WIZYTA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

2

Wizyta w Parlamencie Europejskim, wykład na temat jego struktury i funkcjonowania, zwiedzanie przepięknej brukselskiej starówki oraz spotkanie z europosłem Pawłem Kowalem to program wyjazdu do Brukseli, na który w dniach 28 listopada – 2 grudnia 2009 były wiceminister spraw zagranicznych i ekspert ds. polityki wschodniej RP zaprosił pięćdziesięcioro mieszkańców ze swojego okręgu wyborczego. Szczególnie miłei godne pokreślenia jest to, że Poseł wyróżnił WSTiE, w której wielokrotnie gościł z wykładami monograficznymi. To właśnie studenci naszej Uczelni otrzymali propozycję współorganizacji wycieczki, ale przede wszystkim podjęli się trudnej sztuki pilotażu.

Studenci WSTiE rzetelnie gromadzili mapy i przewodniki, sprawdzali potrzebne wiadomości, opracowywali szczegółowy program zwiedzania i starali się dopiąć wszystko na ostatni guzik, aby nie dać się zaskoczyć i spełnić wymagania najbardziej wymagających uczestników wyjazdu. Warto podkreślić, że lista zawierała m.in. nazwiska znanych lokalnych dziennikarzy, którzy przygotowywali dla swoich redakcji obszerne materiały prasowe.

Każdy poseł ma możliwość zaproszenia do Parlamentu Europejskiego kilkudziesięciu osób, co chętnie wykorzystuje, gdyż takie wizyty są doskonałą sposobnością do lepszego poznania mechanizmów funkcjonowania Unii Europejskiej, bliższego spotkania z polityką na wysokim szczeblu i przyjrzenia się z bliska pracy europejskiej władzy ustawodawczej.

Podczas wizyt w Parlamencie uczestnicy wycieczki zostali oprowadzeni po ogromnym gmachu przez przewodnika, który udzielił wielu interesujących informacji na temat historii PE i jego miejsca w strukturach Unii Europejskiej. W pierwszym i drugim dniu wizyty ze swoimi gośćmi spotkał się też Paweł Kowal, który wziął udział w zaimprowizowanej przez dziennikarzy konferencji prasowej, opowiedział o swojej aktywności parlamentarnej oraz innych, nurtujących jego rozmówców problemach wiążących się z unijnymi uregulowaniami prawnymi.

W trakcie pobytu w Brukseli nie zabrakło również kulturalnej rozrywki. W bogatym programie wycieczki przewidziano zwiedzanie Starego Miasta – z Grand Place i jego przepięknym gotyckim ratuszem, Katedry św. Michała i św. Guduli,  oraz jednego z najwspanialszych muzeów – Muzeum Miejskiego zwanego Domem Króla. Uczestnicy zwiedzili też Bazyliką Sacre Coeur w dzielnicy Koekelberg, gdzie mieli możliwość wyjechania na 96-metrową kopułę i podziwiania panoramy miasta.

W drodze powrotnej nie omieszkali zajrzeć do Atomium – olbrzymiego modelu molekuły, wewnątrz którego mieści się muzeum i restauracja. Z najwyższego poziomu kuli, wznoszącego się na wysokość 110 m, na który również zdecydowali się wyjechać, podziwiali Brukselę pełną o tej porze dnia bajkowych iluminacji. Po zwiedzeniu Atomium wycieczka udała się pod Katedrę św. Michała Archanioła i św. Guduli, a następnie spacerem na Grand Place, który urzekał przedświątecznym wystrojem, żywą szopką oraz przepięknie oświetlonym ratuszem.

Wyjazd do Brukseli był wspaniałym przeżyciem dla wszystkich uczestników a dla studentów WSTiE, którzy pełnili role pilotów, był doświadczeniem, którego nie zapomną do końca życia. Nie tylko ze względu na wizytę w Europarlamencie, przepiękną architekturę miasta, belgijskie przysmaki i atrakcje, ale przede wszystkim na kontakty interpersonalne.

Poznanie tak wielu ciekawych osób, zróżnicowanych wiekowo i reprezentujących różne zawody, to doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości.

Studenci WSTiE zebrali wiele podziękowań, gdyż dali się poznać jako ambitni młodzi ludzie, którzy z zapałem i życzliwością wywiązują się z najtrudniejszych zadań. Doskonałe relacje międzypokoleniowe, zrozumienie i wzajemna akceptacja, to skutek wspólnego wyjazdu i wspólnych przeżyć uczestników wycieczki do Brukseli.

Dziękujemy serdecznie Panu Pawłowi Kowalowi za fantastyczną przygodę, która nie tylko przybliżyła nam funkcjonowanie instytucji europejskich, ale była też dla nas kolejnym wyzwaniem.

pepasek1

Z pamiętnika pilota…

Wyjazd do Brukseli sprawił, że już nie czuję strachu przed podobnymi wycieczkami i rolą pilota. Nauczyłam się zawsze zachowywać uśmiech na twarzy, niezależnie od sytuacji, nie działać pod presją i zgrabnie odpowiadać na krępujące pytania wścibskich turystów. Szczegółowe pytania, którymi byliśmy cały czas zasypywani, miały sprawdzić naszą wiedzę. Musieliśmy wykazać się asertywnością, mimo trudności konsekwentnie realizować program, i w każdej sytuacji wykazywać się profesjonalizmem. Z przyjemnością raz jeszcze podjęłabym się podobnego pilotażu, jestem bardzo wdzięczna za daną mi szansę i wspomnienia, których nikt mi nie zabierze. Ze wzruszeniem wspominam ten wyjazd i pomimo ciężkiej pracy i nerwów, jakie mnie kosztował, nie oddałabym tych 4. dni za nic na świecie.

Magdalena Kmita, III rok ORT

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na wyjazd, który z racji pełnionej przeze mnie funkcji pilota, był wielkim przeżyciem. Dzięki temu, że w najdrobniejszych szczegółach opracowaliśmy plan działań, wspólne przedsięwzięcie Biura Poselskiego Pana Pawła Kowala i naszej Uczelni zakończyło się dużym  sukcesem. Bardzo, bardzo dziękuję, że mogłem w nim wziąć udział.