WSTIE NA SPOTKANIU RADY KLASTRA „ZRÓWNOWAŻONA INFRASTRUKTURA”

41 KlasterWyższa Szkoła Turystyki i Ekologii współpracuje z klastrem „Zrównoważona Infrastruktura”, który składa się z wielu podmiotów specjalizujących się w dziedzinie nauki i biznesu. Projekt wspólnie realizują przedsiębiorstwa, instytucje naukowo-badawcze oraz instytucje otoczenia biznesu zainteresowane rozwijaniem produktów i usług wspomagających działania człowieka w jego otoczeniu, dlatego rozwija i dostarcza rozwiązania przydatne w obszarach związanych z branżą budowlaną, informatyczną i automatyki przemysłowej. Wspólne działania członków klastra wpływają na rozwój przedsiębiorstw poprzez dostarczanie wiedzy i wspieranie innowacyjności, a także stymulują kooperację zrzeszonych firm i instytucji. Kolejne posiedzenie Rady Klastra, odbyło się 29 września 2017 r. w siedzibie firmy Energy 2000 sp. z o.o. Energylandia w Zatorze.

W odpowiedzi na zaproszenie członka klastra „Zrównoważona Infrastruktura”, kolejne spotkanie Rady odbyło się w niekonwencjonalnym miejscu – ENERGYLANDII – największym rodzinnym parku rozrywki w Polsce. Przedstawiciele różnych instytucji naukowych i przedsiębiorstw, którzy przybyli z całej Małopolski,  zapoznali się z podejmowanymi oraz planowanymi działaniami klastra, a także uczestniczyli w konsultacjach dotyczących wsparcia unijnego na rzecz przedsiębiorców z programów krajowych i regionalnych. Naszą uczelnię reprezentowała Kanclerz WSTiE Maria Grzechynka.

Po części oficjalnej odbyła się część integracyjna, podczas której uczestnicy seminarium zapoznali się z innowacjami opracowanymi przez Energylandię oraz brali udział w warsztatach z projektowania BIM. Dodatkową atrakcją była możliwość zanurzenia się w wirtualnej rzeczywistości oraz możliwość skorzystania ze wszystkich atrakcji – licznych urządzeń, w tym ogromnych roller coasterów. A było w czym wybierać, gdyż powierzchnia użytkowa parku wynosi 26 ha i plasuje go na czele podobnych obiektów w Europie. Właściciele, którzy kilka dni temu odnotowali milionowego klienta, podkreślają, że nikt wcześniej na świecie nie uzyskał tak szybkiego wzrostu frekwencji odwiedzających park rozrywki i zamierzają powiększyć jego obszar  do 112 hektarów.

To niezwykłe miejsce zaprojektowane z wielkim rozmachem, pełne innowacji i nowych technologii, świadczy o ogromnym potencjale polskich przedsiębiorców, a także potencjale inwestycyjnym naszego regionu poprzez tworzenie specjalnych stref ekonomicznych, jak np. Strefa Aktywności Gospodarczej Małopolski Zachodniej w Zatorze.