WIELKI FINAŁ XIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY INFORMATYCZNEJ I HOTELARSKO-GEOGRAFICZNEJ

zajawkaXIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Informatycznej i Hotelarsko-Geograficznej, organizowany przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii w ramach projektów „Informatyka otwiera drzwi jutra” oraz „Uwolnij wyobraźnię”, zyskał nową formułę. Etap I odbył się online, a przystąpiło do niego ponad 700 uczestników z 37 szkół z całej Polski. Pasjonujące zmagania 110 finalistów po raz pierwszy obserwowali przedstawiciele patronów honorowych konkursu, którzy zaprezentowali wiodące w regionie firmy. Przygotowano też osobny program dla nauczycieli-opiekunów – szkolenie „Zmiany w Karcie Nauczyciela”. Nasza uczelnia, która kształci absolwentów dla branży IT oraz turystycznej, po raz kolejny pokazała efektywność współpracy w edukacji zawodowej, zarówno najlepszych szkół, jak i przedsiębiorców.

Finał XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Informatycznej i Hotelarsko-Geograficznej, rozpoczął się 16 marca 2018 roku o godz. 9.00 w siedzibie uczelni. Wszystkich gości i uczestników powitała Kanclerz Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii Maria Grzechynka, a następnie krótkie przemówienia wygłosili: Wicekurator Kuratorium Oświaty w Krakowie – Edyta Stradomska, Dziekana Wydziału Turystyki i Rekreacji dr Bartłomiej Walas, Pełnomocnik Rektora ds. Funkcjonowania i Nadzoru Wydziału Turystyki i Rekreacji dr Krzysztof Borkowski, Przewodniczący Jury Konkursu Informatycznego dr Michał Turek, Przewodniczący Jury Konkursu Hotelarsko-Heograficznego dr Maciej Abram. Gościem finału był również Starosta Powiatu Suskiego Józef Bałos.

pasek1

Po raz pierwszy przebieg finału obserwowali przedstawiciele patronów honorowych konkursu, którzy reprezentowali swoje firmy: Piotr Byrski – Dyrektor Administracyjny Firmy Fideltronik Poland sp. z o.o., Katarzyna Pawlus (Marketing Manager) oraz Andrzej Groszka (Chief Cloud Strategy Officer) – Infonet Projekt, Piotr Grzejdziak z RHO Software, a także Piotr Ignaszak – Kierownik Recepcji i Rezerwacji z Hilton Garden Inn Kraków Airport. Jak podkreślali, firmy mające ugruntowaną pozycję w branży elektronicznej, informatycznej i turystycznej są zainteresowane pozyskiwaniem ambitnych i zdolnych pracowników, oferując im dobrze płatną pracę w wymarzonym zawodzie. Dyrektor Byrski przypomniał, że wielu studentów i absolwentów Wydziału Informatyki WSTiE zostało zatrudnionych w jego firmie, która od lat współpracuje z uczelnią. Z kolei praktyki i staże w atrakcyjnych firmach turystycznych gwarantuje współpraca m.in. z wiodącymi światowymi sieciami hoteli jak Hilton. Tam również uczelnia wysyła swoich studentów i absolwentów.

W ocenie gości, konkursy organizowane przez WSTiE są znakomitymi przedsięwzięciami motywującymi młodzież do samodzielności i decyzyjności. Mobilizują uczniów do mądrych i świadomych wyborów swojej drogi zawodowej, co w konsekwencji pozwala im skuteczne podążać za wymaganiami pracodawców.

pasek2

Organizatorzy przygotowali również ofertę dla opiekunów uczniów. Szkolenie z certyfikatem „Zmiany w Karcie Nauczyciela” prowadziła dr Bronisława Szkaradnik z Kuratorium Oświaty. W programie zalazły się aktualne dla pedagogów tematy: ocena pracy nauczyciela, awans zawodowy, zatrudnianie nauczycieli, wynagradzanie i czas pracy, a także uprawnienia socjalne, m.in. urlop wypoczynkowy i dla poratowania zdrowia.

Konkurs, który promuje zdolną młodzież, a także szkoły i pracodawców osiągających wysoką jakość, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Obok nowoczesnej formły i ogólnopolskiego zasięgu miały na to również wpływ atrakcyjne nagrody główne: w konkursie turystycznym – bezpłatne studia na Wydziale Turystyki i Rekreacji, praktyki zagraniczne na Wyspach Kanaryjskich po I roku oraz vochery na nocleg w Hotelu Hilton, a w konkursie informatycznym – bezpłatne studia na Wydziale Informatyki oraz staże po ukończeniu I roku studiów w firmie informatycznej.

pasek3

Wyniki Konkursu „Znaczenie turystyki w rozwoju regionalnym” PROJEKT – UWOLNIJ WYOBRAŹNIĘ

LAUREACI I FINALIŚCI:

I miejsce: Karina Zawilska - Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej

- Kalwaria Zebrzydowska

II miejsce: Kamila Ślizowska - Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie

III miejsce: Julia Moskal, Zespół Szkół im. W.Witosa Sucha Beskidzka

WYRÓŻNIENIA:

Katarzyna Grymek - Małopolska Szkoła Gościnności

Klaudia Szota - Zespół Szkół im. Hugona Kołłątaja Zawiercie

Wyniki Konkursu „Idea społeczeństwa informacyjnego” PROJEKT – INFORMATYKA OTWIERA DRZWI JUTRA

LAUREACI I FINALIŚCI:

I miejsce: Rafał Darłak - Zespół Szkół Agrotechnicznych im. W.Witosa w Ropczycach

II miejsce: Marcin Przybyła - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej

III miejsce: Sebastian Toton - Zespół Szkół Agrotechnicznych im. W.Witosa w Ropczycach

WYRÓŻNIENIA

Jacek Gawron - Zespół Szkół Agrotechnicznych im. W.Witosa w Ropczycach

Krzysztof Obłonczek - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach

Gratulujemy wszystkim laureatom i finalistom, zaś nauczycielom, którzy sprawowali nad młodzieżą opiekę merytoryczną, dziękujemy za pomoc i zaangażowanie. Równocześnie zachęcamy uczniów – przyszłorocznych maturzystów – do udziału w kolejnej, XIV edycji konkursu. Będzie on doskonałą formą sprawdzenia wiedzy i umiejętności przed egzaminem dojrzałości, a najambitniejszym otworzy drogę indywidualnej ścieżki kariery w WSTiE.

pasek4