LUTON W SUCHEJ BESKIDZKIEJ

W ubiegłym tygodniu mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej uczelni władze Uniwersytetu z Luton. Anglicy spędzili w Suchej Beskidzkiej zaledwie klika dni, jednak ten krótki okres czasu wystarczył na dokonanie oceny i podsumowania dotychczasowej współpracy. Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii po raz kolejny zaprezentowała się od najlepszej strony. Duże wrażenie wywarła nowa infrastruktura szkoły, co podkreślali Brytyjczycy, zachwycając się usytuowaniem siedziby szkoły na "Małym Wawelu". Nie każdy student w przyszłości będzie mógł pochwalić się, że zdobywał wiedzę w zamkowych murach. Mimo znacznej różnicy charakterów, Anglików urzekła polska gościnność oraz otwartość i łatwość nawiązywania kontaktów przez naszych studentów. Jednocześnie byli pod wrażeniem profesjonalizmu oraz dojrzałości, jaką prezentowali nasi studenci.

W poniedziałek 23 stycznia 2006 studenci mogli brać udział w prezentacji University of Luton, którą prowadził profesor Peter Mason. Na spotkaniu można było zapoznać się z ofertą uniwersytetu oraz poznać strukturę systemu edukacyjnego w Wielkiej Brytanii.

Uniwersytet w Luton jest nowoczesną i szybko rozwijającą się uczelnią brytyjską, która wydała prawie 40 milionów funtów na podwyższenie standardów swojej oferty edukacyjnej. Siedziba szkoły znajduje się w odległości zaledwie 30 minut jazdy pociągiem od centrum Londynu. Oferta edukacyjna zawiera szeroką gamę kierunków m.in.: turystyka, zarządzanie, studia biznesowe, zarządzanie zasobami ludzkimi, stosunki międzynarodowe, sport i rekreacja. Studenci mogą poznać specyficzne aspekty związane z przemysłem turystycznym takie jak gościnność czy też ochrona środowiska w turystyce. Dla polskich studentów zaskakujący jest fakt, iż brytyjscy studenci spędzają na uczelni zaledwie od 8 do 12 godzin. Jednakże wiąże się to ze zwiększoną ilością "zdobywania wiedzy na własną rękę". Uniwersytet zapewnia również doskonałe warunki zakwaterowania- jednoosobowe pokoje z dostępem do internetu oraz pełnym wyposażeniem. Dużym atutem jest także możliwość skorzystania z nowoczesnego zaplecza edukacyjnego (Modern Learning Researcher Center).

W zeszłym roku Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej podjęła współpracę z angielską uczelnią. Na mocy zawartej umowy studenci Turystyki WSTiE po drugim roku mają możliwość bezpłatnego studiowania przez dwa lata na Uniwersytecie Luton. Zgodność programowa umożliwia studentom rozpoczęcie nauki w Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu otrzymują tytuł managera turystyki. W przyszłości będą mogli zaprezentować swojemu pracodawcy dwa dyplomy: polski i brytyjski, co zwiększy ich atrakcyjność na europejskim rynku pracy. Niewątpliwie warto podjąć takie wyzwanie, gdyż zdobyte umiejętności, doświadczenie zawodowe oraz możliwość nauki ze studentami z całego świata otwierają przed nimi nowe perspektywy na trudnym w obecnych czasach rynku pracy (polskim i zagranicznym).

Studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej będą mieli w najbliższym czasie możliwość wzięcia udziału w teście kwalifikacyjnym, który umożliwi im wyjazd oraz podjęcie studiów w Wielkiej Brytanii na uniwersytecie w Luton. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć im powodzenia podczas eliminacji.