Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

GODONr12016jpg

 

 

     

Polskie parki narodowe pod lupą ekspertów WSTiE


POLSKIE PARKI NARODOWE POD LUPĄ EKSPERTÓW WSTIE

parki grafikaJak wynika z przeprowadzonych badań, aż 97 % obywateli Polski i całej Unii Europejskiej uważa, że ochrona przyrody to moralny obowiązek każdego człowieka. Chociaż parki narodowe są niezaprzeczalnym skarbem naszego kraju, o który dba się ze szczególną troską, łatwo dostrzec, że wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. W wypunktowaniu niedociągnięć oraz zaproponowaniu skutecznych metod naprawczych ma pomóc projekt „Model działalności parków narodowych w szerszym otoczeniu społeczno-gospodarczym”, którego realizację Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zleciło Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii.

POLSKIE PARKI NARODOWE POD LUPĄ EKSPERTÓW WSTIE

parki grafikaJak wynika z przeprowadzonych badań, aż 97 % obywateli Polski i całej Unii Europejskiej uważa, że ochrona przyrody to moralny obowiązek każdego człowieka. Chociaż parki narodowe są niezaprzeczalnym skarbem naszego kraju, o który dba się ze szczególną troską, łatwo dostrzec, że wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. W wypunktowaniu niedociągnięć oraz zaproponowaniu skutecznych metod naprawczych ma pomóc projekt „Model działalności parków narodowych w szerszym otoczeniu społeczno-gospodarczym”, którego realizację Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zleciło Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii.

WSTiE, która od lat szczyci się renomą najlepszej uczelni turystyczno-ekologicznej w Polsce, specjalistycznym know-how oraz współpracą z niekwestionowanymi autorytetami, w osobach prof. M. Łabaja, dr. T. Pasierbka i dr. P. Skawińskiego, od lat szczegółowo przyglądała się funkcjonowaniu polskich parków narodowych. Obraz, który wyłania się z wyników dotychczasowych badań, wskazuje na poważne problemy związane z zarządzaniem otoczeniem społecznym i interesariuszami dalszymi, budowaniem relacji z społecznością lokalną, turystami, biznesem, władzami lokalnymi, brakiem uniwersalnych struktur organizacyjnych oraz słabymi umiejętnościami planowania strategicznego. Dostrzeżenie problemów, to wierzchołek góry lodowej – stwierdza dr Bartłomiej Walas, dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji WSTiE. Aby je skutecznie wyeliminować, konieczne jest opracowanie zaleceń, wdrożenie poszczególnych kroków, a następnie ich skuteczne monitorowanie. Projekt, który realizujemy, ma być takim kompleksowym lekiem, dzięki któremu kondycja naszych parków narodowych będzie z każdym rokiem wzrastała.

Pod lupę ekspertów WSTiE trafią cztery parki: tatrzański, drawieński, kampinoski i słowiński. Na podstawie wyników jakościowych badań fokusowych uczelnia zaprezentuje raport wraz ze szczegółowymi zaleceniami. Wdrożenie rekomendacji ma prowadzić do optymalizacji współpracy parków narodowych z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym, do uelastycznienia funkcjonalności parków oraz zbudowanie kompleksowych narzędzi do badania parków narodowych. Tym, na czym szczególnie nam zależy, jest zwiększenie świadomości otoczenia parków narodowych, zwłaszcza związanego z ruchem turystycznym, nauką, edukacją, współpracą z lokalnymi  samorządami, biznesem i mieszkańcami – dodaje dr Walas. Wierzymy, że wzajemne zrozumienie, wypracowanie metod komunikacji i współpracy zapewni nie tylko skuteczniejszą realizację zadań każdej ze stron, ale także przyczyni się do utrzymania właściwej kondycji dziedzictwa przyrodniczego – na czym skorzystamy nie tylko my, ale także przyszłe pokolenia.

Model działalności parków narodowych w szerszym otoczeniu społeczno-gospodarczym” to kolejny ekspercki projekt badawczy, realizowany przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii. Uczelnia od wielu lat prowadzi monitoring zjawisk turystycznych w różnych regionach Polski, na podstawie którego wykonuje fachowe ekspertyzy dla wielu podmiotów gospodarczych, samorządów oraz instytucji działających w sektorze turystyki i ekologii. Obecny projekt, finansowany ze środków ministerialnych, potrwa do marca 2019 roku.