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych.

To właśnie studenci naszej Uczelni po raz kolejny zostali obdarzeni zaufaniem i otrzymali propozycję współorganizacji wycieczki. Wyjazd szkoleniowy obejmował zajęcia praktyczne z  pilotażu oraz oprowadzanie uczestników po najciekawszych muzeach i zabytkowych obiektach Drezna, Strasburga i miasta Colmar. Studenci II roku Turystyki i rekreacji zgromadzili mapy i przewodniki, sprawdzili różne źródła informacji, opracowali szczegółowy program zwiedzania i starali się dopiąć wszystko na ostatni guzik, aby nie dać się zaskoczyć w żadnej sytuacji. Opiekunowie z ramienia ABK dopełnili pozostałych formalności, a wystąpienia studentów były z uwagą obserwowane przez wykładowcę p. Marka Durmałę. 

Program turystyczny rozpoczęto od Drezna, stolicy Saksonii. Przewodnicy-studenci przedstawili  bogatą historię miasta, które swoją największą świetność przeżywało w XVIII w., a zostało zniszczone w czasie nalotów alianckich w 1945 roku. Zwiedzający zobaczyli przede wszystkim późnobarokowy zespół pałacowy Zwinger, wybudowany dla  Augusta Mocnego, elektora Saksonii i króla Polski. Integralną częścią tej monumentalnej budowli jest  słynna galeria malarstwa, gdzie można podziwiać m. in. Madonnę Sykstyńską Rafaela. W programie zwiedzania znalazły się również słynna operę Sempera, Frauenkirche (ewangelicki kościół NMP), Hofkirche czyli kościół dworski św. Trójcy oraz malownicze centrum starego miasta.

Wyjazd szczęśliwie zbiegł się w czasie z sesją plenarną Parlamentu Europejskiego, która odbywała się właśnie w Strasburgu; posiedzenia UE w stolicy Alzacji odbywają się rzadko, bo zaledwie 12 razy w roku. Uczestnicy mogli wysłuchać z galerii dla gości dyskusji dotyczącej zapobiegania spadkowi urodzeń w Europie, kwestii systemu informatycznego strefy Schengen oraz metod walki z nielegalna imigracją. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali też sprawozdania komisji z działalności na rzecz wsparcia rolnictwa z peryferyjnych regionów UE oraz wypowiedzi posłów, również z Polski. 

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję naocznie przekonać się, jak funkcjonuje europejska demokracja, pogłębić swą wiedzę o zasadach stanowienia prawa i ochronie praw obywateli krajów Unii Europejskiej na przykładzie Parlamentu Europejskiego oraz Trybunału Praw Człowieka. Zostali oprowadzeni po ogromnym gmachu przez przewodnika, a następnie spotkali się z pracownikiem sekretariatu Komisji Konstytucyjnej, który udzielił wielu interesujących informacji na temat historii PE i jego miejsca w strukturach unijnych. Odpowiadał też na wiele pytań m.in. dotyczących ścieżki zawodowej, która umożliwia podjęcie pracy w Parlamencie Europejskim. Absolwent stosunków międzynarodowych i prawa, posługujący się biegle trzema językami, zachęcał do zgłębiania wiedzy na tematy związane z Unią Europejską oraz na podejmowanie różnego rodzaju aktywności. Przekonywał, że możliwość pracy w różnych instytucjach unijnych jest obecnie w zasięgu ręki wielu młodych ludzi z Polski.

W drugim dniu wizyty ze swoimi gośćmi spotkał się eurodeputowany Paweł Kowal, który udzielił wywiadu młodym dziennikarzom z telewizji regionalnej, opowiedział o swojej aktywności parlamentarnej oraz najbliższych planach wynikających z pełnionej funkcji. Uczestnicy wyjazdu mieli szansę na indywidualną rozmowę z posłem i wymianę poglądów na bieżące tematy

W trakcie pobytu w Strasburgu grupa zwiedzała urokliwą Starówkę, jednak największą atrakcją był rejs po rzece ILL i licznych kanałach przecinających miasto. Stąd można było podziwiać malowniczą la Petite France z zabudowaniami z charakterystycznym murem pruskim, liczne kościoły oraz nowoczesne gmachy instytucji europejskich.  W bogatym programie wycieczki przewidziano wizytę w Muzeum Alzacji, gdzie zwiedzający poznali historię oraz bogatą  tradycję i kulturę tego regionu. Zwiedzili też jedną z najpiękniejszych europejskich budowli gotyckich - katedrę Notre Dame z bogato rzeźbionymi portalami oraz majestatycznym wnętrzem z barwnymi średniowiecznymi witrażami.  Zachwyt wzbudziły XV-wieczne elementy wystroju wnętrza, przede wszystkim ambona i chrzcielnica. Po wyjściu na wieżę świątyni (trzeba było pokonać 333 stopnie) grupa podziwiała panoramę miasta, a także pieczołowicie wykonane zewnętrzne detale architektoniczne. Spacer po  pięknym centrum Strasburga, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO,  połączony z degustacją specjałów alzackiej kuchni dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.

Ważnym punktem programu był objazd szlakiem winnym pośród uroczych wiosek i niekończących się winnic na stokach Wogezów oraz wizyta w Colmar – stolicy alzackiego wina. Grupa zwiedziła stare miasto oraz Muzeum Unterlinden, mieszczące się w dawnym klasztorze dominikańskim. Tu znajdują się niezwykle cenne dzieła sztuki romańskiej i gotyckiej, m. in. słynny ołtarz z Isenheim Matthiasa Greunewalda, a także ekspozycja malarstwa XX wieku (obrazy Picassa, Maneta czy Legera).

Wyjazd do Strasburga był ważnym doświadczeniem dla wszystkich uczestników, a dla studentów WSTiE, którzy pełnili role pilotów, był także lekcją. Nie tylko ze względu na wizytę w Europarlamencie, poznanie przepięknych zakątków miasta czy alzackich przysmaków. Był sprawdzianem ich umiejętności i możliwości. Studenci zebrali wiele podziękowań, gdyż dali się poznać jako ambitni młodzi ludzie, którzy z zapałem i życzliwością wywiązują się z najtrudniejszych zadań. Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie, jakie zdobyli, zaprocentują w przyszłości.

pasekruksela1