KTO POJEDZIE NA STUDIA DO ANGLII?

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej od kilku lat współpracuje Uniwersytetem Bedfordshire w Luton w Anglii. Na mocy podpisanej umowy studenci suskiej uczelni po drugim roku studiów mają możliwość kontynuacji bezpłatnych studiów na. tamtejszym uniwersytecie i otrzymują polski i brytyjski dyplom uczelni wyższej.

Studia w Wielkiej Brytanii to oferta edukacyjna na bardzo wysokim poziomie, zwiększająca atrakcyjność młodych, wykształconych Polaków na europejskim rynku pracy, jak również szansa na zdobycie doświadczenia i doskonalenie swoich umiejętności językowych. WSTiE właśnie taką szansę daje swoim studentom, motywując młodzież do nauki i większej samodzielności.. Władze WSTiE ogromną wagę przywiązują do jakości kształcenia, która co roku poddawana jest ocenie przez zewnętrzną komisję z Uniwersytetu Bedfordshire. Również w tym roku na przełomie marca i kwietnia goście z Anglii wizytowali suską uczelnię i wystawili jej wysokie noty. Dzięki takiej ocenie poziomu nauczania, możliwa jest międzynarodowa współpraca naukowa i wymiana doświadczeń, jak również studia w Anglii.

Aby wyjechać do Luton, studenci przystępują do egzaminu kwalifikacyjnego TELAS, który przygotowują i przeprowadzają nauczyciele akademiccy z Bedfordshir. W tym roku egzamin ten odbył się 2 kwietnia. Punktualnie o 9.30 na salę weszła komisja składająca się z przedstawicieli obu uniwersytetów: Kanclerz Marii Grzechynki oraz dr Doroty Ujmy i dra Seana Gammon'a.

Egzamin trwał 2 godziny i obejmował zagadnienia z gramatyki języka angielskiego, badał rozumienie tekstu, a także zawierał część przeznaczoną na pracę pisemną. Testy studentów przesłano do Komisji Językowej w Bedfordshire, która w najbliższych tygodniach przekaże wyniki egzaminu. Komisja, po wstępnej weryfikacji testów stwierdziła, że studenci reprezentują wysoki poziom języka angielskiego.

Uniwersytetet Bedfordshire plasuje się w czołówce brytyjskich szkół wyższych. Jest nowoczesną placówką edukacyjną, skupiającą międzynarodową społeczność ze 120 krajów, w tym z Polski. W 2007 r. studia w Bedforshire ukończyła z tytułem managera turystyki pierwsza grupa studentów WSTiE. Ich wyniki w nauce, postawę i zaangażowanie bardzo wysoko oceniła tamtejsza kadra uniwersytecka. Warto nadmienić, że absolwenci WSTiE zostali zauważeni przez prestiżowe firmy brytyjskie, zajmując w nich kierownicze stanowiska. Chociaż pracują i mieszkają w Anglii, utrzymują kontakt z uczelnią macierzystą, dzielą się swoimi doświadczeniami i zachęcają młodszych kolegów do większej determinacji w podejmowaniu odważnych decyzji.

- Cieszymy się, że naszych studentów zaliczono do elitarnej grupy najlepszych absolwentów. Mamy nadzieję, że ci, którzy wyjadą na studia w tym roku, równie wysoko podniosą poprzeczkę i będą cieszyć się taką samą opinią - powiedziała Kanclerz WSTiE Maria Grzechynka. - Trzymamy mocno kciuki za wszystkich aplikujących na brytyjską uczelnię. Powodzenia!