ZMARŁ REKTOR WYŻSZEJ SZKOŁY TURYSTYKI I EKOLOGII PROF. DR HAB. JANUSZ SONDEL

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że we wtorek 12 września 2017 roku zmarł prof. dr hab. Janusz Sondel, współzałożyciel i od 2001 roku rektor Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii. Wybitny prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego i prawa turystycznego, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (1990-1993), prodziekan Wydziału Prawa i Administracji (1981-1987), kierownik Zakładu Prawa Rzymskiego (1984-1987) dwa lata temu obchodził uroczyste odnowienie doktoratu po 50. latach. Wielokrotny laureat nagród Ministra Edukacji Narodowej oraz laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W osobie prof. Janusza Sondla Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii traci wybitnego uczonego o wszechstronnej wiedzy i mądrości, znakomitego dydaktyka i wychowawcę wielu pokoleń absolwentów naszej uczelni, ale przede wszystkim wspaniałego człowieka. Dla tych, którzy mieli szczęście spotkać się z Profesorem, był wzorem wielkiej pracowitości, rzetelności i wytrwałości w działalności naukowej oraz przykładem, jak można czerpać radość i satysfakcję z nauki.

Janusz Sondel urodził się 30 kwietnia 1937 roku we Lwowie. Był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim jako pracownik naukowy od 1957 r. Jeszcze podczas studiów prawniczych został zatrudniony w Katedrze Prawa Rzymskiego UJ w charakterze zastępcy asystenta, natomiast po ich ukończeniu w wieku lat 20 – jako asystent. W 1964 roku doktoryzował sie na podstawie rozprawy pt. „Szczególne rodzaje depozytu w prawie rzymskim”. W roku 1983 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1989 profesora zwyczajnego. W latach 1981-1987 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji, natomiast w latach 1990-1993 był prorektorem UJ do spraw ogólnych. Wypromował 7 doktorów, był recenzentem w kilkunastu przewodach habilitacyjnych. Przez wiele kadencji był członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, Komisji Prawniczej PAU, Komisji Filologii Klasycznej PAU oraz redakcji „Czasopisma Prawno-Historycznego".

Profesor Janusz Sondel od początku swoje zainteresowania badawcze koncentrował wokół prawa rzymskiego oraz jego recepcji w polskim prawie średniowiecznym i nowożytnym, łącząc studia romanistyczne z historyczno-prawnymi. Z czasem stał się jednym z najwybitniejszych i najbardziej cenionych znawców tej dyscypliny, zdobywając również uznanie międzynarodowe. Wiele lat pracy naukowej nad źródłami prawa z okresu antyku i średniowiecza uświadomiły mu ograniczoną przydatność słowników łaciny antycznej przy tłumaczeniu źródeł średniowiecznych. Rezultatem samodzielnie podjętej pracy leksykograficznej jest wyjątkowy „Słownik łacińsko-polski dla prawników i historyków”, który przyniósł mu tzw. polskiego Nobla – nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz nagrodę Rektora UJ „Laur Jagielloński”. Szereg dzieł poświęcił również historii swojej Almae Matris, publikując liczne artykuły i dwie fundamentalne prace: „Zawsze wierny. Uniwersytet Jagielloński a Kościół rzymskokatolicki” oraz „Słownik historii i tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego”.

Prof. dr hab. Janusz Sondel, rektor Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii, cieszył się ogromnym autorytetem w społeczności akademickiej. Wszyscy, którzy mieli zaszczyt współpracować z Panem Profesorem, czerpali z jego wiedzy i doświadczenia. Był mistrzem o wyjątkowej pozycji w świecie nauki, którą potwierdzały nie tylko liczne nagrody i wyróżnienia, ale przede wszystkim wysoki autorytet moralny.

Żegnamy Pana Profesora z poczuciem ogromnej straty,

a Rodzinie, Krewnym i Przyjaciołom składamy wyrazy współczucia i żalu.

Władze, Senat i Samorząd Studencki

Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii

Informujemy, że uroczystości pogrzebowe, które odbędą się w poniedziałek 18 września 2017 roku, rozpocznie Msza św. w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie o godz. 11. Po Mszy kondukt żałobny wyruszy na Cmentarz Rakowicki, gdzie nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.