ŻEGNAMY REKTORA WSTIE PROF. DRA HAB. JANUSZA SONDLA

W poniedziałek 18 września pożegnaliśmy Rektora WSTiE prof. dra hab. Janusza Sondla – wybitnego prawnika, autora licznych publikacji, wykładowcę i nauczyciela wielu pokoleń studentów, laureata wielu nagród i odznaczeń, ale przede wszystkim szlachetnego człowieka. W ostatniej drodze towarzyszyły Zmarłemu setki osób, a wśród nich m.in. przedstawiciele władz Krakowa, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii, absolwenci i studenci tych uczelni, a także przyjaciele oraz mieszkańcy. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Msza św. w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie pod przewodnictwem bpa Tadeusza Pieronka. Po Mszy kondukt żałobny prowadzony przez ks. infułata Bronisława Fidelusa wyruszył na Cmentarz Rakowicki.

Nad trumną mowy pożegnalne wygłosili współpracownicy i przyjaciele Zmarłego m.in. prof. dr hab. Jacek Popiel – prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej oraz prof. dr hab. Dorota Malec – prorektor UJ ds. rozwoju, przypominając życiorys i najważniejsze dokonania prof. Sondla. W imieniu Wydziału Prawa i Administracji UJ głos zabrał również prof. dr hab. Bartosz Brożek – prodziekan  ds. współpracy międzynarodowej, podkreślając zasługi Zmarłego na polu naukowym, a przede wszystkim ogromną spuściznę obejmującą ważne dla historii uniwersytetu publikacje, które były wyrazem wielkiej miłości do Alma Mater. Na koniec odczytano też list rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński skierowany do Pani Elżbiety Sondel.

W imieniu władz i społeczności akademickiej naszej uczelni wystąpiła Kanclerz WSTiE Maria Grzechynka, przypominając początki współpracy z prof. Sondlem, która trwała ponad 20 lat, jego wpływ na wysoki poziom edukacji, a także obecny kształt uczelni. Podkreśliła wielką dyscyplinę naukową Pana Profesora, ale przede wszystkim zwróciła uwagę na skromność, prawość, życzliwość w stosunku do studentów i wszystkich współpracowników. W ostatniej części mowy pożegnalnej powiedziała:

„Jego Magnificencjo Rektorze, drogi Panie Profesorze,

mieliśmy nadzieję, że za parę dni poprowadzi Pan kolejną inaugurację i otworzy kolejny rok akademicki w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii. Los jednak chciał inaczej, choć trudno pogodzić się z wyrokiem Opatrzności. Żegnamy Pana Profesora z poczuciem ogromnej straty, zapewniając, że Pana skromność i prawość zapisały się w naszych sercach i w naszej pamięci. Praca z Panem była dla mnie osobiście, dla nas wszystkich, wielkim zaszczytem. Spoczywaj w pokoju!”