ZNAJOMOŚĆ NA LATA

II seminarium polsko - niemiecko - łotewskiego odbyło się początkiem listopada 2005 w Niemczech w miasteczku Schirgiswalde. Wcześniej studenci spotkali się w Polsce, w Suchej Beskidzkiej, wiosną 2005.Tematem obecnego seminarium był "Produkt Turystyczny". Każdy ze studentów już w drodze mógł szkolić swój warsztat pilota, zdobywając tym samym interesujące doświadczenie.

Ciekawy program seminarium oraz gry integracyjne służyły przełamaniu stereotypów oraz barier językowych. W grupach międzynarodowych studenci sporządzali plany wycieczek, które wspólnie w grupach realizowali- były to m. in. wycieczki do Drezna, Budziszyna oraz Schirgiswalde. Wycieczka do Drezna szczególnie zapadła w pamięci wszystkim uczestnikom. Piękna architektura barokowa, bogata historia miasta oraz odbudowana część miasta po II wojnie światowej wywarła szczególnie duże wrażenie. W wolnym czasie grupa niemiecka zaprosiła Polaków i Łotyszów do kompleksu rekreacyjno - sportowego oraz na gorące źródła. Niezapomniany był również wspólnie zorganizowany wieczór regionalny, każdy miał okazje poznać tradycje danego kraju zwłaszcza te bożonarodzeniowe. Polegało to na tym, że przedstawiciel z danego kraju opowiadał o tradycjach i obrzędach bożonarodzeniowych, jakie w nim panują. Najważniejsza była jednak współpraca w grupach międzynarodowych, dzielenie się swoją wiedzą oraz umiejętnościami. Seminarzyści bardzo się zintegrowali, nawiązali przyjaźnie (z pewnością na całe życie), które na pewno zaowocują w przyszłości.

Wszyscy nie mogą się już doczekać spotkania na Łotwie, które planowane jest na maj 2006. Szkoda tylko, że to ostania część seminariów, chociaż po tych dwóch minionych spotkaniach nikt nie ma wątpliwości, że każdy pozyskał bardzo ciekawych przyjaciół i o spotkanie w przyszłości nie będzie trudno.