KONKURS O INDEKS POD PATRONATEM MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY - ROZSTRZYGNIĘTY!

Konkurs o Indeks Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, organizowany od 3 lat i adresowany do uczniów klas maturalnych z Małopolski, już na dobre wpisał się w tradycję WSTiE. W dniu 2 kwietnia w siedzibie uczelni na Zamku Suskim odbył się finał z zakresu turystyki i informatyki. Konkurs, podobnie jak w ubiegłym roku, cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż nagrodą był bezpłatny rok studiów na wybranym kierunku Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii oraz cenne nagrody rzeczowe. Do udziału w konkursie zostały zaproszone wszystkie szkoły średnie województwa małopolskiego.

Do ścisłego finału konkursu "Znaczenie turystyki w rozwoju regionalnym", ogłoszonego w ramach projektu "Uwolnij wyobraźnię", zakwalifikowało się 8 uczestników. Prace oceniało jury w składzie: dr Artur Kurek (wykładowca WSTiE), mgr Mariusz Maziarz (przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie), mgr Marek Durmała i mgr Katarzyna Brodka (przedstawiciele WSTiE).

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Bartosz Kierczak z Zespołu Szkół nr 3 im. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach; zwycięzca otrzymał bezpłatny rok studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja lub Politologia oraz cenną nagrodę rzeczową.

II miejsce - Patrycja Rutowicz z Zespołu Szkół nr 3 im. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach.

III miejsce - Kazimierz Lubas z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach.

Do ścisłego finału konkursu "Idea społeczeństwa informacyjnego", ogłoszonego w ramach projektu "Informatyka otwiera drzwi jutra", zakwalifikowało się 5 uczestników. Prace oceniało jury w składzie: dr Radosław Klimek (dziekan wydziału informatyki WSTiE), mgr Mariusz Maziarz oraz mgr Marcin Kubasiak (przedstawiciel WSTiE).

Wyniki konkursu:

I miejsce - Mariusz Paleczny z Zespołu Szkół nr 3 im. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach oraz exaequo Tomasz Sikora z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej.

II miejsce - Bartosz Jędrychowski z II LO im. K.K. Baczyńskiego w Chrzanowie

III miejsce - Przemysław Warchał z Zespółu Szkół nr 3 im. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach.

Rywalizacja była bardzo zacięta - podkreślił Dziekan Wydziału Informatyki dr Radosław Klimek - co znalazło wyraz w wynikach konkursu, zwłaszcza informatycznego. W związku z wyrównanym poziomem laureatów uczelnia zdecydowała się przyznać dwa równorzędne I miejsca - 2 stypendia na kierunek Informatyka. Komisja oceniająca prace podkreśliła wysoki poziom przygotowania uczestników.

Pani Kanclerz skierowała do nauczycieli prowadzących słowa uznania i gorące podziękowania za opiekę merytoryczną, motywowanie młodzieży do samokształcenia i poświęcenie jej swojego czasu. - Wielu z państwa od lat przygotowuje uczniów do konkursów o indeks, widząc w nich szansę rozwoju dla przyszłych studentów uczelni wyższych. Zwracając się do młodzieży, dodała, że przedmaturalna rywalizacja może być rodzajem sprawdzianu i dostarczyć wiele satysfakcji z osiągniętych wyników.

Pan Mariusz Maziarz z Kuratorium Oświaty w Krakowie, podsumowując przebieg konkursu, powiedział, że zakres materiału zaproponowany przez organizatorów znacznie wykraczał poza ramy programowe szkoły średniej, a forma pytań konkursowych była na wysokim poziomie. Podkreślił, że uczestnicy zdobyli niezwykle cenne doświadczenie przed poważnym egzaminem, do którego przystąpią w maju. Wyraził nadzieję, że w przyszłości pojawią się kolejne edycje Konkursu o indeks. - Życzę uczelni, aby w tej materii doczekała się okrągłego jubileuszu. Na ręce Pani Kanclerz złożył podziękowania za przygotowanie i organizację konkursu oraz ufundowanie cennych nagród.

Przygotowując się do konkursu o indeks organizowanego przez suską wyższą uczelnię, należy wykazać się dużą samodzielnością, samodyscypliną i determinacją, ale ten wysiłek na pewno się opłaca. Indeks przed maturą to powód do dumy i duża szansa na przyszłość. Może zdobyć go każdy, kto nie boi się wyzwań, ale warto pomyśleć o tym dużo wcześniej. Tę dobrą radę kierujemy do przyszłorocznych uczestników, natomiast laureatom edycji 2007/8 serdecznie gratulujemy!