POLAK, WĘGIER – DWA BRATANKI… W ZAKRESIE ROZWIJANIA MIĘDZYNARODOWYCH INNOWACJI EKOLOGICZNYCH!

zajawkaWykłady, szkolenia, ćwiczenia praktyczne, a także poznawanie kultury i historii Węgier – takie atrakcje czekały na pracowników naukowych i studentów, którzy na początku października wzięli udział w międzynarodowym treningu w Peczu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu SUMCULA, realizowanego przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii w partnerstwie z kilkoma europejskimi uniwersytetami i organizacjami edukacyjnymi. Cel? Zwiększenie innowacyjności programów nauczania oraz wymiana globalnego know-how w zakresie ekologii.

Tygodniowa wizyta delegacji WSTiE w Peczu miała na celu zbliżenie stanowisk, integrację oraz wymianę doświadczeń, dzięki czemu możliwe stanie się opracowanie takich programów nauczania, które w sposób zrównoważony będą odpowiadały potrzebom międzynarodowego rynku pracy. Projekt SUMCULA – „Zrównoważone Zarządzanie Krajobrazami Kulturowymi”, który jest realizowany przez WSTiE od 2017 roku, chce osiągnąć ten cel dzięki współpracy pomiędzy uniwersytetami i wymianie dobrych praktyk w zakresie edukacji. Kadra naszej uczelni wzięła udział w kolejnych już rozmowach, nakierowanych na stworzenie nowych, innowacyjnych programów kształcenia w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju – opowiada Marek Durmała, członek delegacji WSTiE. Cele edukacyjne to jednak tylko początek. Docelowo chcemy bowiem wypracować także nowe strategie dla oceny, utrzymywania i rozwoju krajobrazów kulturowych oraz nowe systemy monitorowania w zarządzaniu krajobrazami kulturowymi – dodaje.

Założeniem projektu jest w pełni praktyczna współpraca, nie mogło więc zabraknąć poznawania lokalnego węgierskiego ekosystemu. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w wycieczkach do muzeów oraz parków krajobrazowych, w tym do tych znajdujących się w okolicach Balatonu. Na mnie osobiście największe wrażenie zrobił Fenekpuszta Research Centre of Balaton Upland National Park i Kis Balaton, tzw. „Mały” Balaton – mówi studentka WSTiE, która uczestniczyła w pracach delegacji. Jest to wyjątkowy obszar mokradeł, jedno z największych bagiennych zrekonstruowanych siedlisk i schronisk dla ptaków w Europie. Obserwowaliśmy tam liczne kanały, wymierający las i gatunki lokalnej fauny. Po tej wizycie mam ochotę jeszcze bardziej zaangażować się w projekt i rozwijać się zawodowo, bo rozumiem, jak ważna jest nasza praca w obszarze ekologii.

Więcej informacji na temat realizowanych działań można znaleźć na stronie: http://www.wste.edu.pl/projekty-wstie-wspolfinansowane-przez-ue/1103