SPOTKANIE WOLONTARIUSZY ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W SUCHEJ BESKIDZKIEJ

„Bóg liczy na ciebie z powodu tego, kim jesteś, a nie z powodu tego, co masz: w Jego oczach nic nie znaczy, jak jesteś ubrany, czy jakiego używasz telefonu komórkowego”.

Papież Franciszek

„Każdy z nas powinien poczuć się gospodarzem Światowych Dni Młodzieży”- stwierdzili studenci WSTiE,  aktywnie uczestnicząc zarówno w ich przygotowaniu jak również w czasie  trwania i przeżywania tego święta wiary.

Suscy studenci pomagali w Punkcie Informacji Turystycznej oraz w Centrum Informacji Pielgrzyma. To m.in. dzięki nim młodzież z całego świata poznała miasto, region i polską kulturę. Pracowali od rana do wieczora, udzielając potrzebnych informacji, pełniąc rolę tłumaczy. Była ona niezwykle istotna, gdyż pielgrzymi przybyli do Suchej Beskidzkiej z najdalszych zakątków świata, takich jak: Argentyna, Boliwia, Chile, Dominikana, Ekwador, Gwatemala, Hiszpania, Honduras, Kolumbia, Meksyk, Peru, Puerto Rico, Salvador i Stany Zjednoczone. W samym mieście było ich  ponad 3 tysiące. Modlili się i bawili  zarażając  wszystkich swoją pogodą ducha. Byli zachwyceni polską gościnnością. To ważne, bo ich wrażenia i odczucia będą w dłuższej perspektywie świadczyć o Polsce poza jej granicami. ŚDM w Suchej Beskidzkiej to jednak nie tylko wielkie święto wiary, ale także muzyka, taniec, zabawa i radość.

Program spotkań pielgrzymów z całego świata był bardzo bogaty. Był czas na czuwanie, modlitwę, katechezę, rozważania różańcowe oraz  występy zespołów muzycznych jak choćby, „Zbyrcok” z Juscyna, koncert Magdy Anioł, występ Chóru „Jasień i Przyjaciele”, Zespołu Regionalnego „Ziemi Suskiej”, „Gminnej Orkiestry Dętej” ze Stryszawy, Zespołu „Master Key”, „Babiogórzanie”, „Polana Makowska”, „Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione”, czy koncert Eleni. Jakby tych atrakcji było mało odbyły się również pokazy wschodnich sztuk walki, sztucznych ogni oraz warsztaty łucznicze. Podsumowaniem były pełne emocji rozgrywki piłkarskie “Copa America– Europa”.

Tak udział w tym święcie podsumowuje Patrycja studentka WSTiE: „Trzeba tu być, aby tego doświadczyć! Jestem szczęśliwa, że zgłosiłam się do tej pracy. Spotkałam fantastycznych, życzliwych i otwartych młodych ludzi”.

Jan Paweł II  już podczas inauguracji swojego pontyfikatu, powiedział do młodych: „Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją.” Młodzi ludzie napełnili Suchą Beskidzką entuzjazmem wiary, która udzieliła się innym. Goszczący pielgrzymi oraz suscy gospodarze - wolantariusze udowodnili, iż nie są jak mówił Papież Franciszek „młodymi ludźmi, którzy zdają się być przedwczesnymi emerytami”.