ŻYCIE I PRACA ABSOLWENTA WSTIE NAD ZATOKĄ PERSKĄ

1Mówi się, że urodzić się Katarczykiem, to jak trafić szóstkę w totka. Kawałek pustyni o powierzchni 11,5 tys. km² wcina się w wody Zatoki Perskiej, pod której dnem oraz w rejonach nadbrzeżnych znajdują się największe na świecie złoża ropy naftowej. Zatokę otaczają inne bardzo bogate kraje jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Irak oraz Iran, ale to właśnie Katar jest pierwszy na tej liście. W Katarze nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego tu odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 r. Aby zachwycić gości, budowane są olbrzymie stadiony, a pod ziemią drążone jest metro. Usypywane są sztuczne wyspy, na których wyrastają rezydencje z prywatnymi plażami, luksusowymi centrami handlowymi, restauracjami i mariną dla najwspanialszych jachtów. Równolegle pieniądze inwestowane są w sztukę i kulturę, nowe hotele i obiekty rekreacyjne. Znakiem rozpoznawczym tego regionu jest infrastruktura, która pochłania miliardy euro, pełna przepychu oraz nowoczesnych rozwiązań. W jednym z takich *****hoteli odbył szkolenie nasz absolwent, który od roku pracuje i żyje w Doha – stolicy Kataru.

Katar, ze stolicą w Doha, to niewielki kraj nad Zatoką Perską, który zamieszkuje ok. 2,1 mln mieszkańców. Państwo od 2008 roku wdraża program rozwoju nauki i gospodarki Qatar Vision i dokłada wszelkich starań, aby stać się liderem rozwoju społecznego i gospodarczego na Półwyspie Arabskim. O mundialu w Katarze mówi się jako o najlepszym w historii, bo od podstaw buduje się dziewięć stadionów, a trzy kolejne są znacznie powiększane. Co ciekawe, nakładem ok. 38 mld euro powstaje tam nawet zupełnie nowe miasto Lusail przewidziane na 200 tysięcy mieszkańców, które będzie głównym miejscem rozgrywek największego piłkarskiego turnieju świata.

Jednym z imponujących obiektów rekomendowanym przez FIFA oraz rząd Kataru jest hotel Torch*****, gdzie po przyjeździe do pracy odbył szkolenie Szymon – absolwent studiów magisterskich Wydziału Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii. Przez ten okres doskonalił wiedzę oraz poznawał specyfikę działalności poszczególnych departamentów w tym luksusowym obiekcie oraz obserwował pracę działów zajmujących się recepcją. Obecnie pracuje w ogromnym kompleksie Naufar, który jest centrum wellness i leczenia zaburzeń behawioralnych. Ogromny obiekt składa się ze 127 pokoi, własnej kliniki i z ponad 50 indywidualnych sal do grupowych terapii. W centrum znajduje się też szeroka gama produktów hotelarskich i udogodnień, w tym SPA, siłownie, restauracje, kawiarnie, centrum konferencyjne, sale do spotkań, boiska, baseny. Naufar zawiera programy dla gości rezydencyjnych, jak i niemieszkalnych, o których dba Guest Relation Officer.

Szymon, który był znakomicie przygotowany do pracy w branży turystycznej, tak pisze w mailu do Akademickiego Biura Karier WSTiE o swoich obowiązkach: „G.R.O jest osobą dbającą o dobrą komunikacje pomiędzy gościem a obiektem. Pełni rolę łącznika pomiędzy odwiedzającymi, recepcją i działem sprzedaży. Zna ich osobiście, zna ich preferencje, reaguje na ich komentarze i uwagi. Sprawia, iż gość nie czuje się anonimowo, a jego uwagi są traktowane z należytą atencją. Osoba na tym stanowisku zajmuje się również korespondencją z gośćmi (odpowiadaniem na ich uwagi, ankiety czy ewentualne skargi). Idzie na pierwszy ogień w przypadku osobistej skargi gościa. Analizuje codzienne listy przyjazdów pod względem urodzin gości, większej liczby pobytu i powtarzalności pobytu. Sprawdza pokoje, ma czas na oprowadzenie gościa po obiekcie oraz jest odpowiedzialny za operacje związane z jego dodatkowymi życzeniami. Reasumując, sprawia, by gość w hotelu był traktowany indywidualnie i personalnie, a jego zdanie stanowiło sugestię do poprawy standardu.”

Szymon przekonuje, że każdy absolwent WSTiE, który nie boi się wyzwań, odnajdzie się w tak egzotycznym kraju dla Polaka jak Katar, w ekskluzywnym pięciogwiazdkowym hotelu, na odpowiedzialnym stanowisku. Trzeba mieć wiedzę, zdobyć praktykę i znać język, a to dają studia w najlepszej uczelni kształcącej kadry dla branży turystycznej. Potem przyda się trochę odwagi, żeby wyjechać, zapału do pracy i pasja. Można przeżyć przygodę życia i zobaczyć, jak pustynia w najbogatszym kraju świata zmienia się w fantastyczną metropolię.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

2horz