POLSKO-WĘGIERSKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Lengyel, magyar – két jó barát,
együtt harcol, s issza borát…

Polak, Węgier – dwa bratanki,
i do szabli i do szklanki…
czyli polsko-węgierska wymiana młodzieży!

To krótkie, rymujące się i znane wszystkim powiedzenie mówi o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego. Ale czy tak jest naprawdę? Otóż  my, studenci z Polski i Węgier, którzy mieliśmy okazję spędzić ze sobą niezapomniane siedem dni,  możemy wykrzyczeć stanowcze: TAK!

Nasza przygoda zaczęła się 3 listopada 2009 r., kiedy to w godzinach popołudniowych do hotelu Monttis przybyła 18-osobowa grupa młodych, pełnych życia studentów z Węgier. Od razu zorientowaliśmy się, że znajdziemy wspólny język, zasiedliśmy do posiłku, po czym udaliśmy się do jednej z sal, gdzie rozpoczęła się integracja.

Każdy dzień był zaplanowany tak, by łączyć ze sobą przyjemne z pożytecznym. Obok lektoratów, wykładów i debat, poświęconych głównie historii i dziedzictwu kulturowemu dwóch państw: Polski i Węgier, nie mogło zabraknąć rozrywki i zabawy. Zajęcia zdominowały prace w grupach mieszanych, co pozwoliło na łatwiejszą komunikację oraz zacieśnienie więzi. Części oficjalne prowadzone były przez wykładowców naszej uczelni oraz studentów, którzy mogli sprawdzić swoje umiejętności kierowania grupą. Każdy miał okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, które potem były potrzebne do wykonania konkretnych zadań  i projektów. Nieodłącznym elementem naszej wymiany były także wycieczki do Wadowic, Krakowa i Zakopanego – miast, będących chlubą naszego regionu. Wyjazdy stały się świetną okazją do sprawdzenia się w roli przewodników i pilotów.

Wymiana młodzieży to czas, kiedy można opracować ciekawe projekty. Owocem naszej wspólnej pracy ma być m.in. utworzenie strony internetowej, dotyczącej polsko-węgierskiej historii i przyjaźni, a także zawierającej elementy przygotowane wcześniej, jak np. logo wymiany. Warto wspomnieć, że w naszej wymianie uczestniczyli także studenci innych narodowości. Mogliśmy zatem poznać nie tylko historię Węgier, ale również dowiedzieć się interesujących rzeczy na temat Indii, Chin czy Afganistanu.

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Po wspólnie spędzonych siedmiu dniach musieliśmy pożegnać się z grupą nowych przyjaciół. Na szczęście w naszej pamięci na zawsze pozostaną wspaniałe wspomnienia i nadzieja, że już niedługo znowu się zobaczymy, tym razem na węgierskiej ziemi.