Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

GODONr12016jpg

 

 

wersja polska wstie     

STUDENCI WSTIE WE FRANCJI

Uroczyste otwarcie targów odbyło się 2 grudnia w obecności dziennikarzy telewizji i prasy francuskiej. Zwieńczeniem wyjazdu do Francji był konkurs wiedzy teoretycznej - historycznej, geograficznej i krajoznawczej zorganizowany przez kadrę WSTiE. Pierwszą nagrodą był laptop, drugą aparat cyfrowy oraz trzecią- telefon komórkowy.

Daleko od domu!

Pod koniec listopada studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii wyruszyli do Francji na zaproszenie Domu Polonii w Henin Beaumont. Byli gośćmi i współorganizatorami Marche de Noel - bożonarodzeniowych targów turystycznych dla Polonii francuskiej, na których eksponuje się od lat wyroby regionalne różnych krajów Europy. Najważniejszym celem wyjazdu była promocja Polski - prezentacja szerokiej oferty polskich produktów i wyrobów rzemieślniczych.

Po drodze!

Studenci skrzętnie wykorzystali długą trasę wyjazdu, ćwicząc się pod czujnym okiem kadry, w trudnej sztuce pilotażu i organizacji podróży. Szeroka i rzetelna wiedza z geografii, historii i historii sztuki przydała się nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Belgii oraz we Francji. Najwięcej wrażeń dostarczyło zwiedzanie dwóch miast - europejskiej Brukseli i romantycznego Paryża okrytego nadzwyczajną o tej porze aurą świątecznej iluminacji. Oprócz tego młodzież prezentowała swoje muzyczno-wokalne talenty, zachęcając w czasie podróży do nauki nie tylko góralskich przebojów z ostatnich lat. Wesoły autobus rozbrzmiewał śpiewem i radością przy wtórze tak ważnych w każdej eskapadzie instrumentów muzycznych. Na gitarze grała Sabina Zając, a na skrzypcach Klemens Łukaszczyk z Zakopanego. Słodką nagrodą za wokalne popisy i wzorową postawę w czasie pilotowania były słynne brukselskie gofry z czekoladą i bitą śmietaną ufundowane przez Panią Kanclerz WSTiE Marię Grzechynkę.

Dom Polonii wita!
Do miasta Arras, w którym organizowany był bożonarodzeniowy Marche de Noel, studenci dotarli późnym wieczorem. Nazajutrz zajęli się ustawieniem stoisk w drewnianym pawilonie wystawowym, a także przygotowaniem Polskiej Karczmy na 50 miejsc. To właśnie tam zostali gorąco powitani przez gospodarzy, zaś wieczorem uczestniczyli w koncercie MICHALA; polskiego wokalisty, który wygrał francuską edycję popularnego Idola.

Targi
Uroczyste otwarcie targów odbyło się 2 grudnia w obecności dziennikarzy telewizji i prasy francuskiej, którzy obejrzeli prezentację kultury polskiej - tańców i pieśni góralskich, oraz degustowali specjały polskiej kuchni.
Po południu, na scenie miejscowego kina, odbył się pokaz mody przygotowany przez studentów WSTiE. Studenckie "modelki i modele" zaprezentowali konfekcję oraz wyroby skórzane firmy Hrycaj, a profesjonalny pokaz wywołał aplauz widowni.

Produkty regionalne, jakie w czasie trwania targów promowali i sprzedawali młodzi ludzie z Suchej Beskidzkiej, to przede wszystkim słodycze najbardziej znanych firm, a oprócz tego najlepsze polskie wyroby mięsne firmy Miśkowiec - szynki, kiełbasy, kabanosy oraz ogórki kiszone i oscypki. To m.in. dzięki takim prezentacjom nawiązywane są kontakty handlowo- gospodarcze pomiędzy firmami z Polski i Francji.

Karczmę Polską odwiedził m.in. Prezydent Domu Polonijnego Pan Jean- Marc Zwerenz, szef linii lotniczych Wizz Air z Bouvais, władze miasta i regionu. Wszyscy byli pod wrażeniem kreatywności, pracowitości i doskonałej organizacji pracy młodzieży oraz kadry suskiej Uczelni.

6 grudnia- zasłużoną przerwę w intensywnym planie zajęć - studenci wykorzystali na pieszą wycieczkę po mieście, poznając jego historię i największe atrakcje: Grand Platz, Ratusz i podziemia z pięcioma poziomami głębokości.
Przez cały czas trwania targów najmłodsi mieszkańcy Arras korzystali z bogatej oferty zajęć przygotowanych specjalnie dla nich. W szkołach francuskich odbywały się animacje i warsztaty, nauka piosenek i zabaw polskich, prezentacje polskich obyczajów i obrzędów. Mali Francuzi, pozostawieni pod opieką studentów WSTiE, ulegli urokowi młodzieży i chętnie poddali się magii świątecznych zwyczajów. Każdy mały uczestnik mógł wziąć ze sobą na pamiątkę rękodzieło wykonane z pomocą studentów. Obiecali, że nie zapomną Polski. Obiecali, że przyjadą do Polski z rodzicami.

Zobaczyć Notre Damme!
Wsiadali do autokaru pod pretekstem wyjazdu na wycieczkę do oddalonego o 70 km Lille, a znaleźli się w Paryżu! Autorką tej niezwykłej eskapady była Pani Kanclerz Maria Grzechynka, która wraz z panią Anną Durmałą, Alicją Szewczyk oraz francuskimi organizatorami zaplanowali intensywne zwiedzanie szlakiem największych paryskich atrakcji: od Sacre Care i Katedry Noter Dame, przez Museum de Luvre na.Wieżę Eifla. W tym samym czasie, gdy część grupy podziwiała panoramę Paryża nocą, delegacja polska z Panią Kanclerz i przedstawicielami Samorządu Studenckiego WSTiE uczestniczyła w zamknięciu Roku Polonii w Ambasadzie Polskiej.

Konkurs dla najlepszych

Zwieńczeniem wyjazdu do Francji był konkurs wiedzy teoretycznej - historycznej, geograficznej i krajoznawczej zorganizowany przez kadrę WSTiE. Pierwszą nagrodę w postaci laptopa zdobył Klemens Łukaszczyk z Zakopanego, drugą nagrodę - aparat cyfrowy - Agnieszka Guzik z Krzeszowa, a trzecią - telefon komórkowy - Piotr Jendrysek z Cieszyna. Intelektualny turniej zawodników stanowił doskonałe podsumowanie wyjazdu - pierwsze indywidualne sukcesy .na dobry początek.

Wszystko co piękne, szybko się kończy...

Tuż przed Wigilią grupa wróciła do Suchej Beskidzkiej i w świątecznym nastroju zasiadła do pożegnalnej kolacji. Niezapomniane wrażenia, nowe doświadczenia, a zwłaszcza słowa uznania, które skierowała do wszystkich Pani Kanclerz, zastąpiły najbardziej wymarzone gwiazdkowe prezenty. Czy podołają w przyszłości podobnym wyzwaniom? Czy nawiązane znajomości zaowocują przyjaźnią? Jedno wiadomo na pewno - reprezentowali i promowali swoją ojczyznę na obcej ziemi, a robili to z wielką klasą! A zaproszenie do współorganizowania wraz z Domem Polonii obchodów Światowego Tygodnia Polonii oraz wystawy i promocji Polski w Bouvais pod Paryżem jest tego najlepszym dowodem.