YOUTH EXCHANGE! EASTERN AND WESTERN - EUROPEAN IDENTITY 10-17 MAY TARNÓW

fEuropa pod wieloma względami odróżnia się od innych kontynentów. Złożyły się na to głównie warunki położenia geograficznego, różnice historyczne, cywilizacyjno-kulturowe, doświadczenia organizacyjne i odmienności religijne. W Europie silne jest poczucie roli wspólnych źródeł tożsamości, a rozwój nauki oraz upowszechnienie wykształcenia sprzyjają utrwalaniu się europejskiego dorobku kulturowego. Doświadczenia historyczne dowodzą też krzyżowania się wpływów kulturowych, wzajemnego przenikania się narodowych kultur europejskich w ramach rozwiniętej „wędrówki idei”. W dniach 10-17 maja 2017 roku, w ramach wymiany młodzieży, w Tarnowie odbyło się spotkanie, którego celem było kreowanie wschodniej i zachodniej tożsamości europejskiej oraz nalezieniu wspólnego mianownika dla „europejskości”. W wydarzeniu tym aktywnie uczestniczyli studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii.

Uczestnikami spotkania byli Mołdawiananie, Ukraińcy, Węgrzy i Słowacy, a moderatorem i prowadzącym zajęcia dla młodzieży był Karol Piłatkowski przewodniczący Samorządu Studenckiego WSTiE. Warsztaty, w których brali udział młodzi ludzie, poświęcone były tożsamości europejskiej i służyły integracji państw wschodnioeuropejskich. Poznawano kulturę, tradycję i zwyczaje państw, z których pochodzili uczestnicy spotkania. Znaleziono również czas na integrację w terenie (lekcje jazdy konnej) połączoną ze zwiedzaniem Krakowa i Tarnowa oraz Muzeum Europeum w Krakowie.

hhh tile