Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

GODONr12016jpg

 

 

     

WYWALCZYŁA GŁÓWNĄ NAGRODĘ – STUDENTKA WSTIE W TURCJI

Konkurs wstie, studia turystyka Studentka II roku turystyki i rekreacji Aneta Karcz, która w konkursie na najciekawsze sprawozdanie z praktyki zajęła I miejsce, odebrała główną nagrodę. A było o co walczyć – wyjazd do Turcji z renomowanym Biurem Podróży miał charakter study tours, czyli wizyty studyjnej dla profesjonalistów, w swoim założeniu służącej poznaniu jak najszerszej oferty turystycznej odwiedzanego kraju.

Jak mówi znane powiedzenie, „podróże kształcą”. Uczą nas różnych rzeczy: historii zwiedzanych miejsc, kultury i obyczajów poznawanych ludzi, otwartości, a czasem bardzo przyziemnych rzeczy. Ta podróż nauczyła mnie więcej niż przypuszczałam. Każdy dzień tej niesamowitej wyprawy był zaplanowany i przemyślany od początku do końca z najdrobniejszymi szczegółami. Dzięki naszej świetnej i zgranej ekipie udało się zrealizować każdy punkt planu bez najmniejszych problemów. W ciągu całego tygodnia kameralna, 20-osobowa grupa poznawała hotele z oferty Biura od podszewki. Zobaczyliśmy typy pokoi, całą infrastrukturę hotelową oraz poznaliśmy działania animatorów czasu wolnego. Wszystko po to, aby umieć lepiej wypromować te obiekty przed klientami biur podróży. Oprócz hoteli zobaczyliśmy i zwiedziliśmy wiele wspaniałych miejsc.

Zastanawiam się, jak krótko podsumować cały tydzień wrażeń, przeżyć i doznań... Niesamowita przygoda, znakomici ludzie, nowe przyjaźnie, nowe doświadczenia, przepiękne miejsca, luksusowe hotele oraz multum przydatnych informacji, które tam przyswoiłam – to chyba najlepszy zbiór określeń. Czuję, że po tej wyprawie mogłabym z czystym sumieniem usiąść w biurze podróży i sprzedawać klientom wakacje w Turcji. Nigdy nie zapomnę tej przygody. Studenci! Pamiętajcie, że naprawdę warto próbować swoich sił w konkursach organizowanych przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii. Być może ktoś z was za rok będzie miał tak niesamowitą okazję jak ja, aby zwiedzić przepiękny zakątek świata i wrócić z bagażem nowych doświadczeń.

Konkurs wstie, studia turystyka

U większości ludzi zachodu słowo Turcja wywołuje niejasne, stereotypowe obrazy orientalnego splendoru i dekadencji, tajemnic i intryg, sułtanów, haremów i zbytku. Poglądy te szybko ulegają przewartościowaniu, gdy  docieramy na miejsce. Lazur morza poprzecinany dziesiątkami wysp i zatoczek. Piaszczyste plaże, skaliste brzegi i słoneczna pogoda prawie przez cały rok oraz – co ważne dla odwiedzających ten kraj turystów – zabytki i 1000-letnia historia.

Strome zbocza nad zachodnią częścią Wyżyną Anatolijską pokryte są dziwacznymi osadami wapienia Ze szczytu wydobywają się ciepłe źródła. Gdy tylko woda wydostaje się na powierzchnię, stygnie. W ten oto sposób na przestrzeni tysiącleci powstały wielkie białe twory, które w zadziwiająco harmonijnym ułożeniu przytuliły się do stromych stoków płaskowyżu. Kto nie widział Kapadocji, ten nigdy nie pozna prawdziwej Turcji. Kapadocja to starożytna nazwa regionu z krajobrazem równie starożytnym, by nie stwierdzić z innego świata. Aktywne wulkany przed wieloma milionami lat utworzyły warstwę popiołu, błota i lawy. Następnie czynniki atmosferyczne usunęły miękki materiał, pozostawiając bardziej odporny. W dziwnych wieżyczkach i kominach stworzonych przez naturę drążono całe ciągi korytarzy i pokoi. Pustelnicy szukali tu schronienia, a chrześcijanie tworzyli kościoły. Wyjazd ten przekonał mnie, że Turcja jest krajem ogromnie różnorodnym i z pewnością zbyt mało docenianym przez wytrawnych podróżników. Nawet morska podróż łodzią to spotkanie z antyczną historią. Wzdłuż brzegów wyspy Tersane, ciągną się zatopione w morzu ruiny bizantyjskich budowli. Zatopione miasto jest strefą archeologiczną, a legend dotyczących jego powstania jest równie wiele jak fal Morza Śródziemnego przelewających się nad antycznymi ruinami. Ale Turcja to także Antalya i Alanya, które wyznaczają ramy Tureckiej Riwiery. Zaś dokładnie pośrodku tego fragmentu wybrzeża leży Side, miejsce, które wedle jednej z legend na romantyczną schadzkę wybrali Marek Antoniusz i Kleopatra.

Konkurs wstie, studia turystyka Podczas perfekcyjnie zorganizowanego wyjazdu nasza grupa nie tylko widziała te miejsca, ale dowiedziała się także wielu bardzo praktycznych informacji. W perspektywie z pewnością mogą być one przydatne dla przyszłych klientów biur podróży. Na przykład, że w związku z dominacją islamu turyści winni przestrzegać miejscowych zwyczajów przy zwiedzaniu meczetów i innych obiektów kultu. Podczas ramadanu nie należy w miejscach publicznych spożywać posiłków, zwłaszcza w małych miejscowościach na wschodzie Turcji. Natomiast kobiety powinny unikać w niektórych rejonach kraju noszenia ubiorów zbyt prowokujących, nawet na plażach.

Ta wskazówka nie dotyczyła Antalyi, gdzie minął ostatni dzień naszego pobytu. Zwiedzanie hotelu oraz wylegiwanie się na plaży, a także krótki wieczorny wypad do Side to klamra spinająca ten niezwykły wyjazd. Całkowicie zadowoleni mogliśmy wracać do Polski.