OGÓLNOPOLSKIE SYMPOZJUM "TURYSTYKA MŁODZIEŻY AKADEMICKIEJ - TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ "

1W dniach 19-20 listopada 2010 r. Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii oraz Oddział Akademicki PTTK w Krakowie zorganizowały sympozjum z okazji 80-lecia założenia przez Władysława Midowicza pierwszego akademickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Kanclerz Maria Grzechynka, witając wszystkich uczestników na zamku suskim, poinformowała, że reprezentują wiele różnych uczelni m.in. Uniwersytet Śląski, Opolski i Białostocki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie i Akademię Wychowania  Fizycznego w Krakowie.  Na sympozjum przybyli też przedstawiciele oddziałów PTTK w Warszawie, Krakowie i Suchej Beskidzkiej. Gośćmi honorowymi byli pracownicy naukowi i studenci z Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie na Wydziale Turystyki studiuje 2 tys. młodzieży. Warto podkreślić, że we Lwowie pierwszy Akademicki Klub Turystyki Górskiej powstał już w 1906 r.

Prof. dr hab. Jan Wiktor z UE w Krakowie przybliżył sylwetkę geografa Władysława Midowicza , który  był inicjatorem i pierwszym prezesem Oddziału Akademickiego PTTK. Organizacja powstała w 1931 r. z przekształcenia istniejącego od 1925 r. Koła Akademickiego Oddziału PTT w Krakowie. Jej głównym celem było inicjowanie badań naukowych na terenie gór oraz wsparcie finansowe dla młodych naukowców. Szczegółową historię oddziału z lat 70. i 80. można znaleźć w opracowaniu autorstwa Jerzego Wiąckowskiego pt. „Organizacja i działalność Oddziału Akademickiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krakowie”. Obecnie w Oddziale Akademickim funkcjonuje osiem kół i klubów, w tym dwa koła przewodnickie (przewodników beskidzkich i tatrzańskich), koła przy Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Ekonomicznym i Uniwersytecie Pedagogicznym oraz niepowtarzalne, międzypokoleniowe koło nr 13.

Po zaprezentowaniu kilkunastu ciekawych prelekcji ukazujących historię i współczesność turystyki akademickiej odbył się rajd „Szlakami Władysława Midowicza na Babiej Górze”.