START-UPY STUDENTÓW  SPECJALNOŚCI E-BIZNES
W KONKURSIE „PLAN NA START”

obok zajawkiJak podnieść atrakcyjność eventów i zapewnić im kompleksową obsługę? Jak ułatwić dostęp do platformy wymiany informacji i podnieść jakość komunikacji? Jak uruchomić dwujęzyczne przedszkole? Jak stworzyć aplikację, która przy pomocy tzw. sztucznej inteligencji optymalizuje sklep internetowy w celu zwiększenia sprzedaży? Jak, planując e-biznes, usprawnić proces zamawiania i płatności w restauracjach? Na te i inne pytania odpowiadało 27 finalistów z całej Polski, w tym studenci Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii, którzy w dniach 23-24 września 2017 roku w Warszawie prezentowali swoje pomysły na biznes. Projekty zakwalifikowane do II etapu konkursu „Plan na Start” omawiali przed doświadczonymi przedsiębiorcami. Jury, które przyznało nagrodę w wysokości 10 000 zł, było pod wrażeniem innowacyjnych pomysłów na stworzenie własnej firmy.

Masz pomysł na własną firmę? A może już działasz w biznesie, ale… brakuje Ci pieniędzy? A może szukasz wskazówek, które rozpędzą Twój biznes? Jest rozwiązanie! Konkurs „Plan na Start” Ci w tym pomoże! Tak organizatorzy konkursu – WSTiE oraz ASBIRO – zachęcali studentów specjalności e-biznes i media społecznościowe do przygotowania biznesplanu własnej firmy. STEEX, GraviTap, Edu LIVE, Zaklinaczka.pl, KONSTGLAS i Balonowy Świat – to tylko niektóre nazwy prezentowanych projektów poddanych wnikliwej ocenie przez tych, którzy mają wieloletnie doświadczenie w biznesie, m.in. kanclerz naszej uczelni Marię Grzechynkę.

W 2017 roku konkurs został zorganizowany w nowej odsłonie, gdyż oprócz studentów mógł w nim uczestniczyć każdy, kto ma pomysł na biznes, chce go skonsultować z ekspertami i zdobyć główną nagrodę. Wszyscy liczyli na wygraną, ale zwyciężyć mógł tylko jeden projekt. Laureatką konkursu została autorka biznesplanu Balonowy Świat – Paulina Ćwik – studentka specjalności e-biznes i media społecznościowe prowadzonej na Wydziale Nauk Społecznych w naszej uczelni. Znakomicie wypadł również Maciej Grzesiński, który przedstawił projekt ułatwiający dostęp do platformy wymiany informacji na rynku i wspomagający projektowanie.

Inwestorzy i przedsiębiorcy bardzo wysoko oceniali kreatywność i pomysłowość autorów projektów, a swoim doświadczeniem dzielili się m.in. na otwartych zajęciach i wykładach, które w dniach 23-24 września br. odbywały się równolegle w 3 salach Uczelni Łazarskiego. Problemy zarządzania pracownikami w firmach, marketing i proces pozyskiwania klientów, nieruchomości, podatki i ich optymalizacja – to najważniejsze tematy poruszane przez ponad 100 wykładowców, wśród których znaleźli się: dr Elżbieta Marciniak – współzałożycielka firmy Bakalland, Jacek Kubrak – twórca pierwszej polskiej firmy z branży kosmicznej, Karol Froń – właściciel Call Center czy Łukasz Harazim – młody przedsiębiorca, właściciel Patikany i in.

Studenci podkreślają, że główną motywacją do wzięcia udziału w konkursie była przede wszystkim szansa na zaprezentowanie się przed przedsiębiorcami i uzyskanie bezcennej informacji zwrotnej. Osobisty kontakt z ludźmi sukcesu, którzy wspierają innych swoim doświadczeniem i wiedzą, to najważniejsza nagroda dla przyszłych biznesmenów. Porady i opinie największych polskich inwestorów i przedsiębiorców są niezapomnianą lekcją dla każdego, kto dopiero wkracza na ścieżkę biznesową.

Pierwsze prezentacje biznesplanów w formie konkursu odbyły się w 2016 roku. Zwycięzca otrzymał 10000 zł a pozostali – cenne uwagi i rady dotyczące przedstawionych projektów. Okazuje się, że wielu uczestników zeszłorocznej edycji „Plan na Start” pozostało w kontakcie z osobami z jury i stale może liczyć na konsultacje dotyczące różnych aspektów swojej działalności. Co więcej, kilka projektów zyskało aprobatę członków komisji, którzy, już zupełnie poza konkursem, zaoferowali swoją pomoc młodym i obiecującym przedsiębiorcom.

pasek1pop