WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO-WĘGIERSKIEJ W WYŻSZEJ SZKOLE TURYSTYKI I EKOLOGII

"Polak, Węgier. na szlakach kulturowo- historycznych Europy" - pod takim hasłem odbywała się tegoroczna wymiana polsko - węgierska realizowana w październiku w ramach unijnego Programu "Młodzież w Działaniu". Suscy żacy oczekiwali na swych gości z niecierpliwością, mając w pamięci ostatni niezwykle udany pobyt młodych Węgrów w Polsce. Studenci z Szolnok College nie zawiedli i od razu po przyjeździe włączyli się w realizację programu integracyjnego przygotowanego w ramach projektu. Oprócz zajęć edukacyjnych, kulturalnych i sportowych organizowanych w WSTiE, Węgrzy uczestniczyli w wycieczkach do najatrakcyjniejszych miast Małopolski. Mieli okazję zwiedzić Kalwarię Zebrzydowską i Kraków; Wawel i Stare Miasto. Jak wspomina jedna z koordynatorek projektu, Elżbieta Kłapyta: -" Młodzi Węgrzy zafascynowani urokiem Grodu Kraka, z łatwością odnaleźli wspólne elementy historyczne naszych krajów" . Kolejnym punktem programu turystycznego były Tatry. Studenci udali się do Zakopanego, gdzie zauważyli, iż regionalizm jest kolejnym spoiwem łączącym nasze kraje w bardzo wyraźny sposób.

Odkrywanie Suchej

W niedzielę, 14 października, uczestnicy wymiany wraz z opiekunami zwiedzali nowo otwarte Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej, a następnie udali się do zamku - siedziby uczelni, gdzie odbył się panel dyskusyjny na temat: "Nasze wspólne cechy narodowe".  Na zakończenie dnia goście WSTiE zaprosili wszystkich na węgierski wieczór humoru, na którym zaprezentowali kulturę i zwyczaje tego pięknego kraju.

Nasza wspólna przyszłość w Europie

Kolejne dni upłynęły pod hasłem: "Nasze wspólne korzenie kulturowe" , a zadania młodzieży polegały na doszukiwaniu się wspólnych dziejów i połączeń kulturowych obu krajów. Bardzo pomocny okazał się wykład pana Marka Durmały pt . "Moja Europa - moje miejsce w Europie" oraz odbywające się po nim warsztaty "Moja świadomość europejska" . Bogata oferta zajęć uczestników programu obejmowała też pokaz legend i ćwiczenia p rowadzone przez stryszawskich twórców ludowych, którzy zaprezentowali techniki wykonywania regionalnych produktów - ręcznie robionych, kolorowych ptaszków i kwiatów z bibułek. Uzupełnieniem tych zajęć był wykład dra Krzysztofa Borkowskiego pt. "Więcej nas łączy niż dzieli - synergia kultur narodowych jako rdzeń produktu turystycznego" . Ostatni wieczór przygotowany przez Węgrów był m.in. okazją do degustacji słynnych potraw, natomiast zamknięcia wymiany dokonali studenci WSTiE - gospodarze wieczoru międzynarodowego.

Pożegnania nadszedł czas

Po wspólnie spędzonym tygodniu nadszedł czas podsumowań i pożegnań. Powstała okolicznościowa prezentacja oraz film dokumentujący wszystkie dokonania uczestników programu. Na podkreślenie zasługuje też wysoka ocena tego międzynarodowego przedsięwzięcia wystawiona przez przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Narodowej Agencji Programu "Młodzież" w Krakowie, którzy wizytowali wymianę. Udany pobyt węgierskich przyjaciół zaowocował śmiałymi planami dalszej współpracy.  Za rok znów odwiedzą Polskę, ale póki co studenci suskiej WSTiE zaczynają przygotowania do rewizyty. Wyjazd ma odbyć się już wkrótce, na wiosnę 2008r. Do zobaczenia w Szolnoku!