POLSKA NIEPODLEGŁOŚĆ PO 90 LATACH - UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNA NA  ZAMKU SUSKIM

16 grudnia 2008 na Zamku Suskim odbyła się uroczystość z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą otworzył rektor WSTiE prof. Janusz Sondel . W sali rycerskiej były premier Jan Olszewski, obecnie doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych., podczas uroczystej gali wręczył weteranom walk o niepodległość i działaczom ruchu niepodległościowego okresu PRL-u odznaczenia przyznane przez prezydenta RP.

W okolicznościowym wystąpieniu były premier powiedział m.in. że w ten sposób ojczyzna nadrabia zaległości wobec reprezentantów czterech pokoleń walk o niepodległą Polskę: "Wielkie nazwiska są powszechnie znane i honorowane, ale wielu cichych bohaterów należy przywołać na arenę historii, bo jest to niezwykle ważne dla przyszłości Polski".

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej odznaczono 29 osób. Honorowi goście, a wśród nich m.in. żołnierze AK, z wielkim wzruszeniem odbierali Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi.

Licznie przybyli na uroczystość studenci naszej Uczelni z zainteresowaniem przyglądali się zwłaszcza najstarszym uczestnikom spotkania, którzy wywalczyli niepodległość międzywojnia, żołnierzom z okresu II wojny światowej, ale i działaczom podziemia do 1989r. Jan Olszewski przypomniał młodzieży, że w czasach "Solidarności" prawdziwym podmiotem historii był NARÓD i nie udałoby się odzyskać niepodległości bez wsparcia milionów Polaków, zupełnie nieznanych, często zapomnianych bohaterów.

Ważną częścią spotkania była debata pt. "Polska niepodległość po 90. latach" moderowana przez posła na Sejm RP Pawła Kowala. W interesującej dyskusji, którą otworzył Jan Olszewski uczestniczył także dr Arkady Rzegocki, prezes Klubu Jagiellońskiego, dr Maciej Korkuć, historyk IPN w Krakowie oraz goście przybyli na uroczystość z całej Małopolski . Wszyscy dyskutanci starali się podkreślić znaczenie posiadania suwerennego państwa na arenie międzynarodowej i byli zgodni, że wolność jest czymś bezcennym, a niepodległość kraju godna najwyższego szacunku.

Uroczystość patriotyczną, której towarzyszył występ Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione zorganizowała Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii przy współpracy z: Pawłem Kowalem - posłem na Sejm RP, Andrzejem Pająkiem - Starostą Powiatu Suskiego oraz Stanisławem Lichosytem - Burmistrzem Suchej Beskidzkiej.