Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

GODONr12016jpg

 

 

     

KAMIL MAŃKOWSKI, STUDENT WSTIE W MISTRZOSTWACH ŚWIATA W PARALOTNIARSTWIE

Rozmowa z Kamilem Mańkowskim, studentem WSTiE, uczestnikiem
Mistrzostw Świata w Paralotniarstwie   
 

Wielu studentów WSTiE posiada ciekawe pasje i bez przeszkód rozwija je w czasie studiów. Jeśli Twoje marzenie się spełni, w co mocno wierzymy, to Ty będziesz pierwszym mistrzem świata…w paralotniarstwie, który kształcił się w suskiej Uczelni.Jaki jest Twój największy sukces? 

Największy sukces to 3. miejsce drużynowo na Mistrzostwach Europy oraz 13. indywidualnie. W czasie tegorocznych Mistrzostw Świata, które odbędą się w Czechach na początku sierpnia, chciałbym walczyć o medal, dlatego proszę wszystkich studentów naszej Uczelni, aby trzymali za mnie kciuki  

W imieniu całej społeczności akademickiej WSTiE życzymy Ci pomyślnych wiatrów i najwyższego miejsca na podium. Tymczasem opowiedz nam, jak zaczęła się Twoja przygoda z lataniem?

Chciałbym podać konkretną datę, a było to lata temu, lecz moja historia rozpoczęła się wcześniej, niż zdałem sobie z tego sprawę. W 1994r. Leszek Mańkowski, mój ojciec, założył jedną z pierwszych szkół paralotniowych w Polsce. Swoje doświadczenia czerpał z wieloletniej pracy w zawodzie instruktora spadochronowego. W ówczesnym okresie mój wiek nie pozwalał na rozpoczęcie szkolenia, więc latałem pod okiem instruktora. W roku 2001 uzyskałem szlify samodzielne na paralotni jednoosobowej. Kolejne lata to codzienne i sumienne treningi w gronie glajciarzy, co zaowocowało startami w zawodach krajowych i międzynarodowych. Pierwsze sukcesy przyszły w 2003r., gdy uzyskałem 2. lokatę w Amatorskim Pucharze Pomorza. Dzięki temu zostałem powołany do kadry narodowej na Mistrzostwa Europy w Portugalii, które odbyły się rok później. W wieku piętnastu lat byłem najmłodszym reprezentantem występującym w mikrolotowych ME. Zdobyłem 43. miejsce i ten przełomowy moment sprawił, że zająłem się profesjonalnym uprawianiem tego pięknego sportu.

Czy są jakieś szczególne kryteria doboru, jeśli chodzi o osoby pragnące wzbić się w powietrze? 

Dzięki prostocie użytkowania paralotni wiek uczestników szkolenia nie jest ograniczony. Już piętnastolatek może polatać za zgodą rodziców.

Czym dla Ciebie jest paralotniarstwo? 

To proste - jest dla mnie stylem życia, sposobem na wykorzystanie wolnego czasu, ale także ciężką pracą, którą wykonuję od 2007r., gdy uzyskałem papiery instruktorskie. Jestem również pewien, że to hobby kreuje moją przyszłość.

Ile najdłużej utrzymałeś się w powietrzu? ]

Najdłuższy lot, który odbyłem, o dziwo, nie zależał od ilości paliwa w baku, jak to zwykle bywa w lataniu z napędem silnikowym, ale tylko i wyłącznie od termiki i prądów powietrznych, występujących w stałej cyrkulacji atmosferycznej. Lot, który wtedy wykonałem, trwał 5 godzin i 45 minut.

Ile kosztuje kurs paralotniarstwa i gdzie można zrealizować swoje marzenia o lataniu? 

Kurs paralotniowy to koszt około tysiąca złotych. Obecnie istnieje kilkanaście szkół, w których można realizować swoje lotnicze marzenia. Ciekawą sprawą w paralotniarstwie jest to, że technikę sterowania można opanować już na ziemi, trenując start wraz z instruktorem.  

Mówi się, że latanie jest bezpieczne, tylko niebezpieczne są wypadki. Masz jakieś negatywne wspomnienia związane z lataniem? 

Osobiście na szczęście nie doświadczyłem żadnych katastrof lotniarskich. Szczerze mówiąc, przez 10 lat moja zapobiegliwość i niesamowite szczęście uchroniły mnie od jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu. Jak to w życiu bywa, do każdego sportu trzeba zachować dystans i ostrożność. 

Czy latanie zimą jest możliwe? 

Oczywiście, w zimie tak jak i latem jest to możliwe, wystarczą odpowiednie warunki atmosferyczne, chociaż ze swojego doświadczenia wiem, iż w mroźny dzień trudniej jest odczuć przyjemność, niż w słoneczny letni dzień.  

Czy możesz podzielić się z nami przepisem na sukces? 

Według mnie każdy, kto marzy o lataniu, może to zrobić, a koszt jest podobny do ceny zagranicznego wyjazdu turystycznego. Później wystarczy zakup sprzętu i zaangażowanie na treningach.  

Jeszcze raz życzymy Ci wielu sukcesów.