BLIŻEJ Z UNIĄ EUROPEJSKĄ - "SUCHA BESKIDZKA - BRUKSELA"

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej gościła w kwietniu  członków Europejskiej Organizacji Apure zajmującej się rozwojem obszarów małych miast i wsi. Organizacja ta powstała 19 lat temu we Francji. Zrzesza ludzi nauki, biznesu oraz różnych organizacji ze wszystkich krajów należących do krajów UE. Działalność jej polega na dążeniu do rozwiązywania problemu migracji ludzi ze wsi do dużych miast, co w rezultacie doprowadza do wyludnienia tych terenów oraz na niedopuszczeniu do powstania tego problemu w krajach, które od niedawna są członkami UE. Członkowie Europejskiej Organizacji Apure goszczonej przez WSTiE przybyli z Francji, Portugalii, Węgier, Anglii oraz Włoch na konferencję poświęconą "Znaczeniu aktywizacji małych miast i wsi dla przyszłości zjednoczonej Europy."

W ramach tego spotkania WSTIE wspólnie z Europejskim Centrum Informacji w Krakowie było organizatorem seminarium z okazji obchodów 50-lecia podpisania Traktatów Rzymskich ustanawiających Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom). Seminarium odbyło się w siedzibie Europejskiego Centrum Informacji. Na wstępie głos zabrał Dyrektor Europejskiego Centrum Informacji dr Paweł Korkuć, następnie został wygłoszony referat dotyczący historii podpisania "Traktatu Rzymskiego" przez prof. zw. dr hab. Janusz Sondel - Rektora WSTiE. Głos zabrali również reprezentanci Europejskiego Uniwersytetu Rozwoju Terenów Wiejskich Kamilo Tavares Motagua z Portugalii, z Francji Josy Richez Battestu i Gerare Peltre wiceprzewodniczący Komisji Konsultacyjnej ds. Rozwoju Obszarów Małych Miast i Obszarów Wiejskich, działającej przy Komisji Europejskiej, Istvan Bali z Węgier oraz Kazimierz Barczyk Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Ogólnopolskiej Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Na zakończenie seminarium głos zabrała Maria Grzechynka Kanclerz WSTiE. Po zakończeniu seminarium członkowie organizacji zwiedzili najcenniejsze i zabytki Krakowa. Zapoznali się z jego historią i kulturą.

Drugi dzień konferencji zorganizowany został w siedzibie WSTiE w zamku suskim zwanym małym Wawelem. Głównym tematem było omówienie programu przyszłorocznej międzynarodowej sesji Uniwersytetu do spraw Rozwoju Obszarów Wiejskich. Odbędzie się ona w czerwcu 2008 roku w Suchej Beskidzkiej. Organizatorem tej sesji, która wypada w 20 rocznicę powstania Europejskiej Organizacji Apure, została WSTiE. Od 2008 roku WSTIE stanie się siedzibą Europejskiej Organizacji Apure w Polsce. Jest to ogromny zaszczyt dla uczelni, miasta i regionu.