PROGRAM COLUMBUS W WSTIE
Z PIEKAR ŚLĄSKICH DO SUCHEJ BESKIDZKIEJ

dsc 0472Jak wybrać uczelnię wyższą? Jaki wybrać kierunek studiów, żeby w przyszłości mieć atrakcyjną pracę? Co roku przed tym problemem staje większość abiturientów. Uczelnie kuszą przyszłych żaków atrakcyjną ofertą studiów. Przyszli studenci coraz częściej jednak podejmują decyzję świadomie. Odwiedzają różne szkoły wyższe oraz uniwersytety, uczestniczą w dniach otwartych i weryfikują swoją opinię na temat przyszłych studiów w praktyce. Należą do nich uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 z Piekar Śląskich, którzy w kwietniu byli gośćmi naszej Alma Mater w ramach programu Columbus.

Po raz pierwszy WSTiE odwiedziła grupa uczniów z Piekar Śląskich. Uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich technikum obsługi turystycznej chcieli przekonać się, dlaczego suska Alma Mater uznawana jest w ogólnopolskich rankingach za najlepszą uczelnię kształcącą kadry dla turystyki w Polsce. W ramach spotkania uczniowie zapoznali się z ofertą dydaktyczną WSTiE oraz bogatą ofertą praktyk. Wzięli również udział w zajęciach. Halina Rapota, nauczyciel geografii z ZS nr 1 z Piekar Śląskich, tak podsumowuje to spotkanie: WSTiE to prężnie działająca, specjalistyczna uczelnia, którą chcieliśmy poznać, by zaprezentować naszym uczniom ścieżkę kariery zawodowej w branży turystycznej i hotelarskiej. I z pewnością wizyta była udana. Jestem przekonana, iż odwiedziliśmy WSTiE po raz pierwszy, lecz nie ostatni. To ważne, by nasi uczniowie korzystali z wiedzy i praktyki najlepszych w Polsce. Podobną opinię mieli uczestniczący w spotkaniu uczniowie. Sebastian Danecki, uczeń II klasy, uważa, iż uczelnia ma bardzo atrakcyjną ofertę studiów, otwierającą nowe możliwości. Z kolei Magdalena Wiczok z klasy III stwierdza, iż Sucha Beskidzka to bardzo przyjazne miejsce do studiowania. Małe, które może być piękne. Suski Zamek, w którym odbywają się zajęcia, ma duszę i atmosferę.

Uczelnia od lat realizuje program Columbus, którego celem jest budowanie ścieżki kariery zawodowej absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Aby ułatwić im – przyszłym studentom – świadomy wybór kierunku studiów. Program realizowany jest w formule wspólnych działań edukacyjnych polegających na wzajemnej aktualizacji wiedzy i umiejętności, wymianie doświadczeń dydaktyczno-naukowych, podnoszeniu jakości kształcenia oraz kwalifikacji nauczycieli, a także rozwijaniu zainteresowań uczniów w zakresie nauk społecznych, turystyki i informatyki. Kanclerz WSTiE Maria Grzechynka zdradza, iż Uczelnia ma pod skrzydłami bardzo wiele szkół średnich. Wykładowcy są w nich częstymi gośćmi, a uczniowie mają do nas nieograniczony dostęp. Mamy nadzieję, że efektem wizyty w WSTiE uczniów z Piekar Śląskich będzie podpisanie kolejnej umowy o współpracy w ramach programu Columbus.

dsc 0495 horz